اولویت نقش همسری بر مادری

اولویت نقش همسری بر مادری

بسم الله الرحمن الرحیم

دختر اولم به سن دو سالگی رسیده بود. تمام تلاشم را برای ارضای همه جانبه نیازهایش کرده بودم. با این که گاهی خیلی خیلی سخت می گذشت باز هم اولویت اول من فرزندم بود. و حالا با این که تنها دو سال داشت، می دیدم که چقدر تلاشم به ثمر نشسته است. خوشحال بودم که فرزندم شاد و بی فشار بزرگ شده بود. اما با وجود همه تلاش هایم همسرم گاهی می گفت دیگر تمایل به دوباره پدر شدن ندارد. و من شاید او را کمی کم مهر فرض می کردم و این چنین خودم را تبرئه می کردم.

همان روزها بود که در جلسه ی یکی از اساتید بزرگ که درباره خانواده تشکیل شده بود، شرکت کردم. صحبت به اینجا رسید که اگر در شرایطی خاص بودید و هم زمان فرزند و همسرتان شما را صدا می کردند باید اول به همسرتان پاسخ دهید چه این بچه دو ماهه است چه دو ساله و چه دوازده ساله.

انگار دنیا روی سرم خراب شده بود. من که تا آن لحظه فکر می کردم که در راه رضای پروردگار حرکت می کنم اشتباه می کرد. بارها و بارها با رفتارم به همسرم گفته بودم صبر کن، تو نفر دوم زندگی منی! و فکر می کردم که این خواست خدای تعالی از هر مادری است که کوچولوی ناتوان شیرخوارش را بر همه دنیا، حتی همسرش ترجیح دهد. بی اختیار یاد این آیه ی شریفه افتادم: « الَّذِينَ ضَلَّ سَعْيُهُمْ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَهُمْ يَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ يُحْسِنُونَ صُنْعًا»[1] ([آنان] كسانى‏ اند كه كوشش‏شان در زندگى دنيا به هدر رفته و خود مى ‏پندارند كه كار خوب انجام مى‏ دهند .)

در دین مبین اسلام وقتی صحبت از وظایف زن به میان می آید همیشه در درجه اول به نقش همسری تاکید می شود. شاهد مثال مشهور آن حدیث شریفی است در وسائل الشیعه :« جهاد المراة حسن التبعل.»[2] ( جهاد زن خوب شوهرداری کردن است.) همین طور در احادیث این طور بیان می شود که در نزد زن، هیچ کس جایگاهی مانند شوهرش ندارد.[3]

 وظیفه مادری هم با اجر زیادی همراه است ولی تفاوت آن با همسری آن است که ایفای نقش مادری پس از تولد فرزند واجب نیست و مادر می تواند حضانت و ارتباط عاطفی و تربیتی با کودک را بر عهده نگیرد، اما ایفای نقش همسری برای زن پس از ازدواج لازم است و نمی تواند تمکین جنسی را ترک کند.

اگر مادری در یک شبکه مفهومی در کنار پدری و همسری قرار گیرد؛ همسری بر مادری اولویت دارد. همسری، پیش نیاز است. اگر رابطه بین دو همسر و الگوی ارتباطیشان درست باشد می توانند تأثیر مثبتی بر روی فرزند بگذارد. در ارتباط صحیح بین همسران که مرد از جایگاه خود به عنوان مدیر خانواده برخوردار باشد و حرمت وی در درجه بالاتری قرار گیرد، فرزندان خود را دارای پدری نیرومند میابند. وقتی پدر تکریم شود در حالی شخصیت فرزندان شکل می گیرد که کرامت انسانی خود را می شناسند. بر این مبنا فرزند که خود را بزرگوار می بیند از درون میل به بدی ها پیدا نمی کند و از طرفی با دریافت اقتدار لازم از پدر و مادر اگر به بدی ها رو کرد، پدر و مادر توان اصلاح و هدایت وی را خواهند داشت.

وقتی مادری در شبکه معنایی فهم نشود، پدیده ای به نام فرزندسالاری تقویت می شود. به این دلیل که مادری، ذیل گفتمان فردگرایانه در جامعه مدرن و پست مدرن توسط زن فهم می شود. از یک سو، به زن القا می شود که نسبت به فرزند همه کاره است و به این ترتیب، تربیت فرزند احساسی می شود. از سوی دیگر، پدر که با نظارت و هدایت خود عاطفه را کنترل می کند، حذف می شود. با احساسی شدن تربیت خانوادگی توجه به مطالبات فرزند اهمیت مییابد. و فرزندسالاری تحقق مییابد.[4]

مادرانی که با فهم صحیحی از جایگاه حقیقی خود (نقش الگویی و تربیتی بی نظیر مادر برای فرزندان) به تکریم پدر بهای بیشتری می دهند، در ازای این تکریم، نا خودآگاه مهر بیشتری از همسر خود دریافت می کنند. پدر هم در این خانواده سکونت و آرامش بیشتری پیدا می کند و در نتیجه علاوه بر مهرورزی بیشتر نسبت به زن و فرزندانش، از همسر خود می خواهد که در بسیاری از موارد فرزندان را در اولویت قرار دهد. نتیجه این زندگی فرزندانی متعادل و انسان هایی رشد یافته است که با درکی عمیق از مفهوم ولایت پدر، برای پذیرش ولایت در درجات بالاتر جامعه دینی آماده اند.

 


[1] . سوره کهف(18)، آیه 104.

[2] . وسائل الشیعه، ج20، ص221.

[3]  . ر.ک. وسائل الشّیعه، ج14، ص114.

[4] . با الهام از سخنرانی حجت الاسلام دکتر زیبایی نژاد در مرکز تحقیقات زن و خانواده.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

«کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!
ادامه مطلب