عکس نوشته های تربیتی


تمرکز در کودکان

بچه هایی که به علت انرژی زیاد تمرکزشان پایین است را بگذارید کلاس شنا، ژیمناستیک، فوتبال...

سخت گیری در سه سال اول

سخت گيرى در سه سال اول زندگى كودك وبكن و نكن ودستور دادن، احساس خجالت دادن و دعوا كردن كودك تنها باعث ميشود چيزهاى خوبى كه ميتواند در كودك رشد كند ويران شود.

شکستن اسباب بازی

"کنجکاوی" مهمترین عامل شکستن اسباب بازی توسط کودکان، ميباشد. کودکانی که از هوش طبیعی و بالاتری برخوردارند، به دلیل کنجکاوی دست به تخریب می زنند.

مسئولیت ناپذیری

بچه اي که دائم به مادرمی گوید «این و بیار یا اونو بده» یعنی نمی خواهد مسئولیت بپذیرد، حال اگر مادر هرچه او می خواهد بدهد، باعث مسئولیت ناپذیر بارآمدن فرزندش می شود.

تابع والدین

وقتی بچه ها در خانواده محبت و احترام را از پدر و مادرشان می بینند تابع پدر و مادر می شوند.

جاذبه های معنوی

اجازه دهید که بچه ها جاذبه های معنوی و فطری پیدا کنند نه جاذبه های جسمی. یاد بگیرند به جای نشان دادن جسم، فطرت و معنویتشان رانشان دهند.

تربیت فرزند، شغل اول زن

شغل اوّل زن تربیت فرزند است. نمیگوئیم شغل دیگر نداشته باشد، اسلام مانع نیست، اما اوّلین و اساسی‌ترین و پراهمیت‌ترین شغل زن، مادری است. (امام خامنه ای (مد ظله العالی))

آرام صحبت کنید...

تلاش کنید با صدای آرام و ملایم با فرزندان صحبت کنید. گاهی آهسته حرف زدن والدین، کودکان را وادار به گوش دادن می کند. بچه ها کلام آرام والدین را بهتر میپذیرند مخصوصا اگردر چشمانشان نگاه کنید.

آرامش در خانواده

آرامش را مرد به زن می بخشد. زن آن را در خانه و بین کودکان تقسیم می کند. و دوباره به مرد باز می گرداند...

بچه ام مرا برای رسیدن به خواسته اش می زند.

‍ اگر کودک برای رسیدن به خواسته هایش شما را جلوی دیگران می زند، خجالت نکشید، تن به خواسته او ندهید و قاطعانه به او بگویید؛ "اگر آرام نباشی خواسته ات بی جواب میماند." با لحنی مهربان و پرمحبت به او بگویید که اصلا این کار او را دوست ندارید و غصه میخورید

رابطه عاطفی پدر با فرزند

نوزادانی که رابطه عاطفی نزدیکی با پدر دارند و این رابطه نزدیک با پدر تا جوانی ادامه پیدا می کند، بی شک عصبانیت کمتری خواهند داشت و در نوجوانی خشونت کمتری نشان می‌دهند کمتر از مسئولیت‌های خود شانه خالی خواهد کرد. این افراد عزت نفس بالاتری دارند، نمرات درسی بالاتری می گیرند و موفقیت‌های تحصیلی بالاتری دارند. پدران نیز کمتر به افسردگی دچار خواهند شد. امروزه نقش پدر تنها در تامین نیازهای مالی فرزندانش نیست پدر، سازنده نیمی از توانایی های روانی فرزندانش خواهد بود.

کتاب خوانی

باید به کودکان فرصتی داد تا کتابی که خوانده اند برای بقیه تعریف کنند، یا از دیگران بخواهیم درباره آن کتابی که کودکمان خوانده یک سوال کند تا او جواب دهد. کودک وقتی ببیند مطلبی که دیگران از او سوال کرده اند را می داند و به راحتی توضیح می دهد، ای بسا بیش از ده هزار بار که ما بگوییم کتاب بخوان رویش اثر خواهد گذاشت. مهم این است که این کتاب خواندن را در وجود کودک بکاریم.

وابسته بار نیاور

اگر کاری هست که فرزندتان به تنهایی از عهده آن بر می آید، به هیچ عنوان آن را برای فرزندتان انجام ندهید مثل انجام تكاليف مدرسه يا غذا خوردن يا بستن بند كفش... تا وابسته بار نیاید.

تلفن همراه

در سنین پایین بچه ها را معتاد به تلفن همراه نکنید بچه ها در کودکی نیاز به فعالیت دارند و هر ابزاری که وارد زندگی آنها بشود و فعالیت حرکتی آنها را خنثی کند، در تربیت بچه ها اثر منفی دارد.

پذیرش اشتباهات فرزند

والدینی که تحمل پذیرش اشتباهات فرزندشان را ندارند و مدام در برابر هر اشتباهی، او را سرزنش و تنبیه می‌کنند، سنگ بنای خجالت و گوشه گیری را در فرزندانشان می گذارند .

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پرخاش بس! (قسمت اول)
ادامه مطلب