چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت دوم)

چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت دوم)

چند بچه با یک بلیط(بیش فعالی کودکان_قسمت اول

پیش­زمینه­های بیش فعالی

بیش فعالی در دوره ­های بارداری و نوزادی پیش­ زمینه­هایی دارد؛ البته این پیش­ زمینه­ها علامت قطعی بیش فعالی در آینده نیستند اما احتمال آن را افزایش می ­دهند؛ هر چند که برخی از کودکان بیش فعال، سابقه این علائم را نداشته­ اند.

بارداری: در دو ماه پایانی بارداری، جنین تحرک فراوان دارد.

نوزادی: حساسیت و زودرنجی شدید نسبت به محرک­ها (صدا، نور، سرما و گرما) نق زدن و بدقلقی، وول خوردن بیش از حد، گریه مداوم، ابراز افراطی هیجانات، بدعنق­بودن، نامنظمی  زمان و تغذیه و دفع. (البته گاهی نیز شل و بی­حالند، اکثر اوقات می ­خوابند و رشد کمی  دارند، هرچند حالت اول شایع­تر است.)

دو تا پنج سالگی: بیش از نیمی  از کودکان بیش فعال در سه سالگی مشکلات رفتاری دارند، در مهدکودک بین هم­کلاسی­ها محبوبیت کمتری دارند و بیش­تر مصدوم می شوند. هم ­چنین تحرک زیاد، حرف­ ناشنوی، تأخیر در یادگیری، مشکل توالت رفتن، نوسان خلقی، بد خوابی، عدم تحمل شکست، عدم پشتکار، لجبازی، مشکل در کار گروهی و پرخاشگری در آن­ها دیده می  شود.

دوره دبستان: عدم رعایت قواعد اجتماعی، مشکل در انجام تکالیف، نیاز به مراقبت دائم توسط والدین، افزایش استرس و افسردگی والدین، برخورد منفی والدین با آن ­ها، مشکل با هم ­سالان، عدم رعایت نوبت، پریدن وسط حرف دیگران، نیمه ­کاره رها کردن کارها (مثلاً در امتحان به دو سؤال اول پاسخ می ­دهد و بقیه را رها می ­کند) زود خسته شدن از تکالیف و طرد شدن توسط دوستان و آشنایان. هم­چنین حرف ناشنوی، حافظه ضعیف، انجام کار نا مربوط حین تکالیف، عدم توجه به راهنمایی­ها، پیشرفت تحصیلی نا کافی، فراموش­ کاری، دزدی، دروغ­گویی، تخریب وسایل، افسردگی و اضطراب از نشانه ­های دیگر این دوره است.

یک نکته مهم

متأسفانه بیش­تر کودکان بیش فعال، اختلالات دیگری مانند افسردگی، اضطراب، نافرمانی و اختلال یادگیری در ریاضی، املا و روخوانی نیز دارند که به آن توجه نمی شود؛ البته گاهی این اختلالات از عوارض خود بیش فعالی شمرده می شوند؛ از آن­جا که کودک بیش فعال به­علت تحرک بالا و تمرکز پایین در مدرسه ممکن است مرتباً تنبیه شود و ضعف تحصیلی پیدا کند و هم ­چنین چون توسط هم­سالان تمسخر و توسط آموزگار سرزنش می شود، در نتیجه عزت­نفس او نیز کاهش می ­یابد و دچار مشکلات روانی فراوانی می  شود.

چرا بچه ­ها شعله می ­گیرند؟

علت­ های زیستی: صدمات مغزی، مانند فشار به مغز هنگام تولد یا ضربه به سر، فقط علت پنج درصد از بیش فعالی ­ها است. برخی از مشکلات پزشکی مانند حساسیت­ ها، مشکلات بینایی و شنوایی، تشنج­ های صرعی و کم­کاری غده تیروئید از دیگر علت ­های زیستی است.

وراثت: پژوهش­های علمی  از نقش وراثت در بروز این اختلال تأکید دارد. مزاج کودک، یعنی قرارگرفتن کودک در طبقه کودکان دشوار و بد قلق نیز با این اختلال ارتباط دارد.

علل روانی اجتماعی: تربیت نادرست کودک (تنبیه، پرخاشگری، کمبود توجه)، محیط خانوادگی آشفته (تعارض والدین) و مشکلات روانی مادر (مانند افسردگی) از علت­ های بیش فعالی نیستند، هر چند تأثیر قابل توجهی بر تشدید مشکلات این کودکان دارند؛ اما به ­طور کلی مشکلات مربوط به خانواده، در این کودکان بسیار دیده می  شود.

نویسنده: متین صالحی

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینی

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

حسودان کوچک(قسمت اول)
ادامه مطلب