چگونه شجاعت را در فرزندان خود ایجاد کنیم ؟

چگونه شجاعت را در فرزندان خود ایجاد کنیم ؟

چند راهکار برای پرورش فرزندان شجاع:

1.      خود جدا خوابی در سن مناسب می تواند به شجاعت بچه ها کمک بکند، این مسئله‌ی اول است، حالا شاید بفرمایید که زمان مناسبش چه موقع است؟  اگر قبل از دو سالگی اتفاق بیفتد خوب است.

2.      نکته‌ی دوم این است که به بچه ها مسئولیت دادن بچه ها را شجاع می کند، بالاخره در هر سنی متناسب با سن بچه ها بنشینیم و فکر بکنیم و ببینیم چه مسئولیت هایی را می توانیم به آن ها بدهیم، این شجاع می کند.

3.      در گروه همسالان وقتی بچه ها را قرار می دهیم زمینه ای برای شجاعت را در آن ها فراهم می کنیم، لذا این که  این قدر تاکید می شود همبازی از نان شب برای بچه ها واجب تر است این است که یکی از خواص بچه ها در گروه همسالان این است که بچه ها را شجاع بار می آورد.

4.      پرهیز از داستان ها، قصه ها حتی فیلم ها و سریال هایی که در بچه ها ترس ایجاد می کند خصوصا ترس های غیر واقعی، شما الان خیلی از کارتن ها و فیلم ها و حتی بازی های کامپیوتری را می دانید که این ها تخیلی است و در عالم واقع ممکن است ما بازایی نداشته باشد، این ها زمینه ترس را در بچه ها ایجاد می کند و ترس هم شجاعت بچه ها را کم می کند.

5.      ما توقعات بیش از اندازه‌ی سن فرزندانمان را از آن نداشته باشیم، خصوصا توقعاتی که منجر به همین می شود که شجاعتشان لطمه بخورد، توانمندی هایشان به آن اندازه ای نباشد که بتوانند توقعات ما را برآورده بکنند، این ها شجاعت را لطمه می زند. مثالی بگویم: ما به بچه‌ی چهار یا پنج ساله در شب می گوییم برو از ته حیاط خانه فلان چیز را بردار و بیاور، واقعا برای یک بچه چهار پنج ساله خواستن این کار زود است، وقتی ما این کار را می خواهیم و او هم نمی تواند انجام بدهد یعنی هر چه به درونش مراجعه می کند می بیند که یک وحشتی در وجودش هست منجر به این می شود که شجاعت او لطمه بخورد.

6.      مادر و پدر و سایر اطرافیان رفتار های شجاعانه نشان دهند. در الگوی تربیتی امیر المومنین علی علیه السلام می بینیم که وقتی بعد از شهادت حضرت فاطمه زهرا خواستند همسری را اختیار بکنند به برادرشان عقیل فرمودند برو از یک قبیله‌ی شجاع برای من همسر انتخاب بکن که می خواهم فرزندان شجاعی را داشته باشم، مادر شجاع می تواند فرزند شجاع داشته باشد، وقتی که بچه ببیند که یک جوجه سمت مادر می آید و مادر جیغ می زند و فرار می کند این رفتار مادر شجاعت در بچه را کم می کند ولو رفتار ناخواسته باشد، من خیلی از مواقع در جلساتی که حضوری با مادران دارم می گویم خویشتن داری های ما باید زیاد باشد، حتی اگر یک موقع می بینیم که یک جوجه ای ، سوسکی یا موشی به سمتمان می آید و واقعا هم می ترسیم ولی به یک بهانه ای غیر از ترس از آن مکان دور شویم. خصوصا در حضور بچه هایمان، مثلا اگر مادر و پدر از این لفظ زیاد در حضور بچه استفاده بکنند که آره ترسیدم، خیلی نگران شدم، نتوانستم این کار را بکنم، این الفاظ، عدم شجاعت را القا می کند.

7.      نکته‌ی هفتم و آخر که باز می تواند زمینه‌ی شجاعت را ایجاد بکند این است که ما یک سری داستان هایی را متناسب با سن فرزندانمان که در آن رفتار های شجاعانه انجام می شود برای بچه هایمان بیان بکنیم ولی این تنانسب با سن خیلی مهم است، یک موقع ممکن است که ما یک بچه پنج شش ساله را می آوریم برایش یک داستانی از یک کودک پنج شش ساله را می گوییم که این کار های خارق العاده ای را انجام می دهد، کار های عجیب غریبی را انجام می دهد مثلا یک کارتنی در قدیم پخش می شد حنا دختری در مزرعه، حنا یک دختر شش هفت ساله است، راه می افتاد و یک گله گاو را برای چرا در جنگل می برد و آن جا با خرس ها مواجه می شد و با آن ها می جنگید و آن ها را از بین می برد و گاو ها را نجات می داد. این بچه می گوید یا او عجیب است یا من مریضم که نمی توانم این کار ها را بکنم. این بچه مقایسه می کند و لذا ما وقتی همچون داستان هایی را برای بچه ها می گوییم نه تنها نمی توانیم آن ها را شجاع بکنیم بلکه حتی اعتماد به نفس این ها را هم بایین بیاوریم.

ممکن است در بعضی از محیط های روستائی که با حیوانات سر و کار دارند بعضی از این کار ها خیلی عجیب و غریب نباشد. ولی این که یک گله ببرید و حالا با خرس مواجه می شود، با خرس بجنگد و ... این ها خیلی عجیب و غریب است ولی یک موقع ممکن است علوفه ای را جلوی گاوی بریزد که طویله ای دارند، این ها خیلی دور از ذهن نیست یعنی رفتار هایی که آدم می تواند برای یک کودک شش هفت ساله متصور بشود، این ها می تواند کمک به رشد شجاعت در فرزند کند.

برگرفته از سخنرانی استاد تراشیون

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

اضطراب کودک
ادامه مطلب