استفاده از دعای عرفه در تقویت شکر گذاری در فرزندان

استفاده از دعای عرفه در تقویت شکر گذاری در فرزندان

بسم الله الرحمن الرحیم

انسان های شکرگذار، را دیده اید؟ انسان هایی که صفت شکرگذاری به عنوان ملکه و صفتی راسخ در نفس ایشان نهادینه شده است، از زندگی لذت می برند و به جای غر زدن و دیدن ضعف ها، قوت ها را می بینند. در هر امری حکمتی از سوی خدا را میابند و حتی رنج های دنیا را با نشاط درونی، پشت سر می گذرانند.

در مقابل حتما با انسان های شکر ناگذار مواجه شدید. چرا که خدای تعالی می فرماید: « و قلیل من عبادی الشکور» پس آن قدر زیاد هستند که دیده شوند. از همه چیز شاکی اند. از لذتهای دنیا هم لذتی نمی برند و در رنج ها همیشه معذب اند.

پدر و مادر ها اصلی ترین نقش الگویی را در زندگی فرزندان خود ایفا می کنند. پدر و مادر های شاکی از همه چیز، آیا چیزی جز روحیه ی شکر ناگذاری می پرورانند؟! پدر و مادر هایی که همیشه از همسرشان، خانواده، حکومت، همه چیز حتی خودشان شاکی اند. نداشته ها در نظرشان پر رنگ و داشته ها کم رنگ است. اگر در خیابان هم از کسی کمک بخواهند و آن کس با روی خوش کمک کند باز هم همین که چند قدمی دور شدند زبان به شکوه می گشایند و او را به باد انتقاد می گیرند.

 

دعا راهی است برای جلب توجه خدای تعالی و درخواست از خدا. گاهی صرفا بیان مشکلات بنده در پیشگاه خداست. اما گاهی شکرگذاری است. دعای عرفه دعای شکرگذاری است. شکرگذاری از تمام نعمت هایی که خداوند به انسان عطا کرده است. و در عین حال بیان این هرچه که نعمت های خدا را بشمارید باز تمام آن را به حساب نیاورده اید.[1]

امام حسین علیه السلام در دعای عرفه چگونه شکر می کنند؟ ایشان بابت نعمت خلقت تمام نعمت های شخصی، جسمی و فکری خدای را شکر می کنند.

خوب است در این روز همراه با فرزندانمان در دعا شرکت کنیم اما قبل از شرکت در مراسم و استفاده از برکت حضور در جمع، بسیار خوب است اگر مضامین این دعا را درحد فهم و سنشان به زبان فارسی برایشان با استفاده از احساس قوی و با شادی بیان کنیم و از تمرینات عملی هم در تقویت شکر گذاری غافل نشویم.

مضامینی که می توان با کودکان از فراز های این دعا بیان کرد:

1-    خدا را شکر که ما را آفرید.

2-    خدا را شکر که در زمان اسلام که کامل ترین دین هاست متولد شده ایم.

3-    خدا را شکر که از ما در شکم مادرمان محافظت کرد و سالم به دنیا آمدیم.

4-    خدا را شکر که در سینه های مادرمان شیری گوارا قرار دادی تا در زمانی که نمی توانسنتیم غذایی جز شیر بخوریم و دندان نداشتیم و قدرت هضم چیز دیگری نداشتیم سیر شویم و رشد کنیم.

5-    خدا را شکر که عبادت خود را بر ما واجب کرده است تا به او نزدیک شویم.

6-    خدا را شکر بابت سرپناه و امکانات ماددی مان. (هر چه که هست)

7-    خدا را شکر  که همه نعمت ها را بر ما تمام کرد و تمام بلا ها را دور کرد وگرنه زنده و سالم نبودیم.

8-    خدا را شکر که علاقه به خودش و امامان را در قلب ما گذاشته است.

9-    خدا را شکر بابت چشم بینا، گوش شنوا، لب ها و دهان که با آن سخن می گوییم، بابت دندان ها و جزییات هر کدام که اگر ذره ای اختلال در هریک از این ها بود ما قدرت آن حس را از دست می دادیم.

10-     خدا را شکر بابت رگ های بدنم، آن چه که قفسه سینه در بر گرفته است ، و بند هاى‏ پى شا هرگم، و آویخته ‏هاى پرده دلم، و قطعات کناره ‏هاى کبدم، و آنچه را در برگرفته غضروف هاى‏ دنده ‏هایم، و جایگاه هاى مفاصلم، و پیوستگى پاهایم، و اطراف انگشتانم، و گوشتم، و خونم، و مویم، و پوستم، و عصبم، و نایم، و استخوانم، و مغزم، و رگهایم و تمام اعضایم.

11-   خدا را شکر بابت  خوابیدنم و بیدارى‏ام و سکونم، و حرکات رکوع و سجودم.

12-   اگر هر چقدر عمرم دراز شود باز نمی توانم شکر این همه نعمت خدای تعالی را کنم.

 درباره تقویت روحیه شکرگذاری در کودکان می توان گاهی تمریناتی انجام داد. مثلا گاهی در قالب بازی یک ساعت یکی از اعضای خانواده چشم خود را ببندد و در آن یک ساعت با چشم بسته کارهای خود را انجام دهد تا قدر بینایی را بداند. یا گاهی دست چپ را با پارچه ای ببندند، تا متوجه شوند دست چپ که لزوم آن خیلی به نظر نمی آید چقدر مفید و لازم است. گاهی می توان ویلچری قرض کرد و یکی از بچه ها برای یک رو زکامل روی آن بنشیند یا با آن به پارک رفت تا نعمت راه رفتن و جست وخیز کردن برای کودک مشخص شود. گاهی هم محرومیت در خوراکی ها و امکانات، شکر گذاری را تقویت می کند. مثلا یک شب غذا بسوزد و فقط نان خالی خورده شود یا خانواده به گردش برود. غذا آش باشد ولی قاشق با خود نبرند تا فرزندان ضمن درک نعمت هایی که همیشه هستند و قدر آن ها را نمیدانند مهارت های فکری و عملی خود را هم تقویت کنند.

اگر امکان دارد در مراسمی شرکت کنیم که هم زمان با قرائت دعا، فضای بازی برای بچه ها نیز فراهم باشد تا ایشان هم از برکت حضور در این مراسم استفاده کنند هم از محدودیت های فضا آزرده نشوند چرا که انس و تمایل به خوبی ها و تمایل به حضور در فضاهای معنوی اگر در ناخودآگاه کودکان نهادینه شود، دیگر تا آخر عمر خودشان راه را ادامه می دهند. و حقیقت را انشاالله در میابند و از انحرافات بیمه می شوند. 


[1]  . ان تعدوا نعمة الله لا تحصوها. (سوره نحل ،آیه 18).مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

استرس کودک
ادامه مطلب