مراقبت های دوران بارداری، دوران میزبانی مادر1

مراقبت های دوران بارداری، دوران میزبانی مادر1

دوران بارداری را دوران میزبانی بنامیم. برای فرزندآوری اقدام شده است و خانم باردار شده اند، دوران بارداری که اسمش دوران میزبانی است، شروع شده است. مگر کسی هم مهمان است؟ بله، همین جنین مهمان این خانه است. وقتی نگاه ما به این بچه به عنوان مهمان باشد و ما میزبان باشیم، ببینید چه رفتارهایی از ما سر می زند و چه رفتارهایی سر نمی زند. این مسئله را در قالب شش مراقبت می گوییم که در دوران بارداری نیاز هست.

 

1. مراقبت های جسمی:

برای مثال شوهر باید ملاحظه خانم را بکند، توقع کارکرد فوق العاده نداشته باشد. ولی ممکن است آقایی ازدواج کند و کارکردی را که خانم قبل از بارداری داشت را الان از او انتظار داشته باشد. اگر از او بپرسی چرا؟ می گوید که مادرم چهار قلو داشت و می دوید. انتظار دارد که همسرش هم مثل او باشد. وقتی مادر باردار است، دارد کار می کند، فکر کنید خودش و مهمان دارند کار می کنند. آیا شما مهمان بیاید خانه تان، اجازه می دهید کار کند؟ ولی معمولاً اینطوراست به مهمان می گوییم شما چرا؟ مهمان طولانی تر را یک مقدار مراعات می کنیم، نه اینکه بگوییم دست به چیزی نزن اما مثل اعضای خانواده نه، مراعات حال او را می کنیم.

پس این مادر باردار است، توقع و انتظار ما از کارکردن و فعالیت های روزمره، پایین تر است.

 

2. مراقبت های تغذیه ای در دوران بارداری:

عمدتاً از لحاظ پاکیزه بودن، حلال بودن، درست بودن غذا باید مراقبت داشته باشیم و این مسئله بسیار مهم است. در دوران بارداری مادر چه می خورد؟ چه بارداری قشنگی است خانمی که مراقب باشد همیشه با وضو باشد. کاری ندارد که خیلی سخت است، می خواهد بخوابد، آشپزی کند، بنشیند، مطالعه کند و غیره، همیشه سعی کند با وضو باشد. آیا این بارداری با بارداری های دیگر متفاوت نیست؟ آیا این طهارت و پاکیزگی و با وضو بودن روی جنین اثر نمی گذارد؟  قطعاً اثر می گذارد. در این دوران باید کمی مراقبت های تغذیه ای داشت، ممکن است قبلا بیرون غذایی می خوردیم ولی در این دوران باید کمی مراقبت کنیم و هرجایی نرویم غذا بخوریم. در آماده کردن غذاهای بیرونی رعایت یک سری مسائل را نمی کنند. بهتر است آدم در این نه ماه مراقب باشد؛ هر جایی غذا نخورد، هر چیزی را نخورد، هر خانه ای نرود.

در منابع دینی (صرف نظر از اینکه پزشک تعیین می کند که کربوهیدرات، چربی، پروتئین و غیره مادر چقدر باشد) به چهار پنج ماده غذایی در دوران بارداری خیلی توصیه شده است. این مواد غذایی را توصیه کرده اند مادر حتماً حتماً حتماً مصرف کند؛ چون این مواد غذایی هم یک اثر جسمی دارد و هم یک اثر معنوی. این ماد عبارتند از به، کندر، خربزه، گلابی و خرما. در منابع این مواد را زیاد گفتند. خصوصاً توصیه شده است آقایان قبل از اقدام برای بچه دارشدن، گلابی میل کنند و زیاد هم توصیه شده است. در دوران بارداری خیلی مهم است که مادر گلابی بخورد. خرما خصوصاً ماه نهم بارداری بسیار توصیه شده است. این مواد اثر دارند. مگر خدا نمی تواند بگوید گیاه خاصیت دارد؟ می تواند. فرمودند که ماه نهم و بعد از تولد فرزند، مادر خرما بخورد بچه اش در آینده بردبار می شود. خیلی موارد را گفته اند ولی این چند مورد را زیاد توصیه کرده اند.

مراقبت هاي تغذيه اي يعني غذايي كه اين مادر مي خورد از درآمد حلال و پاكی باشد كه اين آقا به اين خانه مي آورد. تغذيه خيلي خيلي بر روي گرايش اين بچه در آينده به خوبي ها، به پاكي ها و به معنويت اثر دارد؛ حَتّي اطاعت فرزندان از والدين به تغذيه وابسته است. فقط بحث اطاعت از خدا نيست؛ يعني يك بچه بعداً چقدر مطيع پدر مادرش باشد و حرف شنو باشد، بخشي به غذا و درآمدي بستگی دارد كه از طريق غذايي كه مادر می خورد و از طريق خون، به بچه مي رسد و بخشي هم اين است كه خود او هم مراقبت كند و با وضو غذا بخورد، بسم الله بگويد و غیره؛ رعایت اين مسائل خيلي اثر دارد. قبلا اشاره شد هر جايي كه احساس مي كنيم مراقبت كمتر مي كنند، مانند رستوران غذا نخوریم، حداقل هر جايي غذا نخوريم، به هر مهماني اي نرويم، هر شرايطي را براي تغذيه انتخاب نكنيم.

يك نكته ديگر هم درمورد مراقبت هاي تغذيه اي این است که ما وقتي خودمان در خانه هستيم و مهمان نداريم مي گوييم: «شب است؛ همين نان را بياور با كمي گوجه مي خوريم». ولي وقتی مهمان داریم، مي گوييم: «بايد كمي غذا را چرب و نرم تر كنيم، به غذا بهتر برسيم». پس از اين جهت هم هميشه خانم فكر كند مهمان دارد و از جهت تغذيه اينطور بايد به خودش برسد.

ادامه دارد ...

برگرفته از سخنرانی دکتر حوراییمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

توجه! توجه! باید ها و نباید های توجه به کودک(قسمت اول)
ادامه مطلب