برداشت هایی از روش تربیتی حضرت زهرا در تربیت فرزند

برداشت هایی از روش تربیتی حضرت زهرا در تربیت فرزند

یکی از بهترین الگوهایی که ما می توانیم درعرصه ی تربیت فرزندان، توجه به آن داشته باشیم نوع تربیتی است و شیوه ی تربیتی است که خانم فاطمه ی زهرا(س) در قبال فرزندان خودشان ارائه دادند. ما معتقدیم که امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) معصومند و معصومین تربیت یافتگان خدا هستند، ولی پیروی از یک مدل زمینی هم دور از انتظار نیست بالاخره این دو بزرگوار پدرومادری داشتند و در یک محیط زمینی و تربیتی قرار گرفتن. وقتی که زندگی حضرت زهرا(س) را درعرصه ی تربیت فرزندانشان نگاه می کنیم، می بینیم که توجه حضرت به حواسّ فرزندان خیلی برجسته است شاید بپرسید حواسّ یعنی چه؟

  می دانید که امروزه ما پنج حسّ را برای انسان قائلیم : بویایی، شنوایی، بینایی، لامسه و اینها حواسّ انسان هستند درعرصه ی تربیت دیدار یعنی چیزی که انسان ها می بینند، خیلی تأثیر در تربیت دارد الگوی حضرت زهرا برای رفتارشان برای اینکه بچه ها الگوی صحیحی داشته باشند می دانیم که خیلی بارز است نمونه هایش را می توانیم در زندگی حضرت زهرا برجسته ببینیم مثلا ً ببینید یک نمونه اش آن لحظه ای که وجود مبارک امام حسن مجتبی (ع) حضور پیدا می کند در کنار مادری که در حال عبادت کردن است هم عبادت مادر را می بیند وهم بعد از اینکه این عبادت انجام شد، می بینند که وجود مبارک حضرت زهرا شروع کردند به دعا کردن. دعایی برای یک به یک همسایگان تا جایی که وجود مبارک امام حسن سوال کردند که ما چه؟ حضرت فرمودند آنها اولویت دارند «الجارّ ثُمَّ الدّار» یعنی ببنید هم از طریق بصر امام حسن عبادت مادر را به صورت یک عبادت جامع و کاملی می بینند دوم می بینیم که کلام مادر را می شنود و نوع ارتباط کلامی مادر را با خدا می بیند. من امروز نکته ای را که می خواهم به مادران خوبمان بگویم در جامعه ی اسلامی مان که همه دوست دارند از الگوی زندگی حضرت زهرا برداشتهایی را داشته باشند در عرصه ی تربیتی شان این است که بهترین کسی که امروز می تواند الگوی رفتاری برای فرزندان باشد، پدران و مادران هستند وخصوصا مادر؛ چون بچه ها خیلی مادرانشان را می بینند و دقیقا کارشناسان هم معتقد بر این هستند که حدود بیش از شصت درصد دریافت بچه ها از طریق بصر است یعنی از طریق دیدن است . این یک.

  دومین نکته ای که ما در الگوهای رفتاری و تربیتی وجود مبارک حضرت صدیقه ی کبری (س) می بینیم، این است که زمینه ای را فراهم می کردند که فرزندان سخنان زیبا را بر زبان جاری کنند چون می دانید ما گاهی اوقات در تربیت می گوییم که بچه ها تا حرف های خوب نزنند، خوب نمی شوند چون ناخودآگاه کلام انسان، در رفتار انسان تأثیر می گذارد لذا این روایت را منصوب به امیرمؤمنین می دانند که فرموده اند: «مراقب فکرت باش که گفتارت را می سازد، مراقب گفتارت باش که رفتارت را می سازد» که این گفتار می تواند تجلی پیدا کند در رفتار انسان . پس می بینیم که در الگوهای تربیتی حضرت زهرا هم همینطور بود می گویند گاهی اوقات وجود مبارک أبی عبدالله الحسین می رفتند مسجد پای سخنان نبیّ مکرم اسلام(ص) که می نشستند برمی گشتند به منزل، خانم فاطمه ی زهرا (س) یک پتویی را آماده کرده بودند به آقا أبی عبدالله می فرمودند که اکنون اینجا روی این سکو بنشین و هرسخنی را که از جدّت رسول الله شنیدی را برای من دوباره بازگو کن.

* یعنی تعریف کن که چه شنیده ای؟

** بله. ببینید این خیلی تأثیر می گذارد ما گاهی اوقات امروز از پدرومادرها می پرسیم که بچه ی شما صبح که بیدارمی شود تا شب می خوابد چقدر حرف های خوب می زند؟ گاهی اوقات نمی گوییم که حرف های بدی می زنند ولی حرف هایی که هیچ خاصیتی ندارند،  بین بچه ها زیاد گفته می شود یا پدرو مادرها نسبت به بچه ها یا مثلاً بچه ها یک آگهی تلویزیونی یاد گرفته، مادر هرجا می رسد «این را برای خالت بخون، برای عمو بخون، این رو برای فلانی بخون» نه، این در رفتار تأثیر می گذارد ما خواهشمان از مادران بزرگوار این است که به این نکته ی دوم هم توجه فرمایند.

 البته نکته ی سومی هم هست. این است که حضرت زهرا ، فرزندانشان را درمعرض شنیدن سخنان زیبا هم قرار می دادند. شما می دانید که یکی از ویژگی های حضرت زهرا(س) این بود که حتی با فرزند درون رحمشان سخن می گفتند یعنی گاهی اوقات افراد وارد می شدند، خانم فاطمه ی زهرا(س) صحبت می کنند هیچ کسی هم نیست سوال می کردند که یا زهرا شما با که صحبت می کنید؟ ایشان فرمودند با فرزند درون رحم صحبت می کنم. این به عنوان ارتباط کلامی خوب. ولذا این هم به عنوان سومین نکته به مادران خوب جامعه ی اسلامی مان عرض می کنم که حتما درارتباط کلامی با فرزندانتان، ارتباط خوبی داشته باشید. حرف های قشنگ برای بچه هایتان بزنید. حتی امروز بعضی از دانشمندان معتقدند که شما به گیاهان هم حرف های زیبا بزنید، باطراوت تر می شوند چه برسد به انسان.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

دعا برای کثرت فرزندان در کلام امام سجاد علیه السلام
ادامه مطلب