جدا خوابی فرزندان،چرا؟ چگونه؟

جدا خوابی فرزندان،چرا؟ چگونه؟

چه لزومی دارد فرزندان ما جدا بخوابند؟

1.       به جهت روابط خاص والدین، روایاتی داریم که والدین را نهی کردند که در حضور کودک چه خواب و چه بیدار روابط خاصی زن و شوهر داشته باشند، در سرنوشت او اثر می گذارد و حتی تعبیر شعبة من الزنا را در این مورد بکار بردند.

2.       بچه ها وابسته به والدین بار می آیند، تا زمانی که فرزند در کنار والدین بخوابد این وابستگی هست  این برایش در آینده مشکل ساز خواهد بود.

راه کارهایی برای جداخوابی فرزندان:

1.      فضا سازی کنید. قبل از هر چیز اتاق کودک را جذاب کنید، با تصاویر دلخواه کودکان، یک عکس و تصویر خانوادگی می تواند بسیار موثر باشد، اتاق کودکشان را آذین بندی بکنید، با وسائلی که معمولا در جشن ها با آن ها اتاق ها را تزیین می کنند تزیین بکنند، یک تخت مناسب سن کودک و یک کمد ساده می تواند اتاق کودک را جذاب تر بکند،

2.      حتما در اتاق کودک از چراغ خواب پر نور استفاده کنید، در ابتدا چراغ خواب پر نور باشد، البته بعد از مدتی می توانید لامپ را عوض بکنید و از لامپ کم نوری استفاده کنید اصل این است که فرزندانمان را عادت بدهیم که بتوانند در تاریکی مطلق بخوابند، اگر عادت کرد که همیشه با چراغ خواب بخوابد، عیب ندارد. به جهت این که نیمه شب بیدار می شود آب می خواهد بخورد، اطراف خودش را ببیند. اما مطلوب این است که ما او را عادت بدهیم که بتواند در تاریکی مطلق بخوابد. دلیلش این است که ما می خواهیم او عادت بکند اگر روزی امکانش نبود و در موقعیتی قرار گرفت که تاریکی مطلق بود نترسد، ما در خانه‌ی خودمان همیشه چراغ خواب داریم ولی ممکن است به یک اردویی برود که در آن جا چراغ خواب نباشد یا کوهستانی برود که آن جا اصلا مطلقا نوری نباشد و تاریکی مطلق باشد، گاهی برق یک دفعه قطع بشود او نترسد، عادت به تاریکی مطلق این مطلوب است. اگر از چراغ خواب در اتاق کودک استفاده می کنید حتما توجه داشته باشید که در مسیر چراغ خواب اشیائی نباشد که روی دیوار سایه بیندازد، کودکان در سنین دو سال، دو سال و نیم، سه سال حتی تا چهار پنج سال جاندار پندارند، به اشیاء جان می دهند، سایه هایی که روی دیوار می افتد آن ها را هیولا فرض می کنند.

3.       برای خواب کودکانتان در روز برنامه ریزی کنید، اگر کودک در روز زیاد بخوابد طبیعی است که در شب بیدار خوابی خواهد داشت، وقتی خوابش نبرد توهم می کند و این توهم مایه‌ی ترس می شود بنابراین حتما برای خواب روزشان برنامه ریزی بکنید، کودک به اندازه بخوابد تا شب به موقع خوابش ببرد.

4.      بچه ها را حتما از دیدن فیلم های ترسناک برحذر بدارید، داستان های پریان، داستان های جن و پری و داستان های وحشتناک را برای کودکان نگویید، اگر فرزند شما از رفتن به اتاق خوابش می ترسد، تا مدتی دست فرزندتان را بگیرید و به آرامی و آرامش او را به سمت اتاق خوابش ببرید، توجه داشته باشید که آرامش شما در غلبه او بر ترسش خیلی مهم است، گاهی پدر یا مادر دست فرزندش را می گیرد و به سمت اتاق کودک او را می برد اما آثار نگرانی در چهره خود پدر یا مادر هست، کودک وقتی این آثار نگرانی را می بیند ترسش بیشتر می شود.متاسفانه  پدر هم از این که فرزندش جدا می خوابد نگران است، فرزند می ترسد و پدر نگران است، ما باید به گونه ای عمل بکنیم که حرکتمان کاملا طبیعی باشد، هیچ گونه تزلزل و نگرانی از این کار نداشته باشیم، هیچ مشکلی برای او پیش نمی آید اما کودک اگر احساس بکند که ما هم به این جدا خوابیدن معتقد نیستیم و این در حقیقت به خود ما هم تحمیل می شود قطعا ترس او بیشتر خواهد شد و آرام نخواهد گرفت.در این مسیر که کودکتان را به سمت اتاقش می برید مطلقا از جمله های آرامش دهنده ای مثل عزیزم! تاریکی ترس ندارد، قربانت برم بیا ببین در اتاقت هیچ موجود وحشتناکی نیست، هیچ هیولایی نیست، از چه چیزی می ترسی؟ تنها خوابیدن که ترس ندارد، مطلقا از این جمله ها استفاده نکنید، این ها قطعا تاثیر منفی دارد، ممکن است بفرمایید که روزی بالاخره ما باید این ها را به فرزندمان آموزش بدهیم که تاریکی ترس ندارد، بله عیب ندارد اما این لحظه ای که شما او را به خواب می برید زمان آموزش نیست، آموزش زمان و مکان و راه دیگری دارد.

