بازی های جنسی کودکانه؟!

بازی های جنسی کودکانه؟!

کودکان، به دلیل کنجکاوی برای شناخت دنیای اطراف خود در هر چیزی به جست و جو می‌پردازند ازجمله می‌خواهند بدن خود را کشف کنند. در این جست و جوهاست که با اندام تناسلی خود اشنا می‌شوند. ممکن است به بازی های جنسی  یا به بازی با اندام تناسلی خود روی بیاورند.برخورد صحبح چیست؟

جلوگیری از بازی‌های جنسی:

کودکان، به دلیل کنجکاوی برای شناخت دنیای اطراف خود در هر چیزی به جست و جو می‌پردازند ازجمله می‌خواهند بدن خود را کشف کنند. در این جست و جوهاست که با اندام تناسلی خود اشنا می‌شوند و سپس کنجکاوانه می‌خواهند بدانند که ایا دیگر کودکان نیز همچنین گونه‌اند یا خیر. از این رو به بازی‌هایی مانند دکتر بازی روی می اورند و حین بازی می‌کوشند ازچگونگی اندام‌های یکدیگر اگاه شوند این مسئله درکودکانی که روابط جنسی والدین یا اندام تناسلی انها را دیده‌اند بیشتر و حساس‌تر می‌شود زیرا کودک دوست دارد به تقلید از بزرگ سالان بپردازد و رفتارهای انان را انجام دهد.

تنها هنگامی این بازی‌های جنسی ناهنجار و غیر عادی است که یا بیش از حد تکرار شودو یا با رفتارهای پرخاشگرانه و فریب کارانه همراه باشد.

والدین وظیفه دارند از بازی‌های جنسی کودکان پیشگیری کنند و باید مراقب باشند فضای مناسبی برای این نوع بازی‌های کودکان فراهم نشود اگر چنین صحنه‌هایی را دیدند نیز باید به صورت معقول از ان بازی‌ها جلوگیری کنند.

انها نباید از کودکان بپرسند: «چه می‌کنید»؟ زیرا اگر کودکان عین حقیقت را بگویند برای والدین بسیار ناراحت کننده خواهد بود همچنین نباید انها را سرزنش و شرمسار کرد و نیز نباید حرکت انها رابه صورت دیگری حمل کرد. یا بهانه ساده‌ای یافت؛ مانند اینکه ایا فکر نمی‌کنید در این هوای سرد نباید لخت شد؛ بلکه باید به کودکان دستور داد که لباس خود را مرتب کنند و به بازی دیگری بپردازند باید گفت: «تو و دوستت داشتید لباس‌های یکدیگر را در می اورید شما لخت بودید این حرکت را نباید انجام بدهید! دیدم که به او دست می‌زنی! اجازه ندارید این کار را انجام دهید!

هر گاه سؤالی داشتید از من بپرسید تا موضوع را برایتان شرح دهم به کودکان بیاموزید که برخی از اعضای بدن ما لازم است پوشیده باشد و کسی انها را نبیند اینها اعضای کاملاً خصوصی ما هستند.

این روش مسالمت آمیز و اگاه کننده موجب حواهد شد که هم آزمایش‌های جنسی کودک محدود شود و هم علاقه او به جنس دیگر و عشق آسیب نبیند.

اما گاهی این رفتارهای کودکان از مرز کنجکاوی می‌گذرد و با اینکه بارها کنجکاوی خودرا در این زمینه ارضا می‌کنند باز هم متنظر فرصتی هستند تا دزدانه به اعضای تناسلی دیگران نگاه کنند این رفتار نشانه ان است که کودک گرفتار مشکلی عمیق‌تر شده است که برای رفعان افزون برراهکارهای گذشته باید با مشاوری متخصص مشورت کرد.

