آداب و مراقبت های پس از تولد(تغذیه،زمان بندی مناسب شیردادن تا 2 سالگی)

آداب و مراقبت های پس از تولد(تغذیه،زمان بندی مناسب شیردادن تا 2 سالگی)

آداب پس از تولد:

تربیت در دو سال اول فرزندان:

این دوره مباحث گسترده ای است ولی نکات و شاخصه های مهم در تربیت در هر دوره را مطرح می کنیم:

 

بدو تولد تا دو سالگی:

 

۱. زمان تولد؛ (هفتهٔ ابتدایی) 

الف. نام گذاری. اسم بچه ها را باید اسم های خوب گذاشت. اسم های پر مسمی٬ اسامی اهل بیت یا نام های مُجازی که از اسامی خدا استفاده می شود.

مثلا یکی از اسماء خدای متعال٬ جبّار است ولی خوب نیست اسم بچه را جبار بگذاریم..البته نمی خواهیم بگوییم حرام است.

از جمله اسم ها اسامی اهل بیت علیهم السلام متصفین به ایشان هستند. ممکن است کسی نام مادر یکی از ائمه را روی فرزندخود بگذارد.

همچنین نام های پر محتوی مثلا عبدالحسین٬ عبدالمهدی..البته ممکن است اشکال کنند که عبد یعنی بندگی. می گوییم نه یعنی نوکری کردن.

نوکری ننگ است اما نیز دارد افتخار

هرکه نوکر برحسین گردید آقایی کند.

ما از این باب می گذاریم.

گاهی ممکن است اسامی گل ها باشد. در روایت داریم که برخی از اسامی را پیامبر ص بعد از بعثت عوض می کردند. مثلا شهاب .پیامبر دیدند اسم شخصی شهاب است گفتند عوض کنید این نامی از نام های جهنم است.

البته در برخی از نقاط کشور می روند پیش دعا نویس میگویند مشکل داریم. به آن ها گفته می شود به خاطر اینکه این که فلان اسم را گذاشتی..اسمت را عوض کن مشکلت حل می شود. این را ما در درمشاوره ها و آموزه های دینی نداریم. مثلا اینطور نیست که اگر اسم کسی زینب شد پر مصیبت می شود. خیر چنین نیست. حضرت زینب س خوشبخت ترین انسان ها بود دختری که در خانه حضرت امیرالمومنین ع و حضرت زهرا س پرورش پیدا کرد و برادرانی همچون امام حسن ع و امام حسین ع را دارد حالا در یک مسیری یک عده جاهل آمدند مصیبتی را تحمیل کردند بر خانم حضرت زینب س . این نبود که به خاطر اسمشان حضرت مصیبت بکشند. اگر این بود که حضرت امیر و حضرت زهرا نباید این اسم را روی ایشان می گذاشتند. آنچه می دانیم این است که اسم های نامناسب روی بچه ها نباید گذاشت.

ب. کام گیری با تربت سید الشهداء ع و آب زمزم. 

ج. اذان و اقامه در گوش بچه گفتن و خوب است اذان و اقامه قبل از هر چیزی باشد و خوب است قابله اذان بگوید یعنی اولین چیزی که می شنود وحدانیت خدای متعال و رسالت پیامبر ص ولایت امیرالمومنین ع باشد.

د. عقیقه کردن تا روز هفتم مستحب است‌.اگر وسع نداشتید فعلا خونی بریزید مثلا مرغی. عقیقه تا قبل از بلوغ به عهدهٔ پدر مادر است و بعد از آن تا پایان خود فرد می تواند عقیقه کند. آدابش هم در مفاتیح است. 

ه. غسل که در حین تولد مستحب است. برخی از فقهای گذشته واجب می دانستند.

و. تراشیدن سر بچه و هم وزن آن طلا یا نقره صدقه بدهند.

نگاه اسلام خیلی نگاه لارجی است می گوید بچه ای که به دنیا بیاید باید خیرش به دیگران برسد ولذا شاید یکی از دلایلش این است که دیگران هم از به دنیا آمدن فرزند ما حظ و بهره ببرند و خوشحال شوند. نه اینکه الان متاسفانه بچه که به دنیا بیاید نگرانند چه چیز برایش ببرند. باید خیر بچه ها به دیگران برسد .

 

بعد از تولد تا دوسالگی:

۱. تغذیه.

۲. جدا خوابی.

۳. از پوشک گرفتن.

 

تغذیه در دو بخش بحث می شود: 

الف؛ از بدو تولد تا یک سالگی.

