تاثیر اذکار برکودکان

تاثیر اذکار برکودکان

حدیث شریفی است در «من لا یحضره الفقیه» از امام صادق و امام باقر(علیهم السلام) نقل شده است، می فرمایند : ((فرزندتان به سه سالگی که رسید، به او مفهوم لاإله الا الله یاد دهید.)) زمانی که بچه سه ساله شد، با ذکر لاإله إلا الله اشنا می شود، با مفهومی به نام خدا آشنا می شود حتی به اندازه ی تکرار زبانی او. بچه اسباب بازی می شناسد، پدر و مادر را می شناسد، خواهر و برادر را می شناسد، درسه سالگی دیگران را هم به عنوان دیگران می شناسد. اکنون باید با نام خدا آشنا شود آن هم به شیوه ی ذکر لاإله إلا الله ، نه با اذکار دیگری مثل الله اکبر، الله رحمان یا خیلی از کلمات دیگر.

موضوعیت ( لا اله الا الله)

خود لاإله إلا الله موضوعیت دارد، این ذکر عضوی از خانواده او خواهد بود وحضور خدا را حس خواهد کرد.قبل از صداقت و از بین بردن حسادت باید در سه سالگی ذکر لا اله الا الله را به بچه اموزش داده شود. از سه سالگی اغاز تربیت کودک است یعنی اغاز امادگی اوست برای پذیرش مطالب بیرون از ذهنش و در حال اماده شدن برای رویارویی با پدیده های گوناگونی که در اطراف او در حال رخ دادن است. کودک با آوردن ذکر خدایی که نمی بیند به اندازه ذکر با او ارتباط برقرار می کند.

بیان (لا اله الا الله )

باید به بچه بگوییم که هیچ خدایی جز خدا نیست. آنقدر این کلمه ی خدا را در استعمال اطرافیانش می بیند که حس می کند، که این خدا باید یک موجودی باشد که قابل دیدن نیست، بلکه بزرگتر از همه موجودات است، همه با احترام از او یاد می کنند و همه بر وحدانیتش تأکید می کنند. همین آگاهی ها در روح بچه نشست می کند. توحید را هم باید به کودک اموزش دهیم ، کلمه (لا اله الا الله ) کلمه توحیدی است. اثر عجیبی دارد وقتی شما به فرزندتان تأکید می کنید که هیچ خدایی جز خدا نیست و همراه با آموزش الله (تبارک و تعالی)، لاإله الا را هم دارید یاد می دهید و این شیوه ی آموزش، با روح انسان، کارخودش را انجام خواهد داد.  بعد می فرماید که: ((او را رها کنید تا هفت ماه بگذرد، هفت ماه و بیست روز که گذشت بعد این کلمه را برایش بگویید:«محمد(ص) رسول الله»پیامبری که فرستاده ی خداست.)) چهار سالش که شد، درود بر پیامبر اکرم و صلوات را به او یاد دهید. صلّی الله علی محمد وآل محمد یا اللهم صل علی محمد وآل محمد. این را در چهارسالگی باید به او یاد داد. ذکرصلوات و اذکار را با معنایش به بچه یاد بدهید که این ذکر ها در روح و اندیشه ی او ته نشین شود. درسه تا چهار سالگی همین ذکرها را که با بچه کار کنیم کافی است و نیازی نیست که به او مفاهیم اخلاقی را یاد بدهیم.

در همان حدیث ذکر شده است که در پنج سالگی دست چپ و راست را به بچه یاد بدهید و اینکه مشرق و مغرب کدام طرف است نه به این دلیل که جهت ها را یاد بگیرد بلکه یک مفهوم دینی است. البته باید قبله و سجده را هم به کودک یاد دهیم. مثلا «ببین ، این سمت که الان می ایستی، به سمت خانه ی خداست، اینجا یک سجده بکن» یک سجده ، یک نمازخواندن را به او یاد می دهد و در پنج سالگی باید نماز خواندن را به بچه یاد بدهیم، خیلی خوب است که هر بچه ای خاطره ای زیبا از اولین نمازش را داشته باشد و آنوقت بعدها وقتی که نماز خواند، خودش می فهمد که اصل نماز، سجده است وهمه ایستادن، رکوع و ذکر و تلاوت قرانی که موقع ایستادن دارد، همه مقدمه ی آن سجده است و تشهد یک حسن ختامی است برای نمازی است که اصلش سجده است. در هفت سالگی، بعد از این پنج سالگی که گاهی از اوقات بچه سجده می کند، وضو را یاد می گیرد و نماز را هم می خواند.

برگرفته از بیانات استاد پناهیان

 

 

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

حسودان کوچک (قسمت سوم)
ادامه مطلب