تنبل نگو، بلا بگو!(قسمت دوم)

تنبل نگو، بلا بگو!(قسمت دوم)

تنبل نگو، بلا بگو!(قسمت اول)

تنبل ها درمان می شوند

1.خونسردی خود را حفظ کنید: در برخورد با تنبلی کودک هرگز عصبانی نشوید. خشمگین شدن نشان دهنده شکست شماست و در ای صورت کودک، خود را ملزم به انجام دستورات نمی بیند.

2.براساس ضوابط عمل کنید: به صورت توافقی برنامه ای در خانه تنظیم کنید که مشخص کند چه کسی و چه زمانی، چه کاری را باید انجام دهد. بکوشید قوانین شما عادلانه باشد و باهم فکری همه اعضای خانواده به تصویب برسد. لازم است این قوانین در محلی که برای همه قابل رؤیت است، نصب شود. در این برنامه ریزی باید برخی کارها به صورت نوبتی انجام بگیرد و همه متعهد و پایبند به قوانین آن باشند تا کودک نیز خود را ملزم به انجام آن ها ببیند.

3.میزان توجه کودک را بسنجید: گاهی که کودک متوجه حرف های شما نیست و به بازی و تلویزیون سرگرم است شما باید توجه او را به حرف هایتان بسنجید؛ مثلاً به چشمان او نگاه کند و از او بپرسید: پسرم، چه گفتم؟ آیا می شود کاری را که از تو خواستم، برایم تکرار کنی؟

4.از تشویق و تحسین غافل نشوید: زمانی که کودک شما در برخی امور خوب عمل می کند، لازم است از کارش در این زمینه ها تعریف کنید تا در بقیه کارها نیز بهبود یابد. برای مثال به او بگویید «دختر خوبم! امروز کمک زیادی در مرتب کردن اتاق به مامان کردی، من از تو خیلی ممنونم!» هم چنین می توانید برای کارهای خوب فرزندتان، در یک روز خاص به او جایزه بدهید. می توانید کارت امتیاز تهیه کنید و هنگامی که فرزندتان کار خوبی انجام می دهد یک کارت امتیاز به او بدهید و در صورت رسیدن امتیازهای او به حد معینی، برای او جایزه ای مناسب فعالیتش در نظر بگیرید. فرزندتان را با ابراز علاقه و محبت تشویق کنید تا سرعت و تمرکز فکری خود را در فعالیت هایش افزایش دهد. مثلاً «پسرم خیلی ممنون که عینکم را آوردی. خیلی کمکم کردی!».

5.بامحبت عمل کنید: در لحن صحبت ها و در شیوه رفتار با او منطقی و خوشایند برخورد کنید و در همه حال از نگاه و رفتار محبت آمیز غافل نشوید.

6.براساس علایقه اش پاداش دهید: بعضی از فعالیت ها مانند گردش، بازی فوتبال و یا تماشای تلویزیون مورد علاقه کودک هستند. والدین می توانند از این مسئله بهره برداری تربیتی نمایند و برای مثال، تماشای تلویزیون را مشروط به مرتب کردن اتاقش کنند.

7.از بازی کمک بگیرید: می توانید با اندکی خلاقیت، دستوری راکه به کودک می دهید، به شکل بازی مطرح کنید. برای مثال «من برات ساعت رو کوک می کنم ببینم می تونی تا 15 دقیقه دیگه کمدت رو مرتب کنی؟ اگر ساعت زنگ بزنه تو باختی، اما اگه موفق شدی 15 امتیاز جایزه می گیری.» در همه حال تحسین و تشویق را فراموش نکنید.

8.به صورت محدود فرمان دهید: والدین نباید چند کار مختلف را یک جا از کودک بخواهند، ابتدا یک کار از او بخواهید پس از آن که آن را با موفقیت انجام داد، کار دوم را از او طلب کنید.

9.بدون سرزنش یادآوری کنید: اگر کاری را به کودکتان سپردید و با پشت گوش انداختن او رو به رو شدید، کافی است که با حالتی جدی و مصمم آن را یادآوری کنید و نیازی به عصبانیت یا سرکوفت نیست. والدین باید توجه کنند که اگرچه کارهای منزل در نظر والدین کوچک هستند ولی ممکن است برای کودک سخت و ناخوشایند باشند. نوع برخورد با کودک می تواند باعث تشدید این رفتار او شود مثلاً جمله: «خودت را به کری زدی، مگه صدبار نگفتم اتاقت رو جمع کن!» در برخورد با کودک باعث می شود که برای انجام هر کاری منتظر باشد تا شما بارها جمله خود را تکرار کنید و عصبانی شوید تا بعد از آن، کار را انجام دهد. برای جلوگیری از این مجادله به فرزندتان بیاموزید که اطاعت از دستورات، وسیله ای است که تو را به مقاصدش می رساند. در این صورت به حرف شما گوش می دهد تا به چیزهایی که دوست دارد، دست یابد.

