100 نکته از روانشناسی دوقلوها (قسمت دوم)

100 نکته از روانشناسی دوقلوها (قسمت دوم)

 

20.   در چــه سنــی بیشترین رفتارهای مشابه را از خود نشان می دهند؟ دوقلوها در مراحل كودكی و نوجوانی بیشتر از مراحل دیگر از خود رفتارهای مشابهی را نشان می دهند و نسبت به وابستگی هایشان به هم حساسیت كمتری دارند اما در سنین جوانی، میانســـالی و بزرگسالی حســاسیت دوقلوها نسبت به وابستگی شان به یكدیگر بیشتر شده و گرایش بیشتری نسبت به مستقل شدن از خود نشان می دهند.

 

21.   هر اندازه سن دوقلوها بالاتر می رود گرایش های آنها به استقلال بیشتر شده و در نتیجه تلاش بیشتری دارند كه هویت مجزاتری را از خود در اجتماع به نمایش گذاشته و به دنبال دستیابی به هویت اختصاصی هستند. البته لازم به ذكر است این تغییر در بسیاری از موارد جنبه ظاهری و اجتماع پسند داشته و مكنونات قلبی آنها به همان شدت سال های گذشته است. به بیان دیگر گرایش این افراد نسبت به همرنگی با یكدیگر به همان نسبت سال های ابتدایی است اما جاذبه كسب هویت مستقل از سنین جوانی به بعد مانع بزرگی برای تجلی این وابستگی می شود.

 

22.  تربیت والدین از جمله اركان اساسی در اكتسابات محیطی است كه می تواند تاثیرهای مثبتی را روی روند رشد اجتماعی، عاطفی و شناختی كودكان گذارده و شرایط مناسبی را برای تجلی توانمندی ها و استعدادهای نهانی آنها فراهم كند. تاكید بر این امر مهم از ضروریات بوده و نه تنها در فرزندان دوقلو بلكه در بین تمامی فرزندان اهمیت شایانی دارد.

 

23.   وجود انسانی مشابه با نگرش یكسان، استعدادها و علائق نزدیك به هم می تواند شاهكار خلقت را متجلی سازد كه این شاهكار در بین دوقلوها غرور و خرسندی قابل توجهی را فراهم می سازد. اینكه افراد دوقلو احساس می كنند خواهر یا برادری همرنگ و همسو با خود در كنارشان حضور دارد، آنها را بسوی شور و شعف بی نهایتی سوق داده و احساس امنیت و پشتگرمی عظیمی را برایشان فراهم می سازد. افراد دوقلو از داشتن همتایی كه از لحاظ عاطفی ارتباط نزدیكی با هم دارند، از لحاظ علائق به هم شبیه هستند و از لحاظ ژنتیكی نیز سهم یكسانی را به خود اختصاص دادند، احساسات مثبتی را دریافت می كنند و تنها در برخی از موارد این احساس ها به دلایل گوناگونی مانند تبعیض والدین یا عدم خرسندی از وجود وابستگی زیاد بین دوقلوها به شكل متعارضی تغییر یافته و افراد دوقلو را نسبت به چنین شرایطی ناراضی می كند كه در موارد اندكی این احساسات به چشم می خورد و اغلب توام با حس مثبت و مملو از امنیت خاطر است.

 

24.   نهادینه شدن نوع تمایلات در بین دوقلوها و وابستگی عاطفی آنها نسبت به یكدیگر از جمله عوامل موثر بر تاثیرپذیری روانی دوقلوها از شكست و موفقیت هایشان است به گونه ای كه هر اندازه ارتباط عاطفی بین دوقلوها عمیق تر بوده و هرقدر كشش و پیوستگی بیشتری بین آنها حاكم باشد تاثیرپذیری شان از موفقیت ها و شكست های یكدیگر بیشتر خواهد بود در حالی كه هر اندازه این وابستگی كمتر به چشم بخورد تاثیرپذیری نیز كمتر خواهد شد. در بسیاری از موارد دیده شده كه اثرات موفقیت یا شكست یكی از قل ها بیشتر از اثر آن روی همان قلی است كه موفق شده و یا شكست خورده است. این افراد در برابر ناكامی همتای خود بسیار غمگین شده و بخاطر موفقیت وی بسیار مسرور خواهند شد به طوری كه گویی این موفقیت و شكست متعلق به خودشان بوده است.

