چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت اول)

چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت اول)

آقای دکتر! پسرم هیچ­ وقت آرام و قرار نداره، جای خودش بند نمی ­شه، به همه کار داره و به همه ­چیز دست می ­زنه، اصلاً حرفامو گوش نمی ­کنه، دیگه کلافه شدم! چه­ کار کنم؟ معلمش می ­ گه: خانم! بچه­ تون توی کلاس، حواس خودش که پرته، هیچ! نمی ­ ذاره بقیه هم درس رو گوش کنند. تکالیفش را هم که یا انجام نمی ­ ده یا ناقصه...

«اختلال کمبود توجه» یا همان چیزی که بیش­ تر ما آن را با نام «بیش­ فعالی» می ­ شناسیم و روان ­شناسان به آن DHDA می ­گویند، به­ رغم ظاهر ساده ­اش، مباحث و پیچیدگی ­های بسیار دارد. وقتی اهمیت توجه به این اختلال را بیش­تر می ­فهمیم که بدانیم شکایت بیش از نیمی  از مراجعه­کنندگان به روان­شناسان و روان­پزشکان کودک، موضوع بیش­ فعالی است. از سوی دیگر، این اختلال اگر درمان یا کنترل نشود، به پیامد های ناگوار شخصی و اجتماعی فراوانی چون افسردگی، پرخاشگری و بزه ­کاری منتهی خواهد شد.

نشانه­ های یک بمب ساعتی زنده

ویژگی­های کودکان بیش­ فعال:

1. بی ­توجهی

§    کارها را با بی­ دقتی انجام می ­ دهد، مثلاً در انجام تکالیف دقت نمی ­ کند.

§    نمی ­ تواند به ­مدت طولانی روی یک کار تمرکز کند.

§    وقتی با او صحبت می ­ کنید، حواسش جای دیگری است.

§    کاری را که از او خواسته می  ­شود نیمه ­کاره رها می ­ کند.

§    در سازمان دادن و تنظیم کارها و تکالیفش ناتوان است.

§    از فعالیت ذهنی طولانی­ مدت، مانند انجام تکالیف مدرسه یا بازی فکری بیزار است.

§    وسایلش را گم می  ­کند یا در مدرسه جا می ­ گذارد.

§    به­ راحتی حواسش پرت می ­ شود.

§    وظایفش را فراموش می ­ کند.

2. پر تحرکی

§    دست­ها و پاهایش بی ­قرار است و روی صندلی تکان می  ­خورد.

§    در کلاس، صندلی خود را ترک می ­ کند.

§    اغلب در حال دویدن و بالا و پایین پریدن است.

§    نمی ­تواند بی ­سر و صدا بازی کند.

§    زیاد حرف می  ­زند.

3. تکانشگری

§    قبل از تمام شدن پرسش­ها پاسخ می ­دهد.

§    تحمل ایستادن در نوبت را ندارد.

§    در حرف دیگران می ­پرد یا خود را در بازی دیگران دخالت می ­دهد.

باید بدانیم که:

§    برای تشخیص بیش فعالی همه این نشانه­ ها لازم نیست. از سوی دیگر داشتن این نشانه­ ها نیز دلیل بر بیش فعالی نیست، چون برخی از این ­ها با نشانه ­های بیماری­ های دیگری چون اضطراب، افسردگی و اختلال یادگیری، مشترک است. هم ­چنین این نشانه ­ها باید دست­ کم در دو موقعیت متفاوت مثل خانه و مدرسه دیده شود، در غیر این ­صورت ممکن است نشانه مشکلات عاطفی در خانه یا اضطراب در مدرسه باشد.

§    «سن» نیز عاملی مهم است؛ بیش فعالی اغلب نشانه­های خود را بین 2 تا 4 سالگی ظاهر می ­کند؛ البته نشانه ­های بی­ توجهی معمولاً در 5 تا 7 سالگی مشخص می  ­شوند. پس اگر شروع نشانه­ ها در سن دبستان باشد، احتمالاً شما باید دنبال مشکل دیگری بگردید.

§    گاهی اوقات چنین کودکانی هنگام تماشای تلویزیون و بازی، نشانه­ای از بیش فعالی ندارند یا بعضی آوازها یا مطالب را آن ­قدر خوب و دقیق حفظ می  کند که تعجب­ برانگیز است. راز این مسئله را باید در جذابیت این موارد جست­ وجو کنید و این پیام را بگیرید که: برای انجام بهتر تکالیف مدرسه، آن­ها را جذاب­ تر کنید.

§    این کودکان معمولاً از لحاظ بهره هوشی، نقص ندارند و بعید است مشکل خاصی نیز در فهم و پردازش اطلاعات داشته باشند؛ به­ویژه این­که گاهی اوقات تکلیف ­های جذابشان را به­درستی و با توجه کافی انجام می ­دهند. در حقیقت، آن­ ها نمی ­توانند تمرکز خود را بر انجام یک کار تنظیم کنند و قادر نیستند مانع تحرک بیش از حد خودشان بشوند. در ضمن این کودکان شرور نیستند بلکه به ­علت نقص در مهارت­ های اجتماعی و برقراری ارتباط با هم ­سالان، سبب ­ساز دردسر هایی می  شوند.

§    بیش فعالی، اختلال شایعی است و معمولاً در هر کلاس، یک یا دو دانش­آموز بیش­ فعال وجود دارد. شیوع این اختلال در پسر بچه­ ها پنج برابر دختر بچه­ هاست.

آهسته آرام می  شوم

والدین کودکان بیش فعال همی شه می ­پرسند: این مشکل تا کی ادامه دارد؟ در پاسخ می ­گوییم: این اختلال، با گذشت زمان افت می ­کند، به­ویژه در اواخر کودکی و اوایل نوجوانی کاهش می ­یابد، اما در اواسط کودکی افتی مشاهده نمی شود. در واقع، احتمال بهبود قبل از 12 سالگی اندک است و اگر باشد بین 12 تا 20 سالگی است؛ البته این کاهش بیش­تر مربوط به نشانه­ های بیش فعالانه است، اما نشانه ­های تکانشگری و به ­خصوص بی­ توجهی، افت کمتری دارد و حتی برخی موارد شدید بیش فعالی، در بزرگ­ سالی هم باقی می ­ماند. اگر کودک، افزون بر بیش فعالی، گرفتار برخی اختلالات مثل اضطراب، افسردگی و پرخاشگری هم باشد یا در خانواده ­ای نا بسامان زندگی کند، پاسخ مناسبی به درمان نمی ­دهد و بیش فعالی­ اش پایدارتر خواهد بود.

 

نویسنده: متین صالحی

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

موارد نادیده گرفتن نظم و انظباط
ادامه مطلب