ارتباط با کودک


لحن قاطع لازمه ی اقتدار والدین

وقتی کودک مرتکب خطایی شد، باید با لحنی قاطعانه با او صحبت کنید: * به سمت او بروید و از همان جا که ایستاده اید بر سرش فریاد نزنید.

موارد نادیده گرفتن نظم و انظباط

هنگامی که مطمئن نیستید چه کسی خطاکار است: بیشتر خردسالان چیزی از مخفی کاری نمی دانند و شما به سهولت حدس می زنید که در نبودتان چه اتفاقی افتاده و چه کسی مرتکب اشتباه شده است. ولی اگر مطمئن نباشید، امکان دارد کودک را به علت کاری که انجام نداده، تنبیه کنید و تکرار این مسئله او را به سمت دروغگویی سوق می دهد.

وابستگی افراطی کودک و دوری از جمع

کودکانی که در این سن بیش از حد وابسته اند و از اجتماع گریزانند؛ احتمالا دچار ضعف در عزت نفس هستند. یعنی درک ارزشمندی و خوب بودن از خود ندارند. درک ارزشمندی خود، پایه تعامل خوب اجتماعی انسان است.

گاز گرفتن کودک11ماهه

سلام اقای دکتر پسرم یازده ماهشه خیلی اطرافیانش را گاز میگیره یعنی هرچیزی میخواد گاز میگیره، موقع شیرخوردن هم همین جور لطفا راهنمایی کنید.

مادر حرفه ای از گریه کودک مضطرب نمی شود

به نفع فرزند شماست که مادر، راحت و خوشحال باشند زیرا کودک همان حس را دریافت می کند ولی اگر مادر نگران و مضطرب باشد، همان احساس و علایم نگرانی و اضطراب در فرزندش نیز به وجود می آید که بی شک در سرنوشت نوزاد و شکل گیری شخصیت او نقش مخربی خواهد داشت.

بیدار کردن کودک هنگام صبح

جملاتی همچون: «چرا هنوز تو رختخوابی؟ مگر ناخوشی؟ چیزی آزارت می­دهد؟ دل درد داری؟ سردرد داری؟ بگذار زبانت را ببینم؟» به کودک پیشنهاد می­کنند که برای دریافت مراقبت و توجه محبت آمیز خودش را به مریضی بزند.

اظهار دعوام کردی!

سلام اقای دکتر پسرم به کوچکترین عکس‌العمل من میگه مامان دعوام کردی اگه یه کم بلند حرف بزنم یا اگه اشتباهی کنه نگاهش کنم بدون عصبانیت الکی گریه میکنه میگه دعوام کردی ...چه کار کنم که همش نترسه واسترس نداشته باشه؟

عدم علاقه به خانه کودکم

با سلام خدمت اقای دکتر یه دختر دو سال ونیمه دارم و یه دختر دو ماهه. دختر دو ساله به هیچ عنوان دوست نداره تو خونه باشه، اگر خونه ی کسی بریم میخواد بمونه. اگر کسی بیاد خونمون موقع رفتن میخواد باهاشون بره. اگر به خواستش هم نرسه فقط گریه میکنه. اگه دو روزم نیاد خونه و همدیگه رو نبینیم اصلا بهانه ی ما رو نمیگیره. با اینکه بهشم محبت میکنیم ولی خیلی غر میزنه و گریه میکنه. من چه برخوردی باید باهاش داشته باشم؟

درک احساس ۱

وقتی به کودک بگوییم: «این احساسی که داری خوب نیست»، و یا او را متقاعد کنیم که او « هیچ دلیلی برای احساس خود ندارد»، نخواهیم توانست احساس ناراحتی شدید او را از میان ببریم. ممنوع اعلام کردن بیان احساس ناراحتی شدید این احساس را از بین نمی­برد؛ زمانی از شدت این احساس ناراحتی شدید کاسته می­شود و زمانی آزار دهندگی­اش را از دست می­دهد که والدین این احساس کودکشان را با حس تفاهم و همدردی بپذیرند و آن را انکار نکنند.

احترام به حس مالکیت کودک

پدر و مادر نباید کودک را تحت فشار بگذارند یا او را به خاطر سخاوت نداشتن سرزنش کنند. وقتی کودک هنوز معنی سخاوت را نمی داند و برای آن آمادگی ندارد از این سرزنش جز تحقیر کودک و درهم شکستن اعتماد به نفس او چه سودی عاید می شود؟

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

حتما بخوانید!!

تاثیر اذکار برکودکان
ادامه مطلب