جلوگیری از زمینه‌های تحریک جنسی در کودکان (قسمت دوم)

 جلوگیری از زمینه‌های تحریک جنسی در کودکان (قسمت دوم)

 در مطلب قبل جلوگیری از زمینه های تحریک جنسی در کودکان (قسمت اول)  با برخی نکات در این زمینه آشنا شدیم. در ادامه با برخی دیگر از نکات در جلوگیری از زمینه های تحریک جنسی کودک آشنا می شویم.

4) خوداری از دست زدن به عورت کودک:

امام علی (ع) با اشاره به اینکه تحریک پذیری جنسی کودک از شش سالگی به بعد بیشتر است ودست مالی کردن عورت کودک، زمینه انحراف جنسی را فراهم می‌سازد، می‌فرماید: «دست مالی کردن آلت دختربه دست مادرش هنگامی که به شش سالگی برسد، شعبه‌ای از زناست»

شاید منظور از شبعه زنا، این باشد که ممکن است آن دختر در نوجوانی، یا جوانی به استمنا جنسی وروابط نامشروع روی آورد و این عمل در کودکی زمینه ساز انحراف‌های جنسی مانند استمناهم جنس بازی و زنا در بزرگ سالی شود افزون بر اینکه ممکن است این عمل برای خود مادر نیز خطر ساز باشد.

گاهی برخی از افرادی که با نوزادان و کودکان سروکار دارند غافل از عوارض روانی عملکردشان برای ارام کردنشان با آلت انها بازی می‌کنند چه بسا این کار برای ارضای تمایلات جنسی خود انجام می‌دهند کودک که از این عمل لذت می‌برد رام و خاموش می‌شود اما بازهم دوست دارد این عمل با او تکرار شود و اگر با اوچنین نکرد خودش به انجامان اقدام می‌کند این اشتباه نه تنها از سوی برخی پزشکان و پرستاران بلکه گاه به دست مادرخواهر با دیگران نیز انجام می‌شود.

5) خوداری از بوسیدن و در آغوش گرفتن کودکان نامحرم، پس از سن معین

یکی از نکاتی که درروایات به رعایتان از سوی پدر ومادر تأکید شده توجه به این مسئله است که بوسیدن بچه‌ها، بغل کردن انها و نوازششان حد و مرزی دارد؛ یعنی در عین حال که به ابزار محبت، آن هم به شکل گسترده‌ای بسیار تأکید می‌شود از ان سوی حدی تعیین می‌گردد تا افراط و تفریط صورت نگیرد بلکه اعتدال رعایت شود.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «دختربچه شش ساله را پسر بچه نبوسد همچنین زنان از بوسیدن پسر بچه‌ای که سنش از هفت سال تجاوز کرده است خودداری کنند»

شاید دلیل اینکه پیامبر اکر (ص) سن دختران را یک سال پیش از پسران ذکر کرده است زودتر بودن سن بلوغ جنسی دختران باشد؛ زیرا دختران زودتر از پسران این مسائل را می‌فهمند و شاید خاطره این عمل بیشتر در ذهن انها باقی بماند همچنین پیامبراکرم (ص) با چنین دستورهایی راه را برای سوءاستفاده افرا بیمار گ.نه خود بپردازند این روایت ارشادی است به اینکه مادردر بوسیدن پسرش پس از هفت سالگی افراط نکنید. البته این به معنای قطع ارتباط عاطفی با اونیست بلکه به این معناست که با توجه به رشد و تحولی که در فرزندش ایجاد شده باید نوع ارتباط عاطفی خود را باوی تغییر دهد برای مثال مادر می‌تواند محبت‌های کلامی خود را با اوتقویت کند و پسرنیزاز طریق بوسه‌های پدر چنین محبتی را دریافت کند.

