آزادی دادن به کودک

باسلام و خسته نباشید

میخواستم خدمت شما عرض کنم که مطلبی گذاشتید در جواب سوال یکی از اعضا کانال که بچه در سنین ۳ تا ۶ سال سن خلاقیت و... است و اینکه به بچه آزادی داده شود و هرچه خواست در اختیارش باید قرار داد؛

سؤال بنده اين است كه:

 آیا آزادی بچه که فقط تهدیدش نکند و خطر جانی برای بچه نداشته باشد و اینکه هرچه خواست هم در اختيارش بگذارند سبب لوس و نُنُر کردن بچه نمیشود که بعدا نشود کنترلش کرد ؟؟ این آزادی و هرچه که خواست در اختیارش قرار بدهند آیا وقتی این خانواده جایی بروند به مهمانى؛ سبب اذیت شدن پدرو مادر و میزبان نمیشود که نشود بچه را کنترل کرد( در وقتی که بچه عادت میکند و هرچه بخواهد به او بدهند و به سر و صورت دیگران بزند ) ؟ این را باید چیکار کرد ؟

بعد هم اگر از حالا تو این سن بچه را بخواهند در هرچیزی که برایش خطر ندارد آزاد بگذارند(چون سن خلاقیت و کنجکاویش است و حس یادگیری وووو.... دارد) راحت بگذارند که هرکار دلش خواست بکند؛ بعدها چطور میخواهد از پدر و مادر خود در انجام کارهای بد و اشتباه حساب ببرد و به صحبت هایشان گوش بدهد ؟؟ آیا این آزادی کامل سبب خودمختاری بچه در آینده نمیشود ؟

 

سلام علیکم

برخلاف گمان عموم والدین که اگر بچه رو کاملا آزاد بگذاریم کنترلش مشکل میشود، اگر کودک در هر دوران سنی رشد مخصوص آن مرحله را پیدا کند سالم و کامل به مرحله بعدی وارد میشود و مشکل آفرین نخواهد شد.

مثلا اگر در مرحله اول یعنی تولد تا 2سالگی اعتماد و امنیتش کامل شود در دوره دوم یعنی 1.5 تا 3 سالگی به راحتی با افراد و اطراف خود ارتباط میگیرد و در به دست آوردن استقلال دچار مشکل نمیگردد.

اما اگر در اعتماد مشکل داشته باشد نمیتواند به افراد و محیط خود اعتماد کند و بنابر این استقلال طلبیش نمود نیافته و شخصیتی وابسته پیدا خواهد کرد و به همین ترتیب سایر مراحل.

لازم است والدین با سیر مراحل رشد کودک قبل از تولد و ورود فرزند به هر مرحله آشنا باشند که در هر مرحله وظیفه والد آگاه را به خوبی عمل کنند.

 

🌹ما توفیق داشتیم در #کارگاه مراحل رشد ویژگیها و وظایف هر مرحله را بحث و بررسی نماییم.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مانع فرهنگی بر سر راه فرزندآوری + فیلم
ادامه مطلب