حسودان کوچک (قسمت سوم)

حسودان کوچک (قسمت سوم)

حسودان کوچک (قسمت اول)

حسودان کوچک (قسمت دوم)

دردی که درمان دارد

هرچند مهم ترین اقدام برای درمان حسادت، ریشه یابی و یافتن علت های آن است، روش های درمان نیز باید با توجه به علت حسادت به کار گرفته شود. ما برای درمان، این توصیه ها را داریم:

1.بهتر است در دوران بارداری بدون اشاره به جنسیت نوزاد، به کودک اول گفته شود که در آینده ای نزدیک خواهر یا برادری پیدا خواهد کرد؛ البته در این باره زیاد با او صحبت نکنید و فقط وقتی سؤال می کند پاسخ دهید. در ساعتی که قرار است مادر با نورسیده به منزل بیاید، کودک اول به همراه فردی که به او علاقه دارد مثل خاله یا دایی یا دیگران به پارک یا محل تفریحی دیگری برده شود تا شاهد ورود مادر و توجه همگان به نوزاد جدید نباشد. وقتی کودک نورسیده شیر خورد و خوابید، می توان کودک اول را نزد مادر آورد. مادر باید در اولین برخورد پس از زایمان با کودک اول، او را در آغوش بگیرد و توجهی کامل نسبت به او انجام دهد.

2.به کودک فرصت بیان احساساتش را بدهید و بگذارید آزادانه درباره افکارش صحبت کند. حتی گاهی اجازه بدهید عقده تکانی کرده و احساس حسادت خود را برون ریزی کند؛ چراکه مخفی نگه داشتن و درون ریزی این احساسات به زیان اوست. به او اجازه دهید که حس نفرت خود را بیان کند و به شما بگوید برادر یا خواهر یا هم کلاسی خود را دوست ندارد. شما این احساسات را سرکوب نکنید و در مقابل با او آرام و منطقی رفتار کنید.

3.با خودداری از سخت گیری های زیاد و تنبیه که سبب دشمنی و کینه توزی می شود، و هم چنین با شیوه تغافل (غفلت کردن خودخواسته) و کنار کشیدن ظاهری خود، رفتار او را نادیده بگیرید و احساس ارزشمندی، شخصیت و محبوبیت را در او تقویت کنید.

4.بهترین راه برای از میان بردن حسادت در کودکان به کارگیری عدالت و رعایت مساوات در بین فرزندان و توجه و محبت یکسان به همه آن ها است. این مهم در رفتار پیامبر (ص) به چشم می آمد. پیامبر (ص) به فردی که در حضور ایشان یکی از کودکانش را بوسید و دیگری را نبوسید فرمود: «تقوا پیشه کنید و بین فرزندان با عدالت رفتار کنید».

5.ساختار روحی و روانی دختران ظریف تر و شکننده تر است، اولویت توجه تان را به آن ها اختصاص دهید. در روایات نیز آمده وقتی از سفر آمدید اول از همه به دخترانتان هدیه بدهید.

6.گاهی اوقات فرزندان، وارث خوی حسادت از پدر و مادر هستند. اگر خود مبتلا به این رذیله و بدگویی از دیگران هستید، ابتدا خویشتن را اصلاح کنید تا کودک الگویی با رفتار درست پیش رو داشته باشد.

7.با تربیت دینی، دریای دوستی، محبت، صمیمیت و نوع دوستی را در روح و جان کودکتان جاری سازید در این راه از داستان های پندآموز کمک بگیرید.

8.از برچسب زدن به کودک خودداری کنید و به صرف اظهارتفکر منفی او درباره دیگران او را حسود نخوانید.

9.اگر پدر و مادر کودک از وجود حسادت در کودک مطمئن شدند، می توانند با یادآوری امتیازات مثبت کودک نسبت به دیگران، اعتماد به نفس او را بالا برده و آتش حسادت را در او خاموش کنند.

10.پدر و مادری که از وجود حسادت در کودک خود مطمئن شده اند، در حضور او با بحث های غیرمستقیم از ضررهای حسادت (البته با زبان مناسب سن کودک) صحبت کنند و به کودک بفهمانند که حسادت چه صفت مذمومی است.

11.استفاده از قصه های درس آموز که پنهان و غیرمستقیم زیان های حسد را می شمرد و فرجام کار حسودان را بیان می کند، از شیوه های مؤثر در درمان حسادت کودکان است و از روش های مستقیم بسیار اثربخش تر است.

حرف آخر

پدر و مادر عزیز! چه قدر به رشد جسمی کودکتان علاقه مندید و به تندرستی او اهمیت می دهید؟ آیا همان قدر هم به فکر سلامت روح و ایمان او نیز هستید؟ می دانیم که منشأ بسیاری از مشکلات روحی و آسیب های اخلاقی خانمان سوز را باید در دوران کودکی جست و جو کرد، و می دانید که اگر کودکتان از این سال های ریشه گرفتن و رشد یافتن با طهارت و پاکی گذر کند و روح لطیفش با غبار تیرگی ها آلوده نشود، آینده ای روشن و غبطه برانگیز در انتظار اوست.

منابع

            امینی، ابراهیم، آیین تربیت، انتشارات اسلامی، قم، 1368.

            قائمی، علی، تربیت و بازسازی کودکان، دفتر تبلیغات اسلامی، قم، 1363.

            زوبیک، مگ، فرزند دوم: پیامدها و راه حل ها، ترجمه جواد صیدامی، صابرین، تهران، 1381.

            نوابی نژاد، شکوع، رفتارهای بهنجار و نابهنجار، ابتکار، تهران، 1383.

 ادامه دارد...

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

شستشو، نظافت و حمام کودک
ادامه مطلب