با کودکی که در مدرسه عمدا پاسخ نمی دهد، چه کنیم؟

با کودکی که در مدرسه عمدا  پاسخ نمی دهد، چه کنیم؟

دوستی پرسیدند: «بچه­ ی من در مدرسه، عملکرد