 

25.   تشویق دوقلوها به مستقل رفتار كردن از همان آغاز كودكی بسیار موثر است به گونه ای كه والدین باید آنها را به سویی سوق دهند كه هر یك به طور مجزا هویت خود را پیدا كرده و در به انجام رسانیدن كارها بر توان و قدرت خود استوار باشند. از سویی ضروری است كه این كودكان در ارتباطات و تعاملات اجتماعی شان محدود رفتار نكرده و هر یك به گونه ای مستقل دایره ارتباطاتشان را تعریف كنند. از لحاظ تربیتی والدین باید هر كدام را مسئول كار خود دانسته و احساس مسئولیت و مسئـــولیت پذیری را در هر یك از آنها بیدار كنند.

 

26.  ناسازگاری دوقلو‌های نوپا در این مرحله از رشد مشکل شایعی است. گاز گرفتن، هل دادن و زدن برای خانواده دوقلو یا چندقلو امری عادی است. به‌رغم این درگیری‌ها و برخوردها، دوقلوها همدیگر را دوست دارند و به یکدیگر وابسته‌اند.

 

27.   دوقلو‌ها خواهر و برادر هستند. خواهر یا برادری که علایق سنی مشترک و محبوبی مثل اسباب‌بازی، برنامه‌های تلویزیونی و همسالان دارند. این علایق نزدیک، عامل برخورد و درگیری می‌شود. همه خواهر و برادرها با هم دعوا می‌کنند، اما با این تفاوت که معمولا موضوع رقابت و دعوای دوقلوها یکسان است، ولی خواهر و برادرها در سنین مختلف بر سر موضوعات متفاوت دعوا و بحث می‌کنند.

 

28.  آنها همدیگر را بسیار دوست دارند. علت درگیری‌ها بیشتر به خاطر رابطه بسیار عمیق آن است. برای مثال اگر کسی را بسیار دوست داشته باشید، ولی مطابق میلتان رفتار نکند، ناراحت و آزرده می‌شوید. عین همین قضیه درخصوص دوقلو‌ها نیز صادق است.

 

29.   دوقلو‌ها به راحتی از هم می‌رنجند. چون آنقدر رابطه‌شان نزدیک است، تصور می‌کنند دیگری باید بفهمد در فکر او چه می‌گذرد. دوقلو‌ها در سنین کمتر به سختی درک می‌کنند که خواهر یا برادر، نسخه دوم خودش نیست و شخصیتی جدا و مستقل دارد.

 

30.  دوقلو‌ها از با هم بودن زیاد خسته می‌شوند. بعد از مدتی نیاز دارند زمانی را به خود اختصاص دهند. اغلب فکر می‌کنیم چون دوقلوها با هم به دنیا می‌آیند و مدت زمان زیادی را با هم می‌گذرانند پس مجبور به زندگی با هم هستند، اما لازم است زمان‌هایی را جدا از هم سپری کنند.

 

31.  هر دوی آنها را تنبیه نکنید مگر آن که هر دو رفتار بدی داشته باشند. تنبیه در حق کودک بی‌گناه انصاف نیست. نام رفتار نامناسب را بگویید و راه‌های دیگر پیشنهاد کنید، اما اگر دیدید هر دو کار بدی کرده‌اند هر دو را تنبیه کنید. برای اغلب کودکان دوقلو کارآمدترین تنبیه، جدا کردن عامل دعوا به مدت چند دقیقه است. روشی که کمترین کارایی را دارد تنبیه بدنی است. غیرمنطقی است که بگویید «خواهر یا برادرت را گاز نگیر یا نزن» و بعد کودک را با ضربه زدن به پشت و گاز گرفتن تنبیه کرد.