امیرمؤمنان علی (ع) می‌فرماید: «وقتی دختر بچه شش ساله شد مرد نامحرم حق ندارد اورا ببوسد همچنین نمی‌تواند او را در آغوش بگیرد»

همچنین با توجه به اینکه اغلب بوسه بر لب کودک غیر خودسال باعث تحریک جنسی می‌شود امام صادق (ع) می‌فرماید: «بوسه جز برلب همسروفرزندخردسال جایز نیست»

6) بستر خواب کودکان:

بستر خواب کودکان را از چند جنبه می‌توان بررسی کرد:

نخست جدا کردن بستر خواب دختر وپسر پس از شش سالگی است که این امر با سلامت اخلاقی انان ارتباطی تنگاتنگ دارد همچنین باید مراقبت کرد تا دو پسر نوجوان یا دودخترنوجوان در یک بستر نخوابند.

اینکه دقیقاً از چه سنی باید جداسازی محل خواب کودکان صورت بگیرد در احادیث و اقوال مختلف متفاوت است وتشخیص زمان دقیق براساس رشدسنی، هوش وروابط عاطفی کودکان فرق دارد اما برای احتیاط بیشتر می‌توان از میان سنینی که درروایات آورده شده سنپایین تر را ملاک داد تا جانب احتیاط بیشتر رعایت شود درروایات مختلف این سنین از 6 تا 10 سال آورده شده است پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «در سن ده سالگی بستر خواب کودکان پسر و پسر، پسر و دختر، دخترو دختر را از یکدیگر جداسازید»

همچنینان حضرت در جایی دیگر می فرمیاند: «موقعی که فرزندان شما هفت ساله شدند بستر خوابشان را از یدیگر جدا نمایید»بنابراین اگر فرزندان دختر و پسر خانواده‌ای در یک اتاق می‌خوابند باید والدین انها را کنترل کنند تا روابط نادرستی میانشان پیش نیاید.

گفتنی است که لزوم جداسازی بستر خواب کودکان تنها به جداسازی بستر انها از یکدیگر اختصاص ندارد بلکه باید بستر خواب انها از زنان و مردان و حتی از بستر پدر ومادر نیز جدا باشد

جنبه دیگر به کیفیت بستر خواب باز می‌گردد: تا انجا که ممکن است وضرورتی وجود ندارد باید کوشیدکودکان و نوجوانان در بسترهای بسیار گرم و نرم استراحت نکنند؛ چرا که خوابیدن درچنین رختخواب‌هایی از نیرومندی بدن انها می‌کاهد و خود این گرمی و نرمی ممکن است برای نوجوان تحریک آمیز باشد

تمایلات جنسی در خلوت، به ویژه هنگام خواب در بستر بیشتر زمینه بروز می‌یابد باید کوشید نوجوان هنگام رفتن به بستر به حد کافی خسته شده و اماده خواب باشد. بیدار ماندن دررختخواب ممکن است زمینه ساز برخی انحراف‌های فکری و عملی شود باید کودک را از کوچکی عادت داد تا به پشت بخوابد و از خوابیدن روی شکم خوداری کند همچنین نباید لباس خواب انها تنگ باشد بهتر است کودکان عادت کنند پیش از خواب به دستشویی بروند و دست‌ها را بیرون از لحاف بگذارند. به طور کلی باید اتاق خواب فرزندان دختر و پسرو همچنین پدرومادر از فرزندانشان جدا باشد اگر پدرو مادر اتاق مستقلی ندارند در حضورکودکان در یک بشتر بخوابند بلکه از دو بستر جداگانه استفاده کنند همچنین اگر اتاق مستقلی دارند باید به فرزندان خود بیاموزند پیش ازوارد شدن به اتاق والدین حتماً در بزنند و اجازه بگیرند و هرگز بی اجازه و سرزده وارد اتاق انها نشوند. نماءتوصیه های فوق گویای این مطلب است که برای پیشگیری از انحرافات جنسی کودکان و حفظ سلامت جنسی انها باید از همان کودکی به فکر بود و علاج واقعه را قبل از وقوع کرد.

برگرفته از کتاب تربیت جنسی فرزندان نوشته جواد مصلحی، انتشارات موسسه امام خمینی

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مشکل خوردن بیش از حد تنقلات غیر ضروری
ادامه مطلب