«کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!

«کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!

«کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!

جک گیلبرت، یکی از نویسندگان کتاب "کثیفی، خوب است" می‌گوید گه کودکان باید برای کثیف شدن، بازی با حیوانات و خوردن سبزیجات رنگی تشویق شوند.

به عنوان یک پدر تازه، جک گیلبرت، توصیه های متفاوتی درباره چگونگی مراقبت مناسب از کودک خود مدریافت می کرد، برای مثال، چه موقع به او آنتی بیوتیک بدهد یا چند وقت یک بار، باید پستانک فرزندش را تمیز کند.

پس از تولد دومین فرزند او، گیلبرت، یک دانشمند که اکوسیستم‌های میکروبی را در دانشگاه شیکاگو مطالعه می‌کرد، تصمیم گرفت تا موارد واقعا شناخته شده درباره خطرات مرتبط با تماس کودکان با میکروب ‌ها را در دنیای مدرن امروز بیابد.

گیلبرت می گوید که مشخص شده است که بیشتر در معرض قرارگیری ها واقعا مفید هستند. بنابراین، پستانک کثیف که روی زمین افتاده باشد- اگر شما فقط آن را در دهان خود گذاشته و لیس بزنید و سپس آن را به دهان کوچک شیرخوار بگذارید، درواقع، سیستم ایمنی او را تحریک می کنید. سیستم ایمنی آن‌ها، به خاطر این مسئله، قوی تر می شود.

در این کتاب درباره ی مزایای میکروب ها برای سیستم ایمنی در حال توسعه کودکان صحبت شده است، پاسخ بسیاری از سوالاتی است که گیلبرت، از والدین در طول سال‌‎ ها، بدست آورده است، را جمع آوری کرده است.

والدین، چه چیزهایی را اشتباه گرفته اند؟

برخی از چیزهای اصلی، استرلیزه بیش از حد محیط زیست آن ها، حفظ کودکان شان از کثیف شدن همیشگی است. بنابراین، پس از بیرون رفتن به حیاط و بازی در گل و سپس به محض چرک شدن، آن ها را به داخل آورده و دست های آن ها را با دستمال های ضدعفونی کننده استرلیزه ساخته و اطمینان حاصل می کنند که هیچ کدام از کثیفی ها به صورت های آن ها نزدیک نشود. به علاوه، آن ها را از حیوانات نیز دور نگه می دارند. سگ ها و گربه ها، ایمن هستند ولی سایر حیوانات خیر. این خوب است که دست های آن ها را بشویید اگر سرماخوردگی یا ویروس آنفولانزا در اطراف وجود دارد، ولی اگر آن ها با یک حیوان دارای تماس بوده اند، چیز بدی نیست. این حقیقت است که می‌تواند تا حد زیادی برای سلامتی کودک، مفید واقع گردد.

ضدعفونی کردن دست، خوب است یا بد؟

معمولا بد است. آب داغ با صابون خوب است. حتی آب کمی گرم، آب صابونی نیز خوب است و احتمالا، آسیب کمتری به سلامتی کلی کودک می رساند.

قانون پنچ ثانیه ای چیست؟ این ایده که اگر چیزی روی زمین افتاد و آن برای کمتر از 5 ثانیه بود، آن پاکیزه است.

قانون پنج ثانیه ای وجود ندرد. برای مثال، یک هزارم ثانیه برای میکروب ها طول می کشد تا خود را به یک تکه چسبنده از نان تست برشته بچسبانند. ولی فرقی نمی کند. مگر آن که، شما آن را در محلی بیندازید که فکر کنید خطر بالایی از پاتوژن های شدیدا خطرناک وجود دارد، که در هر خانه مدرن آمریکایی، به طور اجتناب ناپذیری، غیر ممکن است، پس، هیچ خطری برای کودک وجود ندراد.

بزاق های والدین روی پستانک ها می تواند آلرژی های کودکان را برطرف سازد

وقتی که یک پستانک روی زمین افتاد، شسته یا لیس زده شود؟

بله، لیس زده شود. یک مطالعه از بیش از 300 هزار کودک نشان داد که والدینی که پستانک را لیس زده و آن را به دهان کودک برمی گردانند، کودکان شان دارای آلرژی های کمتر، آسم کمتر و اگزمای کمتری خواهند بود. به طور کلی، سلامتی آن ها، قوی تر و مستحکم تر است.

آیا چیزهایی مانند آلرژی ها، یک نتیجه ناخواسته از سعی برای حفاظت بیش از حد کودکان ما است؟

از تولد، میکروب های ما، شخصی و مانند یک اثر انگشت می شوند.

در گذشته، ما مقدار زیادی غذای مخمری می خوردیم که شامل باکتری ها بودند. ما به کودکان مان اجازه می دادیم تا در معرض حیوانات، گیاهان و خاک، طبق مبنایی منظم ‌تر قرار بگیرند. حالا ما در محیط داخلی زندگی می کنیم. ما سطوح را ضدعفونی می کنیم. سیستم های ایمنی ان ها به طور افراطی ضدعفونی می شود. شما دارای تعداد کمی سلول سرباز در بدن خودتان با نام نوتروفیل هستید، وقتی آن ها وقت زیادی را در اطراف برای جستجوی کاری برای انجام می گذرانند، آن ها، بدخیم و پیش ملتهب می شوند. سپس، وقتی که آن ها چیزی خارجی مانند تکه ای گرده می بینند، آن ها به طور انفجاری، اشتعالی می شوند. آن ها دیوانه می شوند. این چیزی است که آسم و اگزما و اغلب آلرزی های غذایی را تحریک می سازد.

به ما توصیه های  بیشتری بدهید. باید اجازه چه کاری را به کودک خودم بدهم؟

سخت است که در اغلب موارد، رژیم غذایی سالم به کودک خود بدهید. من قویا سعی می کنم تا مصرف سبزیجات رنگی تر، سبزیجات با برگ بیشتر، یک رژیم با فیبر بیشتر به انضمام کاهش ورودی قندی را مورد تشویق قرار دهم. اما آنچه مهم است این است که  به کودکان خودتان اجازه دهید تا دنیا را تجربه کنند. تا این که به طور مناسبی واکسینه شوند، هیچ تهدیدی وجود ندارد و آن ها واقعا، در معرض قرارگیری قوی تر و مفیدتری بدست می آورند.  

 برگرفته از کتاب « کثیفی؛ خوب است. مزایای میکروب برای توسعه سیستم ایمنی کودک شما. توسط ساندرا بلاک اسلی، جک گیلبرت، دکترا و رب نایت، دکترا»

از سایت http://www.npr.org/books/titles/537075702/dirt-is-good-the-advantage-of-germs-for-your-childs-developing-immune-system

( این مطلب فقط نقل قول از کتاب مذکور است، در عین حال که قابل تامل است درج آن به منزله ی رد یا قبول کامل آن نیست.)

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

نشنیدم، چی گفتی؟ (بددهنی کودکان و راه های درمان آن)(قسمت اول)
ادامه مطلب