 

32.  جر و بحث کردن بین دوقلو‌ها موضوعی همیشگی است. پس یادگیری سازش و کنار آمدن با اختلافات مهم است.بیشتر والدین دوقلو‌ها می‌گویند اغلب مشاجرات با حسادت شروع می‌شود. اگر توجه، صرف یک کودک شود، دیگری احساس خواهد کرد خواهر یا برادرش توجه خاصی را دریافت می‌کند و این آغازی برای دردسر خواهد شد.

 

33.   برخی خانواده‌ها برنامه و مقرراتی برای حفظ آرامش دارند. برای مثال خانواده دوقلو‌های 3 ساله روزهای هفته را تقسیم کرده‌اند. هر کس در روز خود کارهای روزمره مورد بحث و دعوا مثل اول نشستن در اتومبیل و استفاده از وسایل خاص را انجام می‌دهد و این گونه تعداد دعواها کم می‌شود. اگرچه نمی‌شود جلوی اختلاف کودکان را گرفت ولی می‌توان تعداد آنها را به حداقل ممکن رساند.

 

34.  تدابیری که برای یک نوپا خوب اثر می‌کند منحرف کردن توجه اوست. ایجاد سرگرمی یکی از راه‌های کنترل موقعیت است و اگر دعوا سر به دست آوردن اسباب‌بازی است، پیشنهاد اسباب‌بازی جایگزین به یکی از کودکان بدهید. وجود اسباب‌بازی‌های مشابه خیلی کارساز و موثر خواهد بود. بویژه وقتی دوقلوها کم‌سن‌تر هستند و مهارت مشارکت در بازی آنان رشد نکرده است. همچنین تعدادی اسباب‌بازی برای روز مبادا داشته باشید. آنها را دور از دسترس نگه دارید و زمان دعوا به دستشان دهید. تازگی اسباب‌بازی آرامشان خواهد کرد.

 

35.  برای والدین دوقلو بسیار مفید است مستقیما با بچه‌ها وارد بازی شوند، مهارت‌هایی مانند نحوه استفاده از اسباب‌بازی، حفظ نوبت و داد و ستد وسایل بازی را تمرین کنند. والدین می‌توانند این مهارت‌ها را اجرا وهر دو بچه را برای انجام مهارت‌ها تشویق کنند.

 

36.  اگرچه همیشه امکان‌پذیر نیست، ولی هر چند وقت یکبار پدر یا مادر فقط با یک بچه حتی به مدت 5 دقیقه، زمانی را به تنهایی بگذارند. این تمرین برای ایجاد هویت منحصر به فرد هر یک از آنها مفید است.

 

37.   نگهداری از دو نوزاد کمی بیشتر از یک کار تمام وقت است. به همین دلیل ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و ببینید که یک هفته است که از خانه بیرون نرفته‌اید. تکرار این ماجرا می‌تواند باعث افسردگی و خستگی شما شود. سعی کنید حتی اگر شده با نوزادان، گاهی از خانه بیرون بروید تا حال‌تان عوض شود.  در‌‌نهایت باید توجه داشته باشید که صاحب 2 فرزند شدن دلیل نمی‌شود که همسرتان و رابطه شخصی بین خودتان را فراموش کنید. بزرگ کردن دوقلو‌ها نباید تمام زندگی شما را به خود اختصاص بدهد. بعد از چند ماه اول سعی کنید به تدریج به زندگی عادی بازگردید.

