فواید نزدیک بودن سن فرزندان

فواید نزدیک بودن سن فرزندان

شرایط دنیای امروز سبب شده است که بعضی از زوج های جوان با نگرانی به داشتن بیش از یک فرزند فکر کنند. این گروه داشتن چند فرزند را مانعی بزرگ در راه رسیدن به اهداف و برنامه های خود می دانند درحالی که با یک برنامه درست، می توانند به مقصود خود برسند.

 

به گزارش منتظران منجی «عج» از سایت، ۲تا کافی نیست: پایگاه ما تجربیات یک مادر انگلیسی که داشتن چند فرزند را تجربه کرده است؛ از سایت پر بیننده yourmodernfamily.com ترجمه کرده است. مادر انگلیسی اینطور شروع می کند:

من و همسرم در دانشگاه با هم آشنا شدیم و و تصمیم داشتیم با سفر به ماه، یک زندگی رویایی را آغاز کنیم. درست هشت ماه پس از شروع زندگی مشترکمان متوجه شدم که باردار هستم. این موضوع برایم یک حس غافلگیری همراه با خوشحالی درونی بود. فرزندآوری حداقل تا پنج سال بعد از ازدواج، جزو برنامه ما  نبود و عقیده داشتیم که وجود دو موجود پر جنب و جوش، در خانه کافی است.

 

با گذر زمان و پختگی ای که در آن دوران پیدا کردیم، در موقعیتی قرار گرفتیم که مورد تعجب دوستان دوران دانشجوییمان قرار گرفت. در طول پنج سال زندگی مشترکمان،  دارای چهارفرزند در سن های ۵ سال،۳ سال،۲ سال و ۶ ماه هستیم. حس خوشبختی ای که با وجود آن ها در این مدت به ما رو کرده، برایمان بی سابقه است. باوجود تمام مشکلاتی و دوندگی هایی که داشیم سفرکردن ها، تفریح کردن ها و بودن در کنار چهار فرزند، یک حال و هوای به خصوصی دارد.

 

نگاه های مبهوت و نظرات مردمی که در اماکن عمومی به طور ملموس مشاهده می شود هم یک نوع دیگر از مسایل مربوطه است. همچنین سوال هاییکه برایشان پیش می آید: واااااو... شما حتما خیلی سرتان شلوغ است، درسته؟ تصمیم دارید باز هم باردار شوید؟ تبعات و سختی های مربوط به آن را هم می دانید؟  پشیمان نیستید؟

 

درست است، سرمان خیلی شلوغ است و از تمام سختی های مربوط به آن آگاه هستیم و فعلا تصمیم به افزایش تعداد فرزندانمان نداریم، اما از یک چیز مطمنیم و آن این که، پشیمان نیستیم.

این مادر با اشاره به ویژگی هایی که  فرزندآوری پشت سر هم دارد، برای آنهایی که به چند فرزند فکر می کنند، پیشنهادهایی می دهد:

 

سازگاری با شرایط جدید در مدت زمان کوتاه

با ورود یک فرزند تازه به خانواده، شرایط تازه ای نیز به وجود می آید که تمام اعضای خانواده باید خود را برای مواجه با آن آماده کنند. این درحالی است که اگر فاصله بین این شرایط تازه با شرایط تازه پیشین کم باشد، اعضای خانواده راحت تر با آن مواجه می شوند. فرزند بزرگ خانواده هنوز کودک است و با فرزند تازه متولد شده با استقبال برخورد می کند و او را در نقش یک همبازی مناسب می داند. همچنین این شرایط از ورود حس حسادت جلوگیری می کند.

 

افزایش سرعت یادگیری فرزندان

وقتی یکی از فرزندان شما، دیگری را در حال کشف یک موضوع جدید، یا در یادگیری یک مهارت تازه می بیند، خود نیز کنجکاو می شود تا به کشف آن مورد بپردازد و سهمی نیز در آن داشته باشد. این باعث افزایش مشارکت و قدرت یادگیری می شود. آن ها خود به کشف تجارب مشترکی می پردازند که در تنهایی امکان حصول به آن را ندارند. همچنین انرژی کم تری را از والدین می گیرد تا بخواهد بسیاری از کارکردها را به آن ها آموزش دهد.

