خانواده آسمانی 1

خانواده آسمانی 1

مقدمه:

  نکته اول👇

در بحث سند و اعتبار حدیث شریف کسا اقوال مختلفی وجود دارد چه از جهت سند وچه به لحاظ متن حدیث. آنچه برای ما روشن و قابل تامل است مضامین بلند این روایت میباشد که خود موید اعتبار این حدیث است

اما برای این ادعا مراجعه به نظر بزرگان خالی از لطف نیست.

 

 آیت الله العظمی سید محمد کاظم یزدی، صاحب العروة الوثقی (متوفای 1337 ه . ق) در کتاب «السؤال والجواب » ایشان در این کتاب درباره حدیث کساء می فرماید: «اصل داستان کساء، طبق احادیث بسیار، معلوم و متواتر است (یعنی بسیار نقل شده که موجب علم است) و هیچ مانعی ندارد که این حدیث همان گونه باشد که در کتاب منتخب طریحی (با آن شرح و تفصیل) باشد، اختلاف روایات در چگونگی ماجرای کساء همدیگر را کامل و تایید می کنند، و منافاتی بین آنها نیست .»

 

قابل ذکر است که در روایات متعدد از کتب شیعه و سنی نقل شده که پس از نزول آیه تطهیر، پیامبر (ص) مدت شش ماه ، هنگامی که برای نماز صبح از کنار خانه فاطمه (س) [که علی و حسن و حسین علیهم السلام نیز آنجا بودند] می گذشت ، در کنار در خانه با صدای بلند می فرمود: «الصلوة یا اهل البیت انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا; هنگام نماز است ای اهل بیت! خداوند می خواهد هرگونه پلیدی را از شما خاندان دور کند، و شما را به طور کامل پاک سازد .»

 

این روایات نیز دلیل روشنی بر صحت حدیث کساء است.

 

  نکته دوم👇

دربیان حالات جسمانی وظاهری پیامبر صلی الله علیه وآله هنگام نزول وحی

لازم به ذکر است ارتباط با برترین موجود که مجرد از ماده است برای انسان مادی کار ساده ای نیست.با ویژه اگر این ارتباط بدون واسطه باشد. از این رو حالت غیر عادی هنگام دریافت و ارتباط با منبع وحی امری قابل توجیه وپذیرفتنی است.

روایات متعددی دراین باره وجود دارد

💥 حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: «موقعی كه سوره مائده بر پیامبر نازل شد، ایشان بر استری به نام «شهبا» سوار بودند وحی بر ایشان سنگینی كرد، به طوری كه حیوان ایستاد و شكمش پایین آمد دیدم كه نزدیك بود ناف او به زمین برسد، در آن حال پیامبر از خود رفت و دست خود را بر سر یكی از صحابه نهاد»( تفسیر عیاشی ج 1 ص 388)💥

 

زراره نقل می‌كند: از امام صادق(علیه السلام)سۆال كردم: غشی كه بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) عارض می‌گشت هنگام نزول وحی بود؟ فرمود: این حالت زمانی بود كه بین او و خداوند هیچ‌كس واسطه نبود، و خداوند با عظمت و جلال بر او تجلی می‌كرد(بحارالانوار ج 18 ص 256 و تفسیر المیزان ج 18 ص 79)

پس از ذکر این دو نکته در مقدمه وارد بحث میشوم.

 

    حدیث این است:

عن جابر بن عبدالله انصاری عن فاطمه بنت رسول الله صل الله علیه وآله انها قالت دخل علیّ ابی رسول الله فی بعض الایام...

🍃جابربن عبدالله انصاری از حضرت فاطمه سلام الله علیها نقل میکند که ایشان میفرمایند روزی پدرم با حالت ضعف بر من وارد شدند...

 

👈مطلب نخست:

گویی هنگامیکه آن انرژی عظیم میخاست از ساحت ربوبی برجان پیامبر نازل شود بدن پیامبر به لرزه می افتاد...

بخاطر عظمت وثقالت و سنگینی، وحی وجود مبارک پیغمبر را به ضعف می انداخت.

پیامبر دریافت کردند که قرار است آیات کریمه بر ایشان نازل شود تشریف فرما شدند منزل زهرای اطهر  که مهبط وحی و محل و جایگاه نزول وحی الهی است...

 

✨✨✨عنایت داشته باشین این نکته جالبی است که انسان در مواقع اضطراب و ضعف به کجا پناه میبرد؟

 

انسان در مواقع اضطرار به جایی و یا به کسی پناه میبره که اورا ازخود قویتر بیابد.✨✨✨

 

تشریف فرمایی حضرت خاتم الانبیا صل الله علیه وآله به منزل حضرت زهرا سلام الله علیها جهت دهی است برای امت.

 

این حرکت خود یک نماد است که پیامبر پشت وپناه خود را کانون گرم خانه فاطمه سلام الله علیها قرار داده است.

 

👈مطلب دوم:

   نحوه برخورد ومعاشرت اعضای خاندان وحی است که برای ماالگو است و باید سرلوحه زندگی ما شیعیان باشد.

🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃

 

برگرفته از گروه معرفت ، بیانات حجت الاسلام و المسلمین استاد صادقی.

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

توجه! توجه! باید ها و نباید های توجه به کودک (قسمت دوم)
ادامه مطلب