مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

 

nooredideh.com

مرحله دوم: زمان بارداری

اولین محیط تربیتی فرزندان رحم مادر است. یعنی فکر نکنیم حالا یک بچه ای را داریم با خودمان حمل می کنیم و این بچه چیزی نمی فهمد و در یک عالم دیگر است. نه اینطور نیست بلکه اولین محیط تربیتی زمان بارداری است.
ولذا یک مادر آگاه اگر بخواهد یک فرزند خوبی را تربیت کنددباید به یک سری نکات توجه کند:
 
۱. تغذیه: به نوع تغذیه و حلال بونش.
در تربیت یک تعاملی بین زن و شوهر باید وجود داشته باشد و برای همین است که انسان باید با هم کفو خودش ازدواج کند.
الان متاسفانه مواردی هست که در مشاورات٬ خانم متدین ولی شوهر در نماز خواندنش لنگ می زند چه رسد به لقمه ای که می آورد. این یعنی هم کفو بودن.
۲. آرامش روحی و روانی خانواده. (هم مرد و هم زن).
یک عصبانیت روی همهٔ اعضای بدن اثر می گذارد. ضربان قلب شدید می شود٬ دست و پا می لرزد٬ عرق می کند٬ حال بچه ای که جزء مادر است در دوران بارداری اگر او آرامش نداشته باشد آیا جنین او آرامش دارد؟!
بعد در مشاوره ها می گویند این بچه آرام و قرار ندارد. محور آرامش در محیط خانه زن است. لذا زن اگر مهارت هایی را فرا بگیرد درصد آرامش در خانه افزایش پیدا می کند و زن نباید در محیط های پرتنش در خانه قرار گیرد.
 
۳. ارتباط کلامی موثر و مفید با جنین. واین از ماه اول است.
علم پزشکی- عنوان مقاله ای بانام؛ برای فرزندان در رحم کتاب بخوانید. بااستدلال علمی جنین در ماه ۶ بارداری تمام صداهای محیط بیرون را می شنود. اولین بخش از جنین عصب های بچه است.اول سلسله عصبی او تشکیل می شود و این سلسله عصبی بچه با مادر مرتبط است‌.
چی چی تار ژاپنی یک نظریه ای دارد؛ همهٔ انسان ها می توانند به نبوغ برسند و تعبیر ایشان این است که دلیل اینکه انسان های زیادی به نبوغ نمیرسند این است که نیم کرهٔ راست مغزشان متناسب با سمت چپ رشد پیدا نکرده. یعنی راست رشدش پایین تره و چپ بالاتره. واگر راست و چپ متعادل رشد کند این فرد به نبوغ می رسد. بعد یک شیوه هایی را عنوان می کنند که از زمان بارداری یک آموزش هایی را مادران باید انجام دهند تا اینکه بچه از همان زمان این نیم کرهٔ راستش هم رشد خوبی داشته باشد. رشد محتوایی نه رشد اندازه ای‌.
ایشان یک تعبیر دارد که از تعبیر ایشان میخواهم استفاده کنم؛ اگر میخواهید بچه ها بعد از تولد با پدر و مادر مهربان باشند٬ شمل از همان ماه اول و دوم یک عکسی از پدر را روزی چند نوبت شروع کنید بگویید؛ عجب پدر مهربانی! عجب بابای خوبی! ایشان میگوید کودک که به دنیا می آید با پدرش هم انس می گیرد.
بچه ها از ماه دوم تأثیر کلام مادر رویشان وجود دارد ومادر از همان ماه های اول باید مراقب ارتباط کلامی اش باشد.
 
