آموزش صحیح مسائل جنسی به کودکان

 آموزش صحیح مسائل جنسی به کودکان

امروز امنیت و لزوم آگاهی دادن به کودکان و نوجوانان درباره مسائل جنسی بیشتر از زمان‌های گذشته احساس می‌شود.

یکی از امور مهم این است که آموزش و پرورش جنسی مانند دیگر آموزش‌ها، باید در زمان خاص خود انجام شود؛ یعنی نه زودتر و نه دیرتر امروزه که فاصله میان بلوغ تا ازدواج بسیار طولانی شده است باید نوجوانان را از مسائل خاص بلوغ و سپس ازدواج آگاه کرد. همچنین در زمینه مفاسد اجتماعی و بروز انحرافات به انان هشدارداد. البته نباید کودکی که مراحل خردسالی را پشت سر گذاشته و به دوره نوجوانی پر از تغییر و تحول رسیده، یک باره از مسائل مختلف این دوره اگاه گردد بلکه آموزش‌هایی مداوم لازم است که مهم‌ترین انها باید در محیط خانه و خانواده صورت گیرد.

این تربیت دشوار و اساسی وقتی به موقعیت نزدیک خواهد شد که هر کدام از والدین با اگاهی و دل سوزی آموزش و تربیت جنسی زا از دوره کودکی به درستی انجام دهند

بسیاری از خانواده‌ها از تربیت جنسی غافل‌اند؛ زیرا واقعاً برای چنین کاری توانایی لازم را ندارند.

به طور کلی شایسته است که در خانوده ها وضعیت به گونه‌ای باشد که کودک جرئت کند مسائل خود را نزد والدین مطرح کند این مهم دست نمی‌دهد مگر اینکه والدین برای ایجاد چنین جوی بکوشند، علاوه بر اینکه باید در انجام این مسئولیت توانا باشند.

به دلیل آنکه بسیاری از والدین در زمینه آموزش درست مسائل جنسی کودکان و نوجوانان آگاهی لازم را ندارند توصیه می‌شود به مراکزی که برای مشاوره و راهنمایی خانواده‌ها وجود دارد مراجعه کنند تا با وظایف خطیرشان در این زمینه آنشا شوند همچنین می‌توانند در سمینارهایی که برای آموزش و هدایت والدین، برگزار می‌شود، شرکت کنند.

فرزند، خواه ناخواه درباره مسائل جنسی کنجکاوه می‌شود و در پی یافتن اطلاعاتی در این زمینه بر می‌آید. حال اگر والدین و مربیان تربیتی آنها به درستی، به هنگام و در حد لازم وی را اگاه نکنند، بی شک کنجکاوی نوجوان او را بر آن می‌دارد که از هر راه مثل دوستان و همسالان یا با استفاده از کتاب هایی که در این زمینه‌ها نوشته شده‌اند (و اغلب غرض آلود و منحرف کننده‌اند) این اطلاعات را به دست آورد بدین ترتیب، نوجوانان خواسته یا ناخواسته به راه‌های نامطلوب زیان بار و پر مخاطره کشانده می‌شوند.

مسئله مهمی که والدین محترم باید به ان توجه کافی داشته باشند این است که اگر کودکان و نوجوانان در بیرون از خانه، از طریق دوستان و همسالان با موضوعات جنسی به طور نامناسب آشنا شوند، کار و تلاش انها در زمینه آموزش دوبرابر خواهد شد؛ زیرا در درجه نخست باید افکار نادرست و نامناسب آموخته شده در زمینه مسائل جنسی را تغییر دهند و تصحیح کنند که البته کار سختی است؛ سپس مسائل جنسی را به گونه‌ای مناسب بیاموزند باید توجه داشت که اغلب انحرافات جنسی و ایجاد مشکلات، در نتیجه همین بی اطلاعی یا داشتن اطلاعات نادرست، بی هنگام و بی حد و حصر کودکان و

نوجوانان دراین زمینه بوده است.

برگرفته از کتاب تربیت جنسی فرزندان نوشته جواد مصلحی، انتشارات موسسه امام خمینی

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

تصویر سازی خوب و بد از نماز
ادامه مطلب