آیا تمایل به جنس مخالف در کودکان نیاز به مدیریت دارد؟

آیا تمایل به جنس مخالف در کودکان نیاز به مدیریت دارد؟

سوال: با سلام من یک پسر سه سال و سه ماهه دارم الان مدتیه که مهد میره و به یکی از دخترهای مهد علاقه نشون میده و میخواد اون همش باش بازی کنه, تو خونه هم دایم درموردش حرف میزنه. خواستم ببینم چه برخوردی باید داشته باشم تا از سرش بیوفته.

پاسخ استاد صادقی- کارشناس ارشد مشاوره

اصولاً ارتباط بچه‌ها با هم برای بازی از سه یا چهار سالگی آغاز می‌شود که در این سن خیلی بچه‌ها در حوزه‌ی ارتباطات جسمی با هم وارد نمی‌شوند حدود 4-5 این انگیزه بالا برایشان فراهم می‌شود که برای ثبات هویت جنسی که در زیر 3 سال کسب کرده اند، زیر 4 سال کسب کرده‌اند، می‌خواهند ببیند که آیا وقتی مثلاً پسر هستند پسران دیگر هم سیستم جنسیشان مثل اینهاست و یا اگر دختر هستند همچنین آیا دختران دیگر هم مثل اینها هستند. و متقابل از روی کنجکاوی می‌خواهند بدانند سیستم جنسی دختران چه طور است و اگر دختر هستند سیستم جنسی پسرها به چه صورت است تمایل به جنس مخالف صرفاً یک حرکت کنجکاوانه است اصلاً جنبه جنسی ندارد اما می‌تواند زمینه‌ساز انحرافات اخلاقی در آینده باشد لذا والدین نباید اصلاً با بچه‌ها برخورد سخت داشته باشند نباید در آنها احساس گناه ایجاد کنند نباید آنها را تنبیه کنند صرفاً باید مواظبت کنند آنها در یک محیط خلوت با هم دیگر قرار نگیرند اگر دکتر بازی و لمس یا مشاهده اجزای جنسی از بچه ها مشاهده کردند لازم است با دقت  و درایت خیلی آرام، خیلی متین و خیلی منطقی موضوع را منحرف کنند به یک بازی. مثلاً عرض شود ساده‌تر مثلاً فرض کنید اگر مشاهده کردند که بچه‌ها دارند به هم آمپول می‌زنند این بیشتر جنبه مشاهده ای دارد خیلی جنبه کنجکاوی و مشاهده‌ای دارد خیلی جنبه جنسی ندارد. می‌تواند خیلی راحت بگویند خوب بارک الله دختر پسرم خانم دکترم، بیا فشار من را بگیر فشار خون ذهن را ببرند سمت بازو بیا گلوی من را نگاه کن بیا دماغ من را ببین. این ذهن گردانی اینجا مناسب ترین کار است و اصلاً احساس گناه یا زشت است یا عیب است اینجا جایش نیست بعداً در فضاهای دیگر در یک محیط دیگر ، محیط داستان، محیط بازی دیگری لازم است اندام خصوصی آنها آموزش داده شود و اینکه ما نباید به اندام خصوصی دیگران نگاه کنیم و یا اینکه اجازه ندهیم دیگران به اندام خصوصی ما نگاه کنند که مبحث مبسوطی دارد در بحث تربیت جنسی. این موضوع تا 7-8 سالگی ادامه پیدا می‌کند یعنی از 4 سالگی تا 7-8 سالگی این تمایل به جنس مخالف ادامه دارد البته با یک بازه زمانی خاص مثلاً برخی از بچه‌ها 6 سالگی و بعضی از بچه‌ها 8 سالگی وارد دوره خاموشی می‌شوند یعنی اصلاً میلی ندارند که با دختر بچه‌ها بازی کنند از حدود 6 سال تا حدود 12 سال دوران خاموشی است. هم دخترها بدشان می‌اید که با پسرها ارتباط داشته باشند و هم پسرها بی میل می‌شوند که با دخترها ارتباط داشته باشند. بازی کنند و بعد دوباره با فرایند بلوغ این تمایل برقرار می‌شود و اینها به هم تمایل پیدا می‌کنند لازم است که از سن 10-12سالگی به بعد والدین مراقب رفتارهای بچه‌ها در بازی با جنس مخالف باشند اما دوره 6 و 8 و 10-12 دوره خاموشی است و بچه‌ها خود به خود خیلی تمایل به ارتباط به جنس مخالف ندارند و البته ممکن است استثنائاتی هم باشد لذا والدین باید دقت نظر داشته باشند اما قبل از آن یعنی از سن 4 سالگی تا 8-6  سالگی دورانی است که بچه‌ها می‌خواهند با کنجکاوی یک هویت جنسی را کشف کند و تصویب کنند می‌خواهند این ثبات و عدم تغییر هویت جنسی را برای خودشان مسجل کنند. موفق و سربلند باشید.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

متولی آموزش کودکان در ایران کیست؟
ادامه مطلب