خانواده آسمانی6

خانواده آسمانی6

مقدمه صحنه چهارم:

 

قرآن کتاب زندگی و برنامه زندگی است.

قرآن در مورد برخی امور به بیان کلیات بسنده کرده وپرداختن به جزییات را به عهده مخاطب گذاشته. مثلا در رابطه با نماز...میفرماید: "واقیموا الصلاة"

اما چگونه بپادار!!!!؟

چند رکعت!!؟

به چه نحوه؟؟

جواب همچین سوالی را به پیامبر ارجاع داده و جزییات را به عهده ولی و پیشوا و امام گذاشته...

ولی در مورد مسائلی مثل آداب معاشرت ونحوه برخورد وروابط اعضای خانواده مفصل وارد شده و نکات بسیاری بیان کرده.

 

🔶من جمله آیه 59 سوره نور میفرماید: يا أَيُّهاَ الَّذِينَ آمَنُوا لِيَسْتَأْذِنَكُمُ الَّذِينَ مَلَكَتْ أَيْمانكُمْ و الَّذِينَ لَم يَبْلغُوا الحُلُمَ مِنْكُمْ ثَلاثُ مَرَّاتٍ مِنْ قَبْلِ صَلاةِ الفَجْرِ وَ حِينَ تَضَعُونَ ثِيابَكُمْ مِنَ الظَّهِيرَةِ وَ منْ بَعْدِ صَلاةِ العِشاءِ ثَلاثُ عَوْراتٍ لَكُمْ لَيْسَ عَلَيْكُمْ وَ لا عَلَيْهِمْ جُناحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَيْكُمْ بَعْضُكُمْ عَلى‏ بَعْضٍ كَذلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الآيات وَ اللَّه عَلِيمٌ حَكِيمٌ».

«اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! بردگان شما، و همچنين كودكانتان كه به حدّ بلوغ نرسيده‏ اند، در سه وقت بايد از شما اجازه بگيرند: پيش از نماز صبح، و نيمروز هنگامى كه لباسهاى(معمولى) خود را بيرون مى‏ آوريد، و بعد از نماز عشاء؛ اين سه وقت خصوصى براى شماست، اما بعد از اين سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نيست (كه بدون اذن وارد شوند) و بر گرد يكديگر بگرديد(و با صفا و صميميت به يكديگر خدمت نماييد. خداوند آيات را اين‏گونه براى شما بيان مى‏كند، و خداوند دانا و حكيم است»

 

عنایت بفرمایید که یكی از بهترین و نیكوترین روش های همسرداری به طور كلی و شوهرداری به طور خاص آن است كه زن و شوهر در شبانه روز سه وعده با یكدیگر تنها باشند: پیش از نماز صبح و سحرگاهان، هنگام چاشت(ظهر) و هم چنین بعد از نماز عشاء.( نور 58)

در این زمان هیچ یك از بستگان از كوچك و بزرگ نباید راه یابند و فرزندان  هنگام ورود به خلوت، از پدر و مادر اجازه ورود بگیرند.

خلوت های سه گانه آن چنان مهم و اساسی است كه پیامبر اكرم(ص) می فرماید: نشستن مرد در كنار همسر خود در پیشگاه خداوند دوست داشتنی تر از اعتكاف و شب زنده داری در مسجد من  است. (تنبیه الخواطر ج2 ص 122)

مرد در این خلوت گاه، باید محبت خود را به زن ابراز كند و از پنهان كردن آن بپرهیزد؛ زیرا زنان با شنیدن محبت مردان اعتماد به نفس خاصی می یابندونیاز روحی آنها تامین خواهد شد از این رو پیامبر بزرگوار(ص) می فرماید: این گفته مرد به همسر خویش كه دوستت دارم هیچ گاه از قلب او بیرون نمی رود. (كافی ج5 ص 569)

 

💠هر یك از زن و مرد باید به اشكال مختلف مهر و محبت خویش را بیان و آشكار سازند. چه این مسئله با گفتن "كلمه ای" باشد و یا" دادن شاخه گلی "و یا" هر چیزی كه زن از آن خوشش می آید". از این رو حتی خریدن تنقلاتی جزئی و چیزهایی كه زن بدان علاقه مند است یكی از شیوه های بیان و ابراز مهر و محبت بشمار می رود و ضرورتی ندارد که حتما هزینه گزافی برای خرید هدیه پرداخت شود.

پیامبر(ص) در این باره می فرماید: مردی كه برای همسر لقمه می گیرد نزد خداوند پاداش دارد. (المحجه البیضاء ج3 ص 7)

  به این معنا كه این عمل وی نه تنها بازتاب دنیوی و افزایش مهر و محبت میان زن و شوهر خواهد داشت بلكه بازتاب اخروی نیز به ارمغان می آورد و شخص در آخرت از پاداش آن بهره مند می شود.

 

در مراجعاتی که به مامیشود یا همکاران روانشناس این نکته فراوان به چشم میخورد که آقا اظهار ناراحتی دارندازوقتی بچه دار شدیم اصلا خانم توجهی به ماندارد!!!

همش مشغول فرزند است!!!👇🏻👇🏻

🌸🍃🌸🍃🌸🍃🌸🍃مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مهمترین عوامل مؤثر در تربیت و تعادل روحی فرزند
ادامه مطلب