پرخاش بس! (قسمت سوم)

پرخاش بس! (قسمت سوم)

پرخاش بس! (قسمت اول)

پرخاش بس! (قسمت دوم)

اگر صلحت آرزوست

در این بخش راه کارهای ساده ای را با شما در میان می گذاریم که با بهره گیری از آن ها می توانید پرخاشگری کودکتان را مهار کنید:

1.پرت کردن حواس کودک: در کودکان زیر چهار سال، بهترین راه برای جلوگیری از پرخاشگری، پرت کردن حواس یک کودک و متوجه کردن کودک به بازی و امور دیگر است.

2.از بین بردن تعارض: اگر از خانه و مدرسه، محیطی آرامش بخش و دوستانه ساخته شود و اگر رفتار معلم و والدین باهم هماهنگ باشد، پرخاشگری خداحافظی خواهد کرد.

3.تشویق: کودکان را برای رفتارهای خوب و پرخاشگری نکردن، اگرچه کم بشد، تشویق کنید. شما می توانید با توضیح این که چند وقتی است غر زدن ها و دعواهای تو کم شده است، او را به شیوه های مختلف تشویق کنید.

4.تنبیه: تنبیه، همیشه آخرین راه است نه اولین. تنبیه باید برای اصلاح رفتار کودک باشد نه برای انتقام از او، شما باید در آرامش و با مهربانی کودک را تنبیه کنید تا او حس نکند شما از او متنفرید؛ با حضور این حس و با ناامیدی از محبت شما او از هیچ کار زشتی هراسی نخواهد داشت.

تنبیه مراحلی دارد که عبارتند از:

          تغافل: در مرحله اول رفتار بد کودک را نادیده بگیرید، حساسیت به خرج ندهید تا مسئله خود به خود حل شود.

          سرزنش لفظی: اگر مشکل حل نشد، در مرحله دوم به صورت کم و محدود از سرزنش کلامی استفاده کنید.

          محرومیت از امتیاز یا از پاداش خاص: «سعیدجان! اگر دوباره دعوا کنی امروز از تماشای تلویزیون و بازی کردن محروم می شوی».

5.آموزش تعامل: اگر توانایی گوش کردن، پاسخ دادن همدلانه به افکار، احساسات و نیازهای دیگران را به کودک بیاموزیم، کمتر با دیگران به مشکل برمی خورد. به کودکتان یاد دهید که با دوستانش چگونه رفتار کند، چگونه دوستی کند و چگونه به دوستش به صورت احترام آمیز، اعتراض کند.

6.بیان عواقب: والدین باید زیان های دعوا و درگیری با دیگران را با آرامش و دلسوزانه به کودک خود توضیح دهند. دراین باره بهتر است از داستان ها و مثال های عینی استفاده کنند؛ چراکه کودک مسایل عینی و با مثال را بهتر می فهمد تا مسایل ذهنی را.

7.وضع قانون: برای مواقع پرخاشگری و طغیان، با هم فکری کودک قانون وضع کنید تا کودک به خاطر قوانین خود پذیرفته، پرخاشگری خود را کنترل کند. مقررات وضع شده را هر از چند گاهی برای او تکرار کنید تا افزون بر یادگیری آن قانون، احساس اجبار برای انجام قوانین نکند و حس تنبیه شدن و طرد به او دست ندهد. او باید بداند که قوانین را نقض کرده و مستحق مجازات است.

8.پذیرش او: او را با همه مشکلات و کاستی هایش بپذیرید و به او اطمینان بدهید که دوستش دارید به او بفهمانید که کارش بد است نه خود او.

9.کلاس های هنری و ورزشی: اگر کودک بتواند احساسات منفی را از راه کارهای هنری مثل داستان، شعر، نقاشی و طراحی بیان کند، پرخاشگری اش کاهش می یابد. او را به کلاس های هنری و ورزشی بفرستید تا بدین وسیله انرژی بالای او تخلیه شود.

10.بهبود عزت نفس: کودکتان را سرکوب نکنید، نباید او احساس بی ارزشی کند. نباید باور کند که بچه بدی شده است. با ارزش دادن به او تحسینش کنید. اجازه بدهید تا برخی از امور ساده منزل را به عهده بگیرد. رسول اکرم (ص) می فرمایند «فرزندان خود را احترام کنید و با آنان مؤدّب باشید»  رسول خدا (ص) از کنار کودکانی گذشت، به ایشان سلام کرد و غذا داد.  آن حضرت پیوسته تأکید می کرد که خواستار رواج این سنت در میان مسلمانان و تداوم آن پس از خود نیز هست.

11.بازی و ابراز وجود: بازی امکان آموختن بسیاری از مسایل ضروری را به کودک می دهد و بستری برای ابراز وجود او فراهم می آورد. بازی کردن حس دوست داشتن و همکاری را در کودک تقویت می کند که خود از عوامل کاهنده پرخاشگری است. رسول اکرم (ص) می فرمایند «آن کس که نزد او کودکی است باید در پرورش وی، کودکانه رفتار نماید.»  اگر کودک شما با هم سالان خود بازی نمی کند، نگران او باشید و درباره او با یک متخصص گفت و گو کنید.

12.اختصاص وقت: والدین باید در طول روز زمانی را به فرزندان خود اختصاص دهند تا کودک احساس کند برای پدر و مادرش اهمیت دارد و میان او و والدین، رابطه عاطفی تربیتی برقرار شود.

چو خوردیش نوش است و قند

            در خانواده هایی که روابط اعضا مهرمندانه، صمیمی و در عین حال قانون مند است، پرخاش گری کمتر دیده می شود.

            به رفتارهای خوب فرزندتان توجه کنید نه رفتارهای بد او. اگر فرزند شما سه رفتار خسته کننده داشته باشد شاید ده ها رفتار مناسب هم دارد، مدارا کنید تا بهبود یابد.

            آن گونه رفتار کنید که دوست دارید بچه های شما آن گونه باشند؛ زیرا بچه ها آن طور که می گویید و می خواهید تربیت نمی شوند، بلکه آن گونه که رفتار می کنید تربیت می شوند، پس شما نیز پرخاشگر و زورگو نباشید.

 

هادی عبدلی

مرکز مشاوره ماوا، وابسته به موسسه امام خمینیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

قانون پذیری درکودکان (قسمت اول)
ادامه مطلب