اثر کسب و کار حلال بر تربیت فرزند

اثر کسب و کار حلال  بر تربیت فرزند

در بحث یادگیری تربیت فرزند ممکن است افرادی باشند که بگویند ما بچه دار شدیم و این مسائل دیگر به کار ما نمی آید. خیر، مطرح کردن این مسائل، بحث آگاهی است. این آگاهی ها را به پسرم و دخترم که می خواهند ازدواج کنند، انتقال دهیم. اگر پدر و مادری هستند که بچه هایشان تازه عروس و داماد شده اند، به اطرافیانمان، حتی آنهایی که مجردند باید انتقال داد. افراد مجرد می گویند تا بچه دار شدنمان وقت زیاد هست، درباره ی ازدواج صحبت کن، ولی اگر این آگاهی را از الان داشته باشیم، بعداً به کارمان می آید.

اولین قدم برای اینکه برای تولد فرزند اقدام کنم، این است که کسب و کارم و درآمدم را پاکیزه کنم. چون تغذیه در گرایش آدم به خوبی ها و بدی ها بسیار مهم است. منظور این است که درآمدم حلال است؟ گیری ندارد؟ درختی را تصور کنید، آبی که پایش می ریزیم را با کمی گچ، آهک یا چیز دیگری مخلوط کنید؛ چند روز پای درخت بریزید، درخت خشک می شود. درخت میوه ای که تا دیروز خیلی سرحال و پربار و شاداب بود، کمی آهک مخلوطش کنید، خشک می شود. مال حرام با مال حلال مخلوط شود، بچه عوض می شود. خیلی کسب و کار و درآمد مهم است. برای مثال پدری که ازدواج کرده است، اگر هم تا الان به درآمدش اعتنایی نداشته است و کم دقتی می کرد، حالا که می خواهد بچه دار شود، قبل از انعقاد نطفه باید حواسش را جمع کند تا کسب و کارش درست باشد. بررسی کند که آیا پول حرامی به زندگی اش وارد نشده است؟ و زمینه هایش در دنیای امروز هم زیاد است. خیلی زیاد است. امام صادق (ع) فرمودند: «درآخرالزمان دوچیز کم می شود: درآمد حلال سخت می شود و دیگری دوست خوب». دوست بد زیاد است. یعنی جوانی بخواهد در مدرسه اش و یا در دانشکده اش دوست بد پیدا کند، فراوان است؛ ولی اگر بخواهد یک دوست خوب پیدا کند، انقدر باید بگردد. یک نفر را پیدا می کند، با او معاشرت می کند و بعد می گوید این هم که خراب از آب درآمد. از آن جوان بگیر تا آنهایی که سن وسال بالاتری دارند هم همین مشکل را دارند. دوست خوب کم است، درآمد حلال هم کم است.

اکنون چند مورد از اتفاقاتی که ممکن است در کسب و کار ما باشند و زمینه هایی که کسب و کار ما را مشکل دار می کنند را بیان می کنیم. آن مواردی که مستقیم خراب است مانند دزدی و قمار، درآمد حرام است. ولی کارهای دیگری هم هست. مثلاً من کارمند اداره ای هستم، باید ساعت هفت بروم و ساعت دو برگردم؛ هفت و بیست دقیقه می روم، ده دقیقه به دو بیرون می آیم، این کار روی بچه من اثر می گذارد. بعضی افراد می گویند: «سخت نگیر». باور کنید این این مسائل تاثیرگذار است. بعد همین افراد می گویند نمی دانیم چرا بچه مان نماز نمی خواند. این سرنخ قضیه نیست. باید عقب تر را بررسی کرد. کسب و کار و درآمد را باید پاکیزه کرد. ربا، پول هایی که در زندگی ما می آیند، هر وامی ، هر کاری و هرچیزی که معلوم نیست چگونه است، همه این موارد موثر هستند. برای مثال جنسی را می خواهم بفروشم، اگر عیبی دارد، آن عیب را موقع فروش پنهان می کنم. یا مثلا ماشینم را می خواهم بفروشم، اگر بگویم که این ماشین روغن سوزی دارد هرگز آن را نمی خرند. خریدار می گوید: «این ماشین مشکلی ندارد؟» می گویم: «ظاهر و باطن همین است دیگر». باز هم اگر خریدار بگوید: «جان من مشکلی ندارد؟» می گویم: «همین است دیگر». می دانم و نمی گویم چون اگر بگویم فروش نمی رود. این پول در خانه من می آید، غذا می خورم، در بدن من می رود، در خون من می رود و بعد روی بچه اثر می گذارد.  