ب؛ یک سالگی تا دو سالگی.

 

از بدو تولد تا یک سالگی غذای محوری کودک٬ شیر مادر است.

و اینکه گفته می شود که از بدو تولد به کودکان چیزی ندهید دلیلش این است که٬ سیستم گوارش بچه هنوز کامل شکل نگرفته است. بچه ای که به دنیا می آید روده هایش بسیار نازک است وهیچ پرزی ندارد لذا قدرت جذب ندارد باید یک غذای خالص به او داد که با یک جذب نسبی وارد سیستم بدن او شود. حتی می بینید که روزهای اول غذای او آغوز است و چند ماه اول غیر از شیر مادر به بچه نباید چیزی بدهیم چون ممکن است دستگاه گوارش آسیب ببیند.

 

یکی از دلائل بد غذایی بچه ها این است که مادران به صورت منظم به بچه ها شیر نمی دهند٬ لذا بچه ها دچار بد غذایی می شوند و گاهی ممکن است تا زمان نوجوانی همراهشان باشد.

اگر شیر مادر کافی باشد از هفته ی تقریبا سوم هر سه تا سه ساعت ونیم یکبار باید به کودک شیر دهد. ولذا تعبیر روایت این است که سینه های مادر یکی آب است و یکی نان و این حکایت از این است که بچه باید در هر وعده شیر کامل بخورد ولذا بچه هایی که براساس این فرم غذا بخورند یعنی هر سه تا سه ونیم ساعت یکبار٬ می شود هشت نوبت و این کافی است. مشروط به اینکه شیر کامل باشد و بچه هم کامل بخورد.

 

شیر کامل خوردن کودک به عوامل زیر بستگی دارد:

۱. آرامش مادر(هم روحی و هم جسمی) اینگونه نباشد که بین غذا پختن و درب باز کردن به کودک شیر دهیم.

۲. ارتباط عاطفی مادر با فرزند. شیر دادن در محیط آرام با توجه به فرزند با وضو و گاهی هم با نوازش باشد.

۳. شیر مادر برای کودک از لحاظ طعم و مزه لذت آور باشد. تغذیه بر روی شیر مادر تاثیر می گذارد. 

سعی کنید نگذارید کودکتان را شخص دیگری شیر دهد گاهی این شیر دادن ها حرمت ابدی می آورد. مثلا مادر کودکش را می دهد به مادرش شیر دهد وقتی این مادر بزرگ به این کودک شیر دهد٬ زن به شوهر خودش حرام ابد می شود.

شیخ فضل الله نوری پسرش در پایین دار شروع کرد به دست زدن. پرسیدند چرا اینطور شده؟! گفتند بچه را دادند به ناصبی به او شیر داده.

نتیجه؛ پس باید بستر سازی کنیم تا فرزندمان در دوره های بعدی زندگی برنامه های غذایی مناسبی داشته باشد. اینطور نباشد که هر وقت بچه گریه کرد به او شیر دهند. وقتی غذای کمکی شروع می شود این غذاها باید مکمل شیر مادر باشد نه اینکه مانع از شیر خوردن کودک شود.

 

سال دوم: معمولا بچه ها بعد از ماه سیزدهم باید غذا خور شده باشند. بعد از اینکه بچه غذا خور شد غذای سفره محور است و شیر مادر کمکی است‌.

خیلی مادران بر این مساله دقت ندارند در سال دوم و فکر می کنند شیر مادر محور است.

اگر کودک در این مرحله نصف شب ها گریه کند دلیل آن این است که یا غذایش را کامل نخورده و یا بهانه می گیرد.

در این مرحله غذای سفره در ساعت: ۸صبحانه-۱۳ناهار- ۱۷عصرانه -۲۰ شام. 

و شیر مادر در ساعت: ۶ صبح- ۱۰ صبح- ۱۴ظهر- ۱۹ بعد از ظهر- ۲۲ شب.

ما خیلی از کودکانمان سلامت غذایی ندارند و دلیل آن همین بی نظمی ها است.

کودکی که سال دوم زیاد شیر مادر را می خورد٬ این کودکان چند ویژگی پیدا می کنند. یکی اینکه کم خون می شوند‌. آهن خونشان پایین می آید. و دوم اینکه این بچه ها معمولا بچه های تنبلی می شوند. متاسفانه برخی از مادران سال دوم هنوز شیر خودشان را محور غذای بچه می دانند. در حالی که باید در سال دوم نگاه به شیر مادر غذای کمکی باشد.‌

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

موبایل و نرم افزارهای اجتماعی
ادامه مطلب