 

38.  دیدن دوقلو‌ها با لباس‌های مشابه و شباهت کامل به یکدیگر، در هرسنی که باشند، برای همه جذاب است. دیدن 2 کودک دوقلو در کالسکه‌های دونفره هم می‌تواند لبخند به لبان هرکسی بیاورد. برای والدین دوقلو‌ها هم همیشه دیدن آن‌ها لذت‌بخش است. شنیدن خنده‌های کودکانه و آرامش خیال از این‌که کودک‌شان هیچ‌وقت تنها نخواهد بود. برای مادر حداقل خوبی‌اش این است که دیگر تا مدت‌ها کسی از شما نمی‌پرسد خب دوباره کی می‌خواهی بچه‌دار شوی؟ شما همه دردسر‌های‌تان را در یک نوبت کشیده‌اید.  اما فقط یک مادر که نوزادی را به دنیا آورده و بزرگ کرده می‌تواند درک کند که بزرگ کردن دوقلو‌ها چقدر کار سختی است. تصور کنید آرام کردن نوزادی که گریه می‌کند، شیر دادن به او، حمام کردنش و حتی تامین مخارجش چقدر کار سختی است، خب حالا همه این‌ها را دوبرابر کنید. متوجه می‌شوید که داشتن دوقلو چندان کار آسانی نیست. برای بزرگ کردن دو نوزاد باید شما هم به اندازه دو مادر کار کنید و این بدون دانستن راه‌های میانبر و نکته‌هایی در مورد دوقلو‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود.

 

39.   شاید در نظر اول دوقلوداری کار وحشتناکی به نظر برسد. بله سخت است، اما یادتان باشد که قبل از شما هم پدر و مادران زیادی دوقلو داشته‌اند. اگر درباره این کوچولوها بیشتر بدانید زایمان و بزرگ کردن‌شان راحت‌تر خواهد بود.

 

40.  پدر نقش بسیار مھمی در مراقبت از دوقلوھا دارد و بھ گفتھ دكتر رحمتی اگر حمایتھای پدر نباشد كار بسیار سخت خواھد شد. پدر ھر چھ آرامتر باشد و استرس را تشدید نكند، كودك آرامتر خواھد شد. گفتھ میشود در درمان كولیك اگر كودك آرام نشد در بغل پدر میتواند آرام بگیرد و پدر میتواند كودك را بھ قلبش بچسباند و این مسئلھ از لحاظ روانی بسیار تاثیرگذار است.

 

41.  چیزی كھ پر واضح است این است كھ مادر دوقلوھا بودن صبر و حوصلھ خاص خود را میطلبد و با دوری كردن از استرسھا و ترسھا میتوان بھ این وظیفھ الھی نائل شد.

 

42.  باید برای دوقلوھا شیشھ و پستانك جداگانھ فراھم كرد و برای این كار میتوان از رنگھا و ماركھای مختلف استفاده كرد تا با یكدیگر اشتباه نشوند زیرا بیماریھا از این طریق بھراحتی قابل انتقال است.

 

43.   مادر باید حتما برنامھای برای تنظیم خواب فرزندان داشتھ باشد و با مدلسازی و ایجاد یك عادت برای بچھھا آنھا را بھ خوابیدن در یك زمان معین عادت دھد، مثلا در یك ساعات معین با خواندن لالایی، پخش یك موسیقی ملایم، ماساژ ملایم پشت آنان، ایجاد ساعت خواب را برای آنان تداعی كند. در این صورت بعد از یك زمان معین آنان میآموزند كھ زمان خواب چھ موقعی است و برایشان بھ صورت یك عادت میشود. ھمچنین مادران باید زمان تعویض بچھھا و تغذیھ آنھا را ھمزمان كنند كھ در صورت رعایت این موارد مادر زمان آزاد بیشتری برای رفع خستگی بھ دست میآورد و میتواند كارھای شخصی خورد را انجام دھد.

 

44.   اینگونه مادران نیاز به توجه و حمایت بیشتری از طرف ھمسر و بستگان دارند و ایجاد ھر گونه شك و تردید و باورھای غلط در توانایی شیردھی آنان میتواند در تغذیھ نوزادان خلل بزرگی وارد كند. قدرت مكش نوزادان دوقلو كم است و ممكن است كودك نتواند بھ راحتی شیر مادر را بخورد. اما مادر نباید ناامید باشد، بنابراین حوصلھ بھ خرج دادن و امتحانكردن مكرر میتواند موثر باشد.

 

 نویسنده : زهرا رجبیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پرورش هویت جنسی در نوجوانی
ادامه مطلب