 

حفظ کارایی  پوشاک کوچک شده

معمولا لباس های کودکان کارایی و مصرف خود را از دست نمی دهند. زمانی که فاصله ی سنی فرزندانتان کم است، شما می توانید قبل از آن که بخواهد لباسی کهنه شود، دوباره آن را مورد استفاده قرار دهید. اینجاست که مدگرایی در لباس نوزاد دیگر معنا ندارد چون خود نوزاد به تنهایی انقدر تو دل برو و متفاوت هست که حتی لباس فرزند قبلی بر روی تنش یک جلوه و تازگی خاصی داشته باشد.

 

فصل های مشترک زندگی

هر دوره از زندگی کودکان ویژگی های خاص خود را دارد. شما در هر دوره ای بنابر تجربه با غذای نوزاد، ورود به دوره تحصیلی، مسایل تربیتی و...  آشنا می شوید و خو می گیرید. هماهنگ شدن با این روال بسیار آسان تر از آن است که پس از سال ها و فراموشی حساسیت های یک دوره، دوباره بخواهید با آن مواجه شوید.

 

افزایش روابط دوستانه بین فرزندان

سن افراد تاثیر مستقیمی در نوع و عمق رابطه خواهد داشت. هرچه سن افراد به هم نزدیک تر باشد، خصوصیات سنی مشترکی و در نتیجه وجه اشتراک بیش تری خواهند شد. همین موضوع سبب می شود که یک رابطه نزدیک تر و صمیمی تری را برقرار کنند. خواهر و برادرانی که در فاصله سنی کم تری با هم قرار دارند با هم روابط صمیمی تری دارند و والدین نگرانی کمتری خواهند داشت، چرا که خود فرزندان هوای همدیگر را دارند. به این ترتیب فرزندان شما همیشه یکی را برای بازی دارند و ارتباطات اجتماعی را می آموزند و یاد می گیرند که اوقات فراغت چطور با دیگری بگذارانند و خودشان را سرگرم کنند. این شرایط به شما کمک می کند تا به کارهای شخصیتان برسید.

 

یک  برنامه ریزی مناسب برای سفرهای خانوادگی

زمانی که فاصله سنی فرزندان نسبت به هم کم تر باشد، علایقشان نیز به هم نزدیک تر می شود به گونه ای که در برنامه ریزی تفریحتان می توانید با انتخاب یک مکان مناسب ، از رضایت خاطر آن ها مطمن باشید. به طور مثال در یک سن به حضور در مناطق تفریحی از جمله باغ وحش علاقه نشان می دهند و در یک دوره دیگه به مناطق تاریخی و موزه ای. در این صورت دیگر ترس این را ندارید که فرزندان بزرگ تر در مکان برنامه ریزی شده حوصله شان سر برود و ناراضی باشند.

 

اشتراک در استفاده از اسباب بازی ها

کودکان در مدت زمان کوتاهی از وسایل بازی خود سیر می شوند و طلب یک اسباب بازی دیگری را می کنند. در این میان وقتی فاصله سنی بین آن ها کم تر باشد، به راحتی می توان اسباب بازی پیشین را به فرزند کوچک تر هدیه داد به گونه ای که برایش تازگی داشته باشد.

 

عدم توقف در بین فعالیت های زندگی

برای مادرانی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال را در دراز مدت دارند، این روند بسیار کارساز تر خواهد بود که در یک بازه زمانی به پرورش فرزندان بپردازند و سپس در زمانی که آن ها به یک سن مناسب رسیدند، به کارهای مربوط به خود مشغول شوند؛ بدون آن که مدام در وسط شروع یک کار یا فعالیت جدید با مسایل بارداری مواجه شوند.

 

بنده در صدد آن نیستم که یک تصویر غیر واقع بینانه را ارایه دهم و بگویم که فرزند آوری پشت سر هم به سادگی قدم زدن در پارک است. داشتن هم زمان تعداد زیاد نوزاد ، هم وقت و هم انرژی زیادی را می گیرد. همچنین خیلی وقت ها باعث می شود که فرد احساس کند دیگر توان ادامه دادن را ندارد. اما حس خوشبختی ای که در هنگام مشاهده کردن فرزندانتان در حالی که با هم و در کنارهم بزرگ می شوند، تجربه می کنید لذتی است وصف نشدنی که تمام سختی های مربوط به آن را کم رنگ می کند.

 

مترجم: فاطمه روشندل

منبع: سایت رسمی استاد محمد شجاعی  http://www.montazer.ir/

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پرورش هویت جنسی کودک
ادامه مطلب