حسودان کوچک(قسمت اول)

حسودان کوچک(قسمت اول)

حسودان کوچک

حسادت کودکان

شنبه (زن رو به همسرش): فردا فاطمی دوستم میاد یه سری به من بزنه، چند ماهی می شه ندیدمش. کلی حرف دارم باهاش. یک دختر داره دسته گل، ماه؛ اسمش نرگسه، خوشگل، مؤدب، این قدر شعر حفظه که نگو، امسال تازه می ره اول ابتدایی ولی راحت کتاب داستان می خونه، شانس رو می بینی؟! مامانش می گه بی اون که بهش بگه همیشه اتاقش مرتبه. حالا ما چی؟! همش به این زهره می گم یه کم با تربیت باشد، این قده حرف زشت نزن، یه خرده اتاقت رو مرتب کن، ماشاءالله داری میری کلاس دوم ولی هنوز نمی تونی درست و درمون یک کتاب داستان بخونی.

یک شنبه (زن و همسرش): وای! نبودی ببینی زهره امروز چه آبروریزی به راه انداخت پیش دوستم. مُردم و زنده شدم! من تو اون اتاق تازه گرم احوال پرسی با فاطمی بودم که صدای جیغ و گریه نرگس اومد. نگو این دختره بی شعور! بی خود و بی جهت موهای نرگس رو کشیده و تو صورتش چنگ انداخته. هنوز یک دقیقه هم نبود که همدیگه رو دیده بودند. نمی دونم چه مرگش بود...

اگر حسود نباشد جهان گلستان است

حسادت، از شایع ترین واکنش هایی است که کودکان در هنگام بروز عامل رقابت از خود نشان می دهند. حسادت را می توان به معنی رشک بردن، بدخواهی و نابودی نعمت و مقام کسی را خواستن، تعریف کرد یا آن را نوعی ترس و خشم نامید که از احساس حقارت، محرومیت و اضطراب پدید می آید. درباره حسادت کودکان، ابتدا شناخت و درمان این نوع واکنش در آن ها دارای اهمیت است؛ چراکه افزون بر ایجاد عصبانیت، تنفر و احساس خود کم بینی در آن ها باعث می شود در سنین بالاتر، شخص به دلیل این اخلاق ناپسند در محیط اجتماع تنها بماند.

قرآن مجید و روایات ما حسد را گناهی بزرگ، دردی توان سوز و مرکب رنج ها دانسته اند. این رذیله اخلاقی، سرمنشأ همه عیب ها و عامل سقوط آدمی به پرتگاه هولناک کفر نامیده شده است. حسد را می توان حتی از زمره بیماری های روان تنی برشمرد؛ چراکه افزون بر رنج و مرارت روح، از جسم آدمی نیز می کاهد. اگر این آفت اخلاق در کودکی پیشگیری و درمان نشود، در بزرگ سالی گریبان گیر فرد شده و روح و جسمش را آزرده و آلوده می کند؛ چنین آدمی تا پایان عمر به مردم جهان با چشم بدبینی می نگرد.

بهتر است بدانیم

            حسادت در کودکان از 19 ماهگی آغاز و در سه سالگی شدت می یابد.

            حسادت در کودکان باهوش بیشتر دیده شده است.

            دختران بیش از پسران به این مشکل گرفتارند.

            حسادت در میان برادران و خواهرانی که فاصله سنی آن ها بین 5/1 تا 5/3 است، بیشتر دیده می شود.

            حسادت در فرزند اول بیشتر از فرزندان دیگر گزارش شده است.

نشانه های آدم حسود

به بچه ها نباید زود برچسب حسادت بزنید. وقتی هم که این مسئله ثابت شد، نباید درباره آن ها همان قضاوتی را داشته باشیم که درباره آدم های بزرگ سال مبتلا داریم. به طور کلی نشانه های کودک حسود را می توان به دو دسته رفتاری و عاطفی تقسیم کرد:

نشانه های رفتاری: کتک زدن، گاز گرفتن، ناخن جویدن، شب ادراری، انگشت مکیدن، غذانخوردن، بدخلقی، مخالفت کردن افراطی، نادیده گرفتن حقوق دیگران، خرابکاری، فحاشی، قهر کردن، گوشه گیری، لجاجت، انتقام جویی، تمارض، دروغ گویی و تقلب و... .

نشانه های عاطفی: اضطراب و خودخوری، ناامیدی و افسردگی، بدبینی به اطرافیان و... .

بازی حسودشناسی

از بهترین راه های پی بردن به حسادت کودک، استفاده از نقاشی و بازی درمانی است که امروزه در علم روان شناسی هم از آن با عنوان «تست ترسیم خانواده» استفاده می شود. پدر و مادر یا مربی باید از کودک بخواهند اعضای خانواده خود را نام ببرد یا اسم آن ها را بنویسد. اگر کودک نام یکی از آن ها را نبرد یا نام او را ننوشت و وقتی هم که این مسئله را به او یادآوری کردید، باز هم نسبت به آن نام حساسیت داشت، شما یکی از محسودان کودک را شناسایی کرده اید.

هم چنین می توان از کودک خواست اعضای خانواده را نقاشی کند، اگر به راحتی از خیر ترسیم یکی از اعضای خانواده گذشت یا او را آگاهانه ناقص و زشت کشید و به تذکرتان هم برای ترسیم او توجه نداشت، شما خصیصه حسادت را در وجود او کشف کرده اید. این روش درباره خردسالان راه کار بسیار مناسبی است اما برای کودکان شاید کافی نباشد و باید با گفت و گو و پرسیدن سؤالات هدف دار، وجود حسادت را در آن ها تشخیص داد.

راه دیگر این است که در بازی با کودک از او بخواهیم عروسک هایش را با اسم اطرافیان نام گذاری کند و توجه کنیم به کدام عروسک بی توجهی می کند و او را به حساب نمی آورد.

ادامه دارد...

 

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینی

 

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

معایب تک فرزندی
ادامه مطلب