حسودان کوچک (قسمت دوم)

حسودان کوچک (قسمت دوم)

حسودان کوچک (قسمت اول)

 

چرا بچه ها حسود می شوند؟

قبل و بیش از همه باید منشأ و محرک حسد را در خانه و خانواده و در روابط شخصی و اجتماعی کودک جست و جو کرد. رفتار پدران و مادران و معلمان و مربیان، نقش مهمی در ریشه دواندن حسد در کودکان ایفا می کند. به طور خلاصه برخی از عوامل پدید آمدن حسد عبارتند از:

1.تولد فرزند جدید

کودک اول که مدت ها کانون توجه پدر و مادر بوده، اکنون با حضور نورسیده، دیگر مرکز اهتمام و توجه نیست. این امر، نگرانی و خشم او را در پی دارد. کودک خیلی زود متهم را شناسایی می کند و خشمش را به رخ او می کشد. گاهی به پدر و مادر می گوید حالا دیگر ببرید او را پس بدهید. این حسادت، کاملاً طبیعی است و نمی توان آن را از میان برد اما می توان با آموزش رفتارهای صحیح از میزان و آسیب های آن کاست.

پدر و مادر باید توجه داشته باشند در صورت بروز این گونه رفتارها و حتی حمله فیزیکی به نورسیده هرگز عصبانی نشوند و به کودک اول نگویند «دیگه تو رو دوست ندارم» یا «تو دیگه بچه ما نیستی» چراکه با این کار سبب شعله کشیدن آتش حسادت او خواهند شد.

2.تفاوت گذاشتن در برخوردهای تربیتی

گاهی پدر و مادر به دلیل غفلت، بی حوصلگی یا برخی عوامل دیگر، رفتار نادرست یک کودک را با تنبیهی سخت پاسخ می دهند، اما گاه همین رفتار را به دلیل پاره ای ملاحضات از کودک دیگرشان نادیده می گیرند یا به یک تنبیه ملایم از آن می گذرند. کودک اول که نه از دلایل تنبیه خود و نه از ملاحظات تنبیه کودک دیگر آگاه نشده، از این مسئله اندوهگین و ناراضی است و به سنگر موضع گیری خصمانه پناه می برد.

3.تبعیض در توجه

گاهی ممکن است پدر، مادر یا معلم به هر دلیلی چون تیزهوشی، شیرین زبانی، درست کرداری و یا زیبایی، خواسته یا ناخواسته به یک کودک توجه بیشتری داشته باشند. این توجه که شاید دلایلش برای کودکان دیگر روشن یا پذیرفتنی نیست، خود عامل بروز حسادت در آن ها می شود. داستان حضرت یعقوب و اُنس و علاقه اش به حضرت یوسف و قصه حسادت برادران، شاهدی بر این ماجراست.

4.مقایسه نادرست

در سیر تربیت کودک، مقایسه او با کودکان دیگر و تعریف و تمجید از آنان پیش روی او که گاه با سرزنش وی نیز دنبال می شود، از زیان بارترین روش ها و از عوامل برانگیزاننده حسد است.

5.نقص عضو

وجود مشکلات و نقص های عضوی در کودکان، گاه باعث می شود اینان نسبت به کودکان سالم احساسات ناخوشایندی مانند حسادت داشته باشند.

6.خانواده های پرآشوب

بچه هایی که در خانواده های پر از کشمکش و آشوب رشد می کنند، فرزندان طلاق هستند یا به هر دلیل از حضور پر محبت یکی از والدین محروم شده اند، خود را در مقایسه با خانواده های پایدار و پرمهر، لبریز کاستی و کمبود می بینند، و گاه نسبت به فرزندان این خانواده ها انگیزه های حسادت دارند.

7.دشمنی

ممکن است کودک به دلایل نامعلوم کودکانه با یکی از اطرافیان یا دوستان و هم سالان احساس دشمنی کند و دشمنی خود را با حسادت و بدگویی از او بروز دهد.

ادامه دارد...

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینی

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پس انداز کردن کودکان
ادامه مطلب