پاسخ دادن به پرسش‌های جنسی کودکان

 پاسخ دادن به پرسش‌های جنسی کودکان

پرسش‌های جنسی کودکان اغلب از حدود سه تا چهار سالگی آغاز می‌شود، آن‌ها نیازمند اطلاعات درست هستند و پرسش‌های خود را تا رسیدن به پاسخ قطعی و به بهانه‌های مختلف تکرار می‌کنند. مناسب‌ترین زمان برای آموزش و مسائل جنسی به کودک زمانی است که خود او پرسشی را مطرح می‌سازد. در این هنگام حس کنجکاوی کودک بر انگیخته شده و باید به بهترین شکل از ان به نفع خود او استفاده کرد.

روانشناس، ویلیام الفسون معتقد است که اگر والدین، فزرندان خود را تا حد لزوم از امور جنسی آگاه کرده باشند، نوجوان هیجان خارق العاده ای برای به دست آوردن اطلاعات نشان نمی‌دهد و زندگی‌اش را در گروه غریزه جنسی قرار نمی‌دهد بسیاری از کودکان در سنین پایین با کنجکاوی درباره بدن خودو چگونگی به دنیا آمدن بچه پرسش می‌کنند والدین گاهی سرسری و گاه به طور طبیعی به کودک پاسخ می‌دهند اگر به پرسش‌های انها به درستی پاسخ داده شود، هنگامی که کودک به سن بلوغ می‌رسد درباره پرسیدن این گونه مسائل گرفتار شرمندگی بیهوده نمی‌شود چنین کودکانی احتمالاً هنگامی که به سن بلوغ می‌رسند درباره مسائل جدیدی که به زندگی آنها مربوط می‌شود صاحب اطلاعات کافی هستند و از هیچ مطلبی تعجب نمی‌کنند.

تقریباً در همه کودکان زیرهفت سال دو پرسش مطرح است که سردرگمشان می‌کند بچه چگونه به وجود می اید و چگونه به دنیا می اید.

وقتی کودک با تعجب می‌پرسد که بچه از کجا می‌آید، ما نباید به او بگوییم از کیف دکتر، بیمارستان، یا ازپست خانه و یا آقا لک لک او را می‌آورد بلکه باید به او بگوییم: بچه در جای مخصوصی از بدن مادر رشد می‌کند و از انجا بیرون می‌آید.

توضیح ما باید واقعی باشد، اما لزومی ندارد درباره آمیز جنسی به جزئیات بپردازیم: ((وقتی پدر و مادر می‌خواهند بچه دار شوند، سلولی از بدن پدر به سلولی در بدن مادر می‌پیوندد و آن وقت بچه شروع به رشد می‌کند وقتی بچه به اندازه کافی بزرگ شد از شکم مادر خارج می‌شود)).

گاهی کودک در خواست می‌کند جایی را که از ان خارج شده است به او نشان دهیم بهتر است به او اجازه ندهیم به حریم ماوارد شود و به همین پاسخ بسنده کنیم که ((نوزادان در زمان مناسب از شکم مادرش خارج می‌شود))

شایسته است شما والدین گرامی هنگام پاسخ گویی به پرسش‌های کودکان نکته‌های زیررا رعایت کنید:

*آرام و بادقت به سخنانش در این زمینه گوش دهید مراجعه او به شما، برای یافتن پرسش‌هایش در این زمینه به رفتار شما بستگی بسیار دارد؛

 * از دادن اطلاعات اضافی و خارج از محدوده خوداری کنید؛ زیرا وضع را مشکل‌تر می‌کنید و بر نگرانی اش خواهید افزود؛

 * در پاسخ دادن به رشد سنی و سطح فهم کودک توجه کنید؛

* به پرسش‌هایش با شوخی و مزاج پاسخ ندهید. موضوع و فرزند را جدی بگیرید؛

* بیش از هر زمان دیگر به او محبت کنید هر چقدر به کودک محبت کنید او نیاز کمتری برای جلب محبت دیگران در خود احساس می‌کنند؛

* اجازه ندهید که کودک از راه خواندن کتاب‌های مبتذل و گفت و گوهای دوستانه با دوستانش با این امور آشنا شود؛

 * انها را از جسم خود متنفر نسازید؛

 *پاسخ‌ها نباید به هیچ وجه تحریک کننده باشد؛

 *در محیط دوستانه و به دور از دستپاچگی و پنهان کاری فرزندتان را با تغییرات جسمی و روحی آشنا سازید؛

*اگر در در این زمینه خطایی از او سر زد هر گز مستقیم به این موضوع اشاره نکنید او را تحقیر و سرزنش نکنید، بلکه از کسانی که به این کارها دست می‌زنند. استفاده کنید و انها را تقبیح کنید و به او بفهمانید که مطمئنید که او آن اعمال را انجام نمی‌دهد و از او انتظار دیگری دارید؛

*از دیدارهای اتفاقی و نامنظم دختران و پسران جلوگیری کنید این دیدارها اغلب همراه با وقت گذرانی و سرگردانی و بی کنترل است؛

*هنگام پاسخ گویی حجب و حیا باید رعایت شود و از پرده دری پرهیز گردد؛

رفع مشکلات دختران، به عهده مادران است؛ به این معنا که بهترین کسی که می‌تواند او را درک کند و هرهگونه سوءتفاهم را درباره نقش زن و اهمیتان در موقعیت اجتماعی وی برایش حل کند مادر است پسر لازم است ارتباط صمیمانه‌ای با فرزندش داشته باشد تا مشکلات به راحتی برطرف شود؛

درباره پسران نیز هر چقدر روابط بین پسر و پدر، دوستانه‌تر و صمیمانه‌تر باشد، فرزند پسر در قبال پدر بیشتر احساس ستایش و احترام خواهد کرد و امادگی بیشتری برای پذیرفتن نقش یک مرد خواهد داشت؛ و چون فرزند پسر به الگوی قابل تطبیق با خودش نیاز دارد بهترین فرد برای او پدر است لازم است در نبود پدر و جدایی از وی افراد موجه و مورد تأیید خانواده در مسیر زندگی‌اش قرار گیرند.

 

برگرفته از کتاب تربیت جنسی فرزندان نوشته جواد مصلحی، انتشارات موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

احترام به حس مالکیت کودک
ادامه مطلب