ممکن است دلیل اشتغال زیاد کودک به امور جنسی، این باشد که والدینن در خانه نسبت به امورجنسی، کتمان و حیای لازم را ندارند اگر کودک بیش از حد به بازی‌های جنسی می‌پردازد باید انگیزه اصلی این تکرار غیر معمول را دریافت و در رفعان اقدام کرد هیچ گاه نباید در حضور کودکان با دیگران در مورد رفتار جنسی انها گفتگو کرد.

لازم است کودک را ازرفت و آمد با کودکان خلاف و ناآرام برحذر داشت و کودک بزهکار را نیز به روان پزشک یا روان شناس معرفی کرد. اگر پدر و مادری دختر خود را سرگرم بازی جنسی با کودکی فریب کار دید هرگز صلاح نیست فریاد سر دهد یا از پزشک برای معاینه اندام امیزشی دخترش کمک بخواهد و یا آموزش بی مورد و نابجا انجام دهد؛ زیراکمترین اثر نامطلوبان در دختر یک چیز است ترس از مرد و پذیرفتن اینکه مرد به زن آسیب می زند.

 جلوگیری از بازی کردن با آلت تناسلی:

گرچه کودکان (مانند نوجوانان) نمی‌توانند استمنا کنند. گاهی ممکن است برای کسب لذت با آلت تناسلی خود بازی کنند و حتی درمورد بسیار شدید ممکن است.

مایعی شبیه «منی» از انها خارج شود البته این مسله نادر است و اغلب به صورت بازی کردن‌های گاه گاه با آلت تناسلی است این اتفاق ممکن است نخستین بار تنها با هدف کشف اعضای بدن رخ دهد اما با تکراران کودک متوجه می‌شود که از این عمل لذت می‌برد پسان را تکرار می‌کند والدین نباید چنین برداشت کنند که بازی کودک با آلت تناسلی‌اش امری طبیعی است و در این زمینه اقدامی نکنند. بلکه باید احساس وظیفه کنند و با توجه به اثار نامطلوبان در پی پیشگیری از تکراران برایند.

به چند دلیل این کار ناپسند است:

1-نخست اینکه موجب می‌شود کودک از زیر نفوذ والدین خارج شود وبرای لذت بردن جز خودش به دیگری متکی نخواهد شد؛

2-کودک برای جبران شکست‌هایش، به این کار روی خواهد آورد و درنتیجه این کار جای گزین کوشش و اقدامات مثبت او خواهد شد؛

3-با دتسیابی به این لذت زودگذر و ناپایدار، از لذایذ خانوادگی اجتماعی و... که پایدارند چشم پوشی خواهد کرد؛

4-زمینه خود ارضایی وی در سنین بالاتر فراهم می‌شود؛

5-درکودکان نوعی احساس اضطراب ناشی از انجام کار بدو در عین حال لذت بخش شکل می‌گیرد.

از این رو، والدین، به جای فشار آوردن بیش از حد به کودک برای ترک این عادت بهتر است نوزاد را در اغاز تولد از مهر و محبت خود بهره مند سازند و قلب او را از سرچشمه دوستی حقیقی چنان سرمست کنند که به خود ارضایی به منزله وسیله‌ای برای التذاذ و خشنودی روی نیاورد.

همچنین والدین می‌توانند با توجه به احادیثی که در انها آمده است که چنین رفتارهایی ملعون خدا و ملائکه است به کودکان گوشزد کنند که خداوند این نوع رفتار و بازی زشت را دوست ندارد در حقیقت والدین باید زشتی این نوع رفتار را که خدا نیز ان را دوست ندارد به کودکان خود بیاموزند. البته والدین باید این کار را با ظرافت انجام دهند ووارد فضای عذاب الهی نشوند تا کودکان در آینده جنسی خود لذت بردن از روابط جنسی حلال را نیز نوعی کار زشت نشمارند و دچار سردمزاجی نشوند.

برگرفته از کتاب تربیت جنسی فرزندان نوشته جواد مصلحی، انتشارات موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

حسودان کوچک (قسمت دوم)
ادامه مطلب