در رابطه با ارتباط کلامی٬ به نکات زیر دقت شود.
الف: آیات قرآن تلاوت شود و این یکی از مفید ترین ارتباط کلامی در دوران بارداری است. حتی داریم مادرانی که هر ماه یک ختم قرآن برمی دارند. حتی اگر آیات را حفظ هستید هم نگاه کنید به آیات و هم بخوانید. گاهی عنوان می شود در هر ماه چه سوره ای بخوانید. (رجوع کنید به کتاب ریحانهٔ بهشتی)
ب: ادعیه و مناجات خوانده شود مثل مناجات خمس عشر.
ج: ارتباط با اهل بیت علیهم السلام. گاهی می پرسند بچه ها را در روضه ها ببریم؟ 
روضه هایی که خیلی شدید نیست ضجه های سنگین نیست بله. ولذا حتی خدا رحمت کند حاج آقای مجتهدی زیاد این شعر را می خواندند؛ 
من مهر و عشق حسین باشیر از مادر گرفتم.
روز اول کامدم دستور تا آخر گرفتم.
می گفتند؛ آفرین به مادر هایی که می روند در مجالس امام حسین ع به بچه هایشان شیر می دهند.
واقعا اثر دارد. الان در غرب و شرق دانشمندان می گویند این بچه ها اثر می گیرند از محیط اطرافشان ولی در غرب به مادر می گوید اگر ناآرامی برو موسیقی گوش کن. نمی داند که اثرات منفی موسیقی بیشتر است روی بچه ها.
د: چهارمین نکته این است که ارتباط کلامی با اطرافیان مثبت باشد. یعنی همان ارتباط مؤثر و مفید. خیلی دقت کنید که در زمان بارداری غیبت نکنید. تهمت نزنید. بدگویی از کسی نکنید. با همسرتان صحبت های خوب و زیبایی داشته باشید. نه اینکه بنشینید از همدیگر حساب کشی کنید یا بد بینی به هم داشته باشید که این تأثیر نامطلوب می گذارد.
ه: ارتباط کلامی با خود فرزند در رحم داشته باشید.
نقل است رسیدیم محضر بی بی دوعالم حضرت زهرا سلام الله علیها٬ دیدیم حضرت صحبت می کنند پرسیدیم با چه کسی صحبت می کنید؟ حضرت فرمودند؛ با فرزندم صحبت می کنم. ماه های ششم موثر و گفتیم که ماههای اول هم مؤثر است. حضرت امیر ع گاهی می آمدند دست مبارکشان را روی شکم حضرت زهرا س می گذاشتند و شروع می کردن به صحبت کردن. یعنی گاهی پدر هم این ارتباط کلامی را بر قرار کند. این ها اثر بخش است.
این ۵ محور موثر است.
 
نکتهٔ چهارم در زمان بارداری٬ مراقبت از نگاه:
۱. عدم نگاه به نامحرم.
همانطور که مرد نباید به نامحرم نگاه کند زنان هم نباید نگاه کنند. مخصوصاً الان که برخی جوانان پوشش کاملی ندارند. ممکن است برای مردی که آستین کوتاه است اشکالی نداشته باشد ولی برای زنان نگاه کردنش اشکال دارد.
۲ تصاویر تلوزیونی. 
خیلی دقت کنید بچه ها در محیط تربینی شما هستند. گاهی یک شخصیتی را در این سریال ها نگاه می کنند به طور ناخود آگاه محبت ایجاد می شود.
امام صادق ع می فرمایند: مَن اَحَب شیاً فحشرهُ الله معهُ ولو کان حجراً و من احب قوماً فحشره معه. حالا چه هنر پیشه باشد٬ چه فوتبالیست باشد .
حتی داریم روز قیامت نامهٔ عمل شخص را می آورند به دستش می دهند می بیند نوشته؛ شهید کربلا.میگوید خدایا فکر کنم اشتباه شده است‌. به او میگویند به یاد داری وقتی در مجلس اباعبدلله ع به نقل از امام حسین ع گفته شد که ؛ هل من ناصر ینصرنی ..گفتی ای کاش در کربلا بودم و به حسین ع لبیک می گفتم.همین که دوست داشتی با آن ها باشی با آنهایی. و معلوم است که این ها تأثیر می گذارد.
۳. نگاه به انسان های خوب داشته باشید. روایت داریم که حتی نگاه به درب عالم هم عبادت است. یکی از نشانه های دوست این است که وقتی او را ببینی یاد خدا بیفتی نه اینکه خانمی که میبینی یاد تجملات بیفتی.
۴. نگاه کردن به کلمات زیبا (آیات قرآن و نام اهل بیت).
۵. نشست و برخاست با انسان های خوب در دوران بارداری. 
در پارامتر های خانه اجاره کردن و خانه خریدن این لحاظ شود که چه محله ای است همین نگاه ها تأثیر می گذارد.
گاهی انسان یکی دوتا دوست خوب داشته باشد که در دوران بارداری با این ها باشد. یاد خدا٬ آرامش٬ گفتگوی دور از گناه و از این قبیل موارد در پی آن است. با این گونه اشخاص رفت و آمد کند در حین بارداری و اگر ناچار است که با اشخاصی رفت و آمد کند که رعایت نمی کنند باید ارتباط کلامی را مدیریت کند.
حضرت علی علیه السلام می فرمایند: «المرء علی دین خلیله و قرینه» انسان ها بر مرام دوست و همنشین خود هستند.
۶. توسل و توجه و دعای مادر در زمان بارداری خیلی موثر است روی بچه ها.
الدعاء یَرُدُ القضاء. مادری که دعا می کند فرزندش سالم باشد. صالح و شایسته باشد٬ گاهی این دعاها بستر ساز است.

nooredideh.com

کپی کردن مطالب سایت با ذکر منبع (www.nooredideh.com) بلامانع است

 


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

تاثیر اذکار برکودکان
ادامه مطلب