جلوگیری از زمینه‌های تحریک جنسی در کودکان (قسمت اول)

 جلوگیری از زمینه‌های تحریک جنسی در کودکان (قسمت اول)

باید بدانیم که غریزه جنسی از اغاز تولد در انسان وجود دارد و اینکه کودک تا زمان بلوغ جنسی، بی بهره است و هر رفتاری که در برابر او داشته باشند، در وی تأثیر نخواهد داشت تصوری نادرست است. ممکن است کودکان نیز گاه از لذت‌های جنسی بهره‌ هایی داشته باشند اما لذت کودکانه با لذت افراد بالغ تفاوت‌هایی دارد.

این مسئله را از اسلام نیز تاید کرده است و روایاتی که در این زمینه وارد شده نشان می‌دهد که کودکان نیز میل جنسی دارند، پس باید از تحریک کردن انها خودداری کرد

با توجه به پیامدهای نامناسب تحریک جنسی کودکان و بلوغ زود رسشان، لازم است والدین از روش‌های پیشگیری از انحراف کودکان آگاهی یابند این روش‌ها عبارتند از:

1)خوداری از انجام دادن عمل جنسی در برابرفرزندان:

نبود حیا در پدر و مادر و انجام دادن رفتارهای جنسی در برابر دیدگان کودک، سبب تمایل جنسی زودهنگام در وی شود خوابیدن پدر و مادر با کودک دریک رختخواب نتیجه‌ای جز بلوغ جنسی زودرس و تمایل جنسی فوق العاده نخواهد داشت که می‌تواند او را دچار اختلالات و پریشانی‌های روانی کند.

کنجکاوی کودک، با دیدن رفتار والدین تحرکی می‌شود، سپس می‌کوشد همین رفتار را با دوستش تقلید کند.

پیامبر اسلام سلام الله علیها می‌فرماید: «سوگند به ان که جانم در دست اوست اگر مردی با همسرش هماغوش شود و در خانه کودکی بیدار باشد و انها راببیند و صدا و نفسشان را بشنود هیچ گاه رستگار نمی‌شود؛ اگر پسر باشد یا دختر زناکارمیشود.»

امام صادق (ع) نیز فرموده است: «در برابر دیدگان کودکان با زنان خود نزدیکی نکنید که این کار موجب زناکاری می‌شود»

2) اجازه گرفتن فرزندان برای ورود به اتاق والدین:

از آنجا که توجه فرزند به لباس خواب با وضعیت خاص والدین در رختخواب ذهن او را دگیر می‌کند و زمینه تحریکات جنسی وی را فراهم می‌سازد و به دستور خداوند کودکان باید درسه هنگام از شبانه روز برای ورود به اتاق پدرو مادر از انها اجازه بگیرند:

«ای کسانی که ایمان آورده‌اید باید بردگان و کودکانتان که به حد بلوغ نرسیده‌اند: در سه وقت از شما اجازه بگیرند: قبل از نماز صبح؛ درنیمروز، هنگامی که لباس‌های خود را بیرون می اورید، و بعد از نماز عشا این سه هنگام، زمان خلوت کردن برای شماست. پس ازان نه بر شما اشکالی وارد است نه برانها که برشما وارد شوند. و آمد و شد کنند. هنگامی که کودکان شما بالغ شدند باید هنگام پیش اجازه بگیرند. خداوند این گونه آیات خود را برای شما آشکار بیان می‌کند و خداوند دانا و حکیم است»

البته بیان این اوقاف، به معنا نیست که فقط دراین اوقات است که باید برای وروداجازه گرفته شود و درزمان های دیگر نیازی به اجازه نباشد! بلکه مراد این است که وقتی والدین مشغول استراحت‌اند و لباس‌های خود را از تن در آورده‌اند یا لباس نازکی برتن دارند و ممکن است با هم روابط خصوصی داشته باشند نباید کودکان بر آنان وارد شوند.

3) خوداری از لخت شدن در برابر کودکان یا لخت کردن انها:

لخت شدن در برابر کودکان، از دوجنیه تأثیر نامطلوبی برآنها دارد: از یک سو حیای آن‌ها را ازبین می‌برد. و از سوی دیگر، باعث تحریک جنسی کودکان می‌شود این مسئله درباره لخت کردن کودکان و دیدن عورت انها نیز مطرح است.

امام صادق (ع) به نقل از پیامبر اکرم (ع) فرمود:

مرد نباید پسرش را با خود به حمام ببرد تا به عورت او نگاه کند؛ و فرمود: والدین حق ندارند به عورت فرزندشان نگاه کنند و فرزندان، حق ندارند به عورت والدین خود نگاه کنند همچنین فرمود: پیامبر (ص) لعنت کرد فردی را که به عورت کسی نگاه میکندوکسی را که دون پوشش در حمام است و دیگران عورت اورا می‌بینند.

برگرفته از کتاب تربیت جنسی فرزندان نوشته جواد مصلحی، انتشارات موسسه امام خمینی

 

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت سوم)
ادامه مطلب