5.      مطلقا در خواباندن کودکتان شتاب نکنید، عجله نداشته باشید، این راه کار ها همیشگی نیست، نگران نباشید که اگر بنا باشد ما هر شب سالیان سال این کار را انجام بدهیم این که نمی شود، نه این کار ها برای چند هفته است، شما مطمئن باشید که اگر این کار ها را برای چند هفته انجام بدهید ترس کودک شما از تاریکی می ریزد، او عادت می کند به راحتی در بستر خودش جدای از شما می خوابد. وقتی وارد اتاق شدید،

6.      کاملا به طور طبیعی و غیر مستقیم کمد و جاهای مبهم اتاق کودک را بررسی بکنید به گونه ای که او ببیند، به بهانه این که مثلا یک شیئی را می خواهید در کمد بگذارید یا بردارید در کمد را باز بکنید و نگاه بکنید که او هم ببیند که مطمئن باشد که داخل کمد یا پشت تختش یا پشت جالباسی هیولایی نیست. از جمله های آرامش دهنده در این کار هم جدا بپرهیزید که مثلا عزیزم بیا کمد را نگاه بکن! بیا بیا ببین داخل آن هیولا نیست، این بیشتر خودش وحشت ایجاد می کند.

7.      پرده های اتاق را بکشید، این برای کودک مطلوب است. اگر اتاق کودک در مجاورت خیابان است و در خیابان درخت هست و در خیابان هم چراغی است که این نور چراغ باعث می شود سایه‌ی این شاخه ها و برگ های درخت روی دیوار اتاق کودک شما بیفتد و قوه خیال کودک را تحریک می کند.

8.      کودک هنگام خواب نیاز به امنیت دارد، با یک سری کار ها احساس امنیت می کند، بگذارید این کار ها را انجام بدهند. آقا پسر ها معمولا دوست دارند تفنگشان یا آن وسیله دلخواه یا اسباب بازی دلخواهشان را با خودشان به بسترشان ببرند، کنار خودشان در رخت خوابشان ببرند، عیب ندارد، منع نکنید! این کار احساس امنیتی به کودک می دهد، دختر خانم ها معمولا دوست دارند که عروسکشان را ببرند، اشکالی ندارد، کودکان دوست دارند اعضای خانواده را ببوسند و دیگران هم آن ها را ببوسند و به آن ها شب بخیر بگویند، این ها یک سری حرکاتی است که باعث احساس امنیت کودک می شود.

9.      هنگام خواب کودکان نیاز به آرامش دارند، یک سری کار ها در آن ها آرامش ایجاد می کند مثلا نوازش پیشانی و فرق، خصوصا سر. این کودکان را موقع خواب نوازش بکنید و به ویژه پشت سرشان آن فضای خالی پشت سر، منتهی إلیه سر و گردن یک فضای خالی و تو رفتگی دارد که آن قسمت تو رفتگی را آرام آرام نوازش بکنید، از بالا به پایین نوازش بکنید عجیب موثر در این است که آرامش پیدا بکند، بسیاری از کودکان هستند که با صدا های موزون پیوسته آرامش پیدا می کنند مثل صدای پنکه، صدای نرمی که پنکه دارد و یک صدای موزون و پیوسته است به آن ها آرامش می دهد، تیک تیک ساعت، صدای یک آهنگ ملایم می تواند آرامش ایجاد بکند،

قصه برای کودکان بسیار مهم است، لازم نیست قصه ها خیلی طولانی باشد، قصه های کوتاه. گاهی دوست دارند ترانه های کودکانه بشنوند که اگر بلدند کتاب هایی هم در این زمینه است ترانه برایشان بخوانند، برای کودک بزرگتر که شمردن را بلدند وقتی که دراز کشیده و قصه هم برای او گفته شده و چشم هایش را بسته است والدین به این کودکان بگویند که تصور بکنید یک صف گوسفندان سفید کوچولو را که این ها در یک صف ایستادند و پشت سر هم به یک جوی آب رسیدند و آرام آرام از این جوی آب دانه دانه بپرند، این را بشمارند در حدی که شمارش بلدند والدین عزیز مطمئن باشند که در همان حدی که شمارش بلدند شاید به پانزده یا بیست هم نرسد و خوابشان ببرد، این برای بزرگسالان خیلی خوب است و می شود این را امتحان کرد. این کار ها، احساس امنیت کودک و ایجاد آرامش باعث می شود بین مرحله بیداری تا به خواب رفتن را راحت تر بگذرانند.

10. سعی کنید تا مدتی در اتاق کودکتان باز باشد یا نیمه باز إلا این که خودش عکس العمل نشان نمی دهد، شما اولین بار در را ببندید و بروید، اگر گفت مامان در را باز بگذارید یا دیدید که هنوز خوابش نبرده و هنوز احساس نگرانی می کند در را باز بگذارید یا نیمه باز بگذارید. سعی بکنید بین اتاق کودکتان و شما فاصله نباشد، به هیچ وجه در اتاق کودکتان را قفل نکنید، بعضی از والدین برای این که کودک به اتاق آن ها نیاید در اتاق او را قفل می کنند، قفل کردن در اتاق خودتان شاید وجهی داشته باشد چون به هر حال والدین هستند و ممکن است او بدون اجازه و بدون در زدن وارد اتاق بشود، آن وجهی دارد و یا به شکلی باید مواظب باشند. ولی قفل کردن در اتاق کودک درست نیست.

11. اگر احساس کردید کودکانتان به این راهکار ها تن دادند و ترسشان کمتر شده و می توانند تنها بخوابند حتما از تشویق آن ها غافل نشوید.

برگرفته از سخنرانی استاد دهنویمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

❗️خود ارضایی دوران کودکی❗️
ادامه مطلب