توجه! توجه! باید ها و نباید های توجه به کودک (قسمت دوم)

توجه! توجه! باید ها و نباید های توجه به کودک (قسمت دوم)

ابتدا توجه! توجه! باید ها و نباید های توجه به کودک (قسمت اول) را بخوانید.

بایسته های توجه به کودک

پله اول: وقتی اختصاصی برای کودک

وقت گذاشتن برای کودک، بهترین هدیه ای است که به او می دهید. هنگامی که شما وقتی را به کودکتان اختصاص می دهید، این پیام را به او ارسال می کند که «تو مهم هستی. من از بودن با تو لذت می برم.» این کار باعث می شود که کودک احساس کند از نظر والدین مهمترین فرد روی زمین است؛ او عشق و محبت واقعی را می فهمد و می پندارد که والدینش در این لحظه فقط به او تعلق دارند.

اگر چند کودک دارید، برای هرکدام وقتی اختصاصی قرار بدهید؛ هرچند به هرکدام در روز بیش از چند دقیقه وقت نرسد. هم چنین زمانی که در کنار کودک هستید، لازم است خود را به سطح رشد جسمی و عاطفی او برسانید؛ یعنی «با کودکانتان، کودک باشید».

چون سر و کار تو با کودک فتاد         پس زبان کودکی باید گشاد

پله دوم: تماس چشمی محبت آمیز

زمانی که با کودکتان رو به رو می شوید، با او تماس چشمی محبت آمیز برقرار کنید. این نگاه یکی از راه های مؤثر انتقال عشق از قلب شما به قلب او است. مطالعات نشان می دهد که بیشتر والدین به جای استفاده مثبت از تماس چشمی، بیشتر، از آن استفاده منفی می کنند؛ مثل موقعی که می خواهند کودک را سرزنش کنند، یا دستوری به او بدهند.

به این نکته توجه کنید که نباید فقط زمانی که کودک مطابق میل شما رفتار کرده است به او نگاه محبت آمیز داشته باشید؛ بلکه در زمان های معمولی هم، او را از نگاه های مهربانتان محروم نکنید. در این صورت کودک درمی یابد که محبت شما به او جنبه ی معامله ای ندارد و شما همیشه او را دوست دارید.

پله سوم: صحبت درباره ی افکار و احساسات کودک

باخبر شدن از افکار و احساسات کودک به شما کمک می کند که او را بهتر بشناسید و از مشکلات عاطفی و روحی اش آگاهی یابید. راه های گوناگونی برای کسب این آگاهی وجود دارد. یکی از استادان با سابقه ی تعلیم و تربیت از تجربه خود در این زمینه می گفت «پسرم چندان اهل حرف زدن نبود، تا این که ما یک برنامه ورزشی منظم را با هم شروع کردیم. زمانی که در زمین بازی قدم می زدیم، در ابتدا بیشتر درباره خود بازی صحبت می کردیم، اما خیلی زود صحبت ما به مسائل مختلف زندگی رسید؛ یعنی بازی محیطی را فراهم کرد که ما بتوانیم درباره مسائل مهم فکری و احساسی با هم صحبت کنیم».

شما هم می توانید از این روش استفاده کنید؛ حتی بازی های خانگی هم می تواند از این روش استفاده کنید؛ حتی بازی های خانگی هم می تواند در این راه مؤثر باشد. شما با آگاهی از افکار و عواطف کودکتان به او می فهمانید که به دغدغه هایش توجه کامل دارید. این عمل به کودک حس مهم بودن می دهد. این اصل به شما کمک می کند تا بدانید در چه زمینه های فکری و عاطفی کودکان شما بیشتر به توجه و یاریتان نیازمندند.

پله چهارم، غفلت نکردن از وقت های مشترک و معمولی

آیا تا به حال به مدت زمانی که اعضای خانواده برای صرف صبحانه، ناهار یا شام در کنار هم می گذرانند، توجه کرده اید؟ آیا می دانید که این زمان ها می توانند به صمیمانه ترین تجربه های زندگی مشترک برای والدین و کودکان تبدیل شوند؟ با این وجود کم نیستند خانواده هایی که هریک از اعضای آن به تنهایی غذا می خورند و یا اگر در کنار هم غذا می خورند، به تماشای تلویزیون می پردازند؛ یعنی به جای استفاده از این فرصت برای توجه به یکدیگر، به چیزی جز جمع خانواده توجه می کنند. اگر آن ها برای امتحان هم که شده چند روز هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش کنند، کم کم متوجه حضور یکدیگر شده و شیرینی با هم بودن را احساس می کنند.

شما می توانید در زندگی خود وقت های مشترک دیگری را هم بیابید؛ مثل زمانی که با هم به جایی می روید و... بنابراین می توانید از این زمان ها برای بذل توجه به کودکتان بهره ببرید.

پله پنجم: رفتن به سفرهای کوتاه

برخی والدین از این نکته غافلند که «ما زندگی نمی کنیم که کار کنیم؛ بلکه کار می کنیم که زندگی کنیم». گاهی والدین با غرق شدن در کار و مسائل روزمره، خود و کودکانشان را از لذت در کنار هم بودن و یک تفریح سالم داشتن محروم می کنند و به زیادتر شدن فاصله ها دامن می زنند. یادمان نرود که کودک ما فقط به کیف و کفش و لباس نیاز ندارد؛ بلکه گاهی به یک محیط آرام مانند محیط های زیارتی و تفریحی نیاز دارد تا هم به آرامش برسد و هم از توجه و محبت ما سیراب شود.

پله ششم: دادن هدیه های بی مناسبت

اگر روزی از همسرتان، یکی از دوستان، و یا مدیرتان در زمانی که توقعش را ندارید هدیه ای بگیرید، چه احساسی به شما دست می دهد؟ خوشحال و شگفت زده نمی شوید؟ در درونتان به هدیه دهنده احساس محبت نمی یابید؟

کودک نیز با دریافت چنین هدیه ای از این که مورد توجه و محبت شما واقع شده است، احساس شادی می کند و عشقش به شما عمیق تر می شود. پس دست به کار شوید و برای یک بار هم که شده امتحان کنید. مثلاً در غیر زمان تولدش هدیه ای برایش بخرید و بعد روی کادو بنویسید که «همیشه به یادت هستم.» مطمئن باشید که جواب می دهد.

ادامه دارد...

 

نویسنده علی صادق سرشت

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینی

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مواجهه با کودکی که عضو خصوصی خود را به دوستش نشان می دهد...
ادامه مطلب