10.قاطع باشید: مثلاً   به کودک نگویید: «چه طوره بریم حمام، نه؟» در عوض با قاطعیت به او بگویید: «پسرم من مطمئنم که اگر تا ده بشمارم تو داخل حمام هستی».

11.برای کودک ضرب الاجل تعیین کنید: مثلاً بگوید: «تا ده می شمارم تا تو بری و اسباب بازی هات را جمع کنی»؛ البته باید در اجرای آن جدی و پیگیر باشید تا حتماً کودک آن را انجام دهد، در غیر این صورت اگر شما ضرب الاجل تعیین کنید و او اعتنایی به آن نکند اوضاع، بدتر از قبل خواهد شد.

12.از تنبیه و محرومیت غافل نشوید: درصورتی که راه کارهای دیگر کارساز نبود، محرومیت کودک از برخی امتیازها مانند بازی کردن، پول توجیبی و اسباب بازی، می تواند به اصلاح رفتار تنبلی کودک، کمک کند.

13.تنبیه بدنی نکنید: تنبیه بدنی، نه تنها باعث حل مشکل نمی شود بلکه بر مشکل می افزاید و باعث تثبیت مشکل خواهد شد.

14.کمک کنید: گاهی لازم است کودک را در انجام دستورات یاری برسانید. دست او را بگیرید و با جدیت او را در موقعیت عمل قرار دهید.

15.بیش از حد تصحیح نکنید: اگر کودک وظایف خود را سر موقع انجام نداد و مشکلی به وجود آمد مجبورش کنید بیشتر از مقداری که تخریب داشته، اتاق را تمیز کند. مثلاً اگر اسباب بازی هایش را سر زمانی که گفته اید، از گوشه اتاق جمع نکرده و باعث کثیف شدن اتاق شده است او را وادار کنید تا همه اتاق را تمیز کند. اگر این کار را بلد نیست یا توان انجام آن را ندارد، دست او را بگیرید و کمکش کنید ولی باید حتماً اتاق را تمیز کند.

نکته های پایانی

1.اگر کودکتان تنبل و فراموش کار است، برنامه ای برای تغییر رفتار او تدوین کنید و در اجرای آن پیگیر باشید. تربیت کودک، شامل تغییر رفتار آن ها و شماست. انتظار تغییرات سریع را نداشته باشید و به پیشرفت تدریجی بسنده کنید.

2.اجازه دهید فرزندتان اشتباه کند. انسان ها هنگامی که در شرایط غیرمعمول قرار می گیرند دچار هیجان شده و کمی فراموش کار می شوند. به خاطر یک بار انجام ندادن وظیفه محوله، زیاد حساسیت نشان ندهید.

3.نظر کودک را درباره وظایفی که به او سپرده اید، جویا شوید. نظرخواهی از کودک می تواند به پذیرفتن و عمل او به دستور محوله کمک کند.

4.گاهی لازم است دلیل دستور خود را به کودک توضیح دهید؛ زیرا هیچ کس دوست ندارد کار غیرمنطقی و از روی سلطه انجام دهد، اگرچه آن فرد کودک باشد. مثلاً زمانی که به کودک می گویند: «باید سر سفره غذا بخوری.» دلیل آن را نیز به او بگویید.

5.سعی کنید در کارهای منزل برنامه ریزی داشته باشید و توجه کامل به کودک و رفتارهای او را از یاد نبرید و بدانید که چه کارهایی را از فرزندتان خواسته اید و او به چه میزان در کارهای محوله موفق بوده است.

6.اگر چند کار به کودکتان سپرده اید و می خواهید پس از انجام یکی سراغ دیگری برود، کارها را به صورت مرحله بندی شده، برای او توضیح دهید؛ مثلاً بگویید: «می توانی تا ساعت 1:30 بازی کنی، بعدش باید به حمام بروی».

منابعی که برای مطالعه بیشتر

          گاربر، چگونه با کودکم رفتار کنم، ترجمه محمدولی سهامی، مروارید، 1386.

          الینور سیگل، کلیدهای رویارویی با مشکلات رفتاری کودکان، ترجمه مسعود حاجی زاده، صابرین، 1381.

          جری ویک آف، مشکلات رفتاری کودکان 6 تا 12 ساله، ترجمه مینو کسائیان (قندی)، سازمان انتشاراتی کیهان، 1380.

 

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

معایب تک فرزندی
ادامه مطلب