شاخه هایش زیاد است. همگی باید دقت کنیم. تا این اندازه باید دقت کرد که اگر شما به بانک رفتید و دوستتان به شما زنگ زند و گفت که شماره او را یادداشت کنید؛ اگر خودکار نداشته باشید و ببینید که یک خودکار روی پیشخوان بانک هست و با آن خودکار یادداشت کنید، کار اشتباهی انجام داده اید. با این خودکار می شود نوشت یا خیر؟ نه، این خودکار برای این است که شما کارهای بانکی را با آن بنویسید. نمی توانید شماره تلفنی که شخصی است را با آن یادداشت کنید. کسانی که بچه هایشان به جاهای عالی می رسند، از این مراقبت های عالی داشتند. اما ما که بچه هایمان یک طوری می شوند، از این مراقبت ها نداریم. بعضب افراد می گویند: «مردم اینقدر بخور بخور دارند که من در آنها کم کم به یک نان و قوتی می رسم»، این حرف توجیه است و چقدر زیبا قرآن در چند جا به این مسئله اشاره دارد که گرایش من، عملکرد من، رفتار مثبت من، به تغذیه من مرتبط است. برای مثال در آیه 51 سوره مومنون خداوند می فرماید: «کُلوا مِنَ الطِّیبات و اعمَلوا صالِحا» (از غذاهاى پاكيزه (و پسنديده) بخوريد و كار نيكو انجام دهيد) و در آیه 88 سوره مائده می فرماید: «کُلوا مِن ما رَزَقَکُمُ الله حَلالاً طَیِّباً وَ اتّقوا الله الذی انتم به مومنون» (از آنچه خدا روزى شما کرده است که همه حلال و پاکیزه اند. بخورید و از خدا که به او ایمان دارید پروا کنید و حلال او را حرام مکنید)؛ یعنی باید اول تغذیه پاکیزه داشته باشی تا بتوانی پرهیز از خطا کنی. اگر نه نمی توانی، سخت است و در جای دیگر در آیه 172سوره بقره می فرماید: «کَلوا مِنَ الطَّیَّبات ما رَزَقناکُم و اشکُروا الله» (از آنچه روزى شما کرده ایم که همه پاک و پاکیزه است بخورید و خدا را سپاسگزارى کنید)؛ شکر نعمت به معنای عمیق کلمه، روحیه سپاسگزاری در زبان و رفتار است که به تغذیه آدم برمی گردد، ناسپاسی هم به تغذیه آدم برمی گردد.

اصحاب کهف سالها خوابیده بودند. بعد از خواب بیدار شدند. یک نفر از آنها قرار شد برود شب غذا بیاورد. قرآن می گوید: «گفتند برو ببین هرچه پاکیزه تر است، آنرا بیاور». درآمد پاکیزه، غذای پاکیزه، حلال و پاک، همه این موارد در تربیت مهم است. بنده خدایی بوده است که هرچه اسبش را می زند که برود، این اسب نمی رفت. هر کاری می کرد، نمی رفت، هرچه شلاق می زد، نمی رفت. شب می خوابد، در خواب می بیند که این اسب می گوید: «تو از درآمد حرام، علف برای من درست کردی، این علف را من خوردم و روحیه اطاعت در من کم شده است».

در مورد این مسئله که گرایش بچه های ما نسبت به اطاعت از والدین و نسبت به اطاعت از خدا چگونه باشد نیز به تغذیه شان مرتبط است. چند نفر از ما در این قضیه دقت داریم؟ لقمه حرام در زندگی هم هنگام انعقاد نطفه اثر منفی می گذارد، هم در دوران بارداری اثر منفی می گذارد و هم در دوران شیردهی. خصوصیات اخلاقی منفی پدر و مادر هم در نطفه اثر می گذارد؛ خصوصاً در دوران بارداری و شیردهی، خصوصیات مادر بر روی فرزند اثر می گذارد. وراثت و تغذیه دو مسئله مهم است که تا کنون بررسی شدند.

برگرفته از سخنرانی دکتر حوراییمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

دروغگویی کودک
ادامه مطلب