درمان بیش فعالی در طب سنتی

درمان بیش فعالی در طب سنتی

سوال: می‎خواستم آقای دکتر خیراندیش در مورد بچه‎هایی که بیش‎فعال هستند از نوع کمبود توجه، دبستان هستند چه تمهیدی برایشان بکنیم به جای اینکه قرص‏های روان‎پزشکی استفاده بشود برایشان؟

 مجری: سؤال خوبی پرسیدند واقعاً. الآن متاسفانه خیلی‎ها سراغ قرص‎هایی دارند می‎روند که بچه‎هایشان را از ظاهراً بیشفعالی جلوگیری کنند و متاسفانه، ما یک برنامه‎ی پزشکی که داشتیم در ایالت متحده‎ی آمریکا داشتیم بعد از شش سال متوجه شدند که این قرص‎ها اثرات خوبی بر روی بچه‎ها ندارد. این واقعیتی که وجود دارد.

پاسخ دکتر خیراندیش: خود پزشکان هم توصیه دارند که حدالامکان داروی کمتری مصرف بشود، عوارضش را می‎دانند.

به هر حال بیش‎فعالی بیشترین زمینه‎اش خشکی است، یک بچه‎ی بیش فعال خشک که بیش فعالیش ناشی از شدت گرمی است، موهای سیخی دارد و خوابش کم است، تمایل خوراکی‎اش به سوی ترشی‎هاست، ترش‎مزه‎ها و گس مزه‎ها را دوست دارد و کم اشتها هست، گاهی حتی بی اشتها هستند که پدر و مادرها تلاش می‎کنند به نحوی به آن‎ها قضا بدهند، چربی دوست ندارد، اینها ویژگی‎های رفتاری بیش‎فعال گرم مزاج است، باهوش است، در عین حالی که باهوش است، غلط می‎اندازد، غلط‎های بیجا، چیزی که مثلاً امروز در دیکته‎اش درست نوشته فردا غلط می‎نویسد، جا می‎اندازد این از شدت گرمای سر از سر موضوع می‎پرد، این از شدت باهوشی است، این افراد را می‎گوئیم بیش‎فعالان گرم، بیش فعال گرم را اگر خیلی شدت گرمی‎اش بالاست در حدی که موهایش سیخ روبه بالا است، مثلاً گاهی مادرها می‎گویند هرچی با شامپوی نرم کننده می‎شوریم این باز موهاش اینطوری می‎شود، این از شدت خشکی سرش است، بایستی اینقدر سردی بدهیم تا مو که خوابید یعنی حالا حرارت بدنش اندازه است، مو به صورت طبیعی باید بخوابد و انعطاف داشته باشد، خوراک سرکنگبین اگر بیش فعالی خیلی زیاد باشد سرکنگبین معمولی که دو واحد عرق نعناء دارد، اگر نه عرق کاسنی دارد مثلاً دوتا عسل، دوتا عرق کاسنی، یک دونه سرکه، سرکه را معمولاً بچه‎ها دوست ندارند و خیلی براشون تند است، اینها رو براشون سرکنگبین زرشکی یا اناری براش درست می‎کنیم، یعنی بجای واحد سرکه‎اش آب‎زرشک می‎ریزیم، که یک گس مزه‎گی آرام داشته باشد، آب انار را و خود انار را، انگور ترش و شیرین را در غذاهایشان زیاد به‎شان می‎دهیم. سوپ ترش مزه، مثلاً سوپ جوئی که یک مقداری آبغوره درش ریخته باشیم، آرام آرام به خورد اینها می‎دهیم، سردی‎های آرامی که بتوانیم به اینها بدهیم سوپ جو هست، اینها می‎تواند مغزشان را آرام کند و حجامت یک درمان آرام بخش فوری برای اینها هست، بوهای سردهم خیلی خوب هست. اگر خیلی اذیت کننده است یک مقدار روغن زیتون با سرکه آغشته شده مخلوط شده شبها روی ملاجشان بمالید که آرامش داشته باشند و اگر بیش‎فعالی سرد هست، که بیش فعالی سرد ناشی از شدت ضعف است، که جیغ می‎کشد و بی‎قرار است و بی‎توان است، اینها را بادام بصورت حریره‎ی بادام یا بادام بوداده‎ی خوشمزه‎ای که بخورد، سوپ گرم که این سوپ با روغن زیتون یا روغن کنجد لکن بیشترین ترکیبش گندم باشد و ارده با شیره‎ی انگور یا بیسکویت کنجدی که در بازار هست، این بیسکوئیت‎ها با فشرده‎ی کنجد و عسل درست کرده‎اند به تدریج اینها را گرم می‎کنیم. اما در جامعه‌ی ما الآن بیش‎فعال‎ها، بیش‎فعال‎های گرم هستند.

مجری: و شکلات خیلی برایشان بد هست آقای دکتر درسته؟

بله: شکلات تحریک کننده هست.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

تنبل نگو، بلا بگو!(قسمت دوم)
ادامه مطلب