مراقبت های دوران بارداری، دوران میزبانی مادر2

مراقبت های دوران بارداری، دوران میزبانی مادر2

 

3. مراقبت هاي روحي رواني و عاطفي:

سوّمین مورد در بحث مراقبت های دوران بارداری، مراقبت هاي روحي رواني و عاطفي است كه مجددا اين مورد هم به عهده هر دو نفر است. هر دو نفر يعني هم به عهده خود مادر است كه خودش مراقب باشد و هم به عهده پدر است كه مراقب مادر باشد. باید از هر كاري كه آرامش مادر را به هم مي ريزد مانند بحث و جدل و مشاجره دوری کرد. به همين دلیل پیشتر در بحث آمادگی برای بچه دار شدن گفتيم زود بچه دار نشويد؛ اول مطمئن شوید شما با یکدیگر تفاهم داريد، برای مثال اگر زن و شوهري در دوران عقد يا سال اول زندگي، هفته ای چهار بار با یکدیگر دعوا می کنند و جر و بحث دارند، به این معناست که زندگي آنها روي هوا است؛ چنین زن و شوهری نبايد بچه دار شوند، چون در اين شرايط اگر خانم باردار شود، بعد هم با همین شرایط بخواهد بچه را شير بدهد، اساس تربیت چنین بچه ای معلوم است که مشکل دارد.

درست این است که زن و شوهر به اندازه اي از تفاهم رسيده اند، حال با وجود اينكه تفاهم دارند گاهي ممكن است اختلاف نظري داشته باشند، در چنین موقعیتی آقا باید مراقبت كند، اينجا زمان بحث و جدل نيست، اينجا زمان مدارا کردن و كوتاه آمدن است. به آرامش خانم نباید لطمه و آسيبی بخورد. حتی ممكن است دعوا نباشد، اما انجام يك كاري باعث شود به مادر هیجان تحميل شود؛ باید از وقوع چنین شرایطی پرهیز کرد.

برای مثال در مورد سوار شدن به هواپیما؛ خانمي را كه بليط داشت و حتی سوار هواپیما شده بود، پياده كردند، چون فهميدند اين خانم باردار است. اگر احساس كنند چيز كمي به این خانم باردار هيجان و استرس وارد مي كند، اجازه سوار شدن نمی دهند.

پس خود ما هم بايد مراقب باشيم. در این دوران باید از هر کاری كه هيجان دارد، دوری کرد. حَتّي ممكن است اين هيجان زياد به علت يك مهماني جدي باشد كه در خانم باردار ایجا هيجان می کند، هيجده نفر مهمان مي خواهد بيايد! برايشان چه درست كنم؟ چه كار بكنيم؟ همين اندازه هيجان اگر نباشد بهتر است.

در خصوص دعوا هم، باز فكر ميهمان باشيم، اين بچه اي كه قرار است به دنيا بيايد ميهمان است. معمولاً يك زن و شوهري هر چند با هم درخلوت يك تنشي دارند، ولی جلوي مهمان كمي آبروداري مي كنند يعني هنگامی که مي خواهند چيزي به هم بگويند، مودبانه و آبرومندانه می گویند يعني جلوي مهمان فعلا مراعات حال را می کنند. در مقابل جنین هم که مهمان زن و شوهر هستند باید مراعات کرد.

فشارهاي روحي و چنین مواردی هم كه جاي خود دارد. موردی هم كه خانم بايد براي خودش مراقبت داشته باشد، پرهیز از ناراحتي هاي روحي است، مانند حسادت، بخل، حرص و جوش. چنین ناراحتی های روحی و روانی بر روي جنين خيلي اثر دارد.

 

4. مراقبت هاي معنوي:

چهارمین مورد، مراقبت هاي معنوي است. به این معنا که مادر در اين دوران، بسيار مراقب باشد گناه نكند. گناه كردن والدين در زمان قبل از انعقاد نطفه، در زمان بارداري و در زمان شيردهي باعث تمايل بچه به گناه مي شود. يعني هر يك گناهي كه مادر در دوران بارداري انجام مي دهد باعث می شود يك تمايلي هر چند خفيف نسبت به گناه در اين بچه ایجاد شود. هر پرهيز و مراقبت از گناهي كه مادر در دوران بارداري از خود نشان مي دهد، در واقع يك پرهيزي است براي آن بچه که وقتي به دنيا مي آيد تمايل به گناه ندشته باشد.

تمایل به گناه بین انسان ها متفاوت است. بعضي افراد با يك صحنه گناه كه مواجه مي شوند خيلي سختشان است گناه نكنند، ولی بعضی افراد دیگر انقدر آسان از يك گناهي چشم مي پوشند. گاهي ريشه اين سختي و آساني در چشم پوشي يا انجام گناه، ريشه اش گناه والدين و آن مراقبت هايي است كه در دوران بارداري نكردند.

به هر صورت، همانطور كه ما به جسممان غذا مي دهيم، روحمان هم غذا مي خواهد؛ همانطور كه مي گوييم مادر به خودش برسد، روحش هم غذا مي خواهد. غذاي روح انجام این مراقبت ها است. در دوران بارداري چقدر تلاوت قرآن خوب است، گاهي توصیه شده است مادر در هر ماه یک بار ختم قرآن كند. چقدر با وضو بودن مادر در دوران بارداري مهم است. چقدر جلسات معنوي مهم است.

چنین بحث های خصوصا در روزگار ما كه حريف محيط نمي شويم و بايد بچه را برای جامعه بیرون خيلي مجهز كنيم، مفید است. در سرما مي گوييم بيرون خيلي سرد است، حريف سرما نمي شوي، سرما مي خوري، پس شالگردن، كلاه، چكمه و ... بپوش؛ هر چه مجهزتر بیرون بروید، كمي خيالتان آرام تر است. روزگار ما اين طور است، محيط، محيطِ خيلي لغزنده اي است، محيطي است كه صدمه در آن زياد است. آنقدر خانواده هايي بودند كه متدين بودند، اما بچه هايشان با رفتن به محیط بیرون از خانه منحرف شدند.

اين زمان خيلي مهم است؛ ما كه حریف محيط نیستیم، حال كه محيط انقدر لغزنده و پر آسيب شده است پس ما این دروان را كه مي توانيم كنترل بكنيم و مراقبت هايی را داشته باشیم، رعایت کنیم تا فرزندمان در آینده در مقابل گناهان عملکرد بهتری از خود نشان دهد. كل مراقبت ها چه مدت است؟ دو یا سه ماه قبل از انعقاد نطفه، نه ماه بارداري و دو سال شيردهي است. کل این دوران مجموعاً حدود سه سال می شود. اين سه سال را كه می توان مراقبت داشت، باید مراقبت کرد تا در عوض در آینده اين بچه خيلي مجهز به جامعه وارد شود و آسيب محيط برای وی كمتر باشد.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

موبایل و نرم افزارهای اجتماعی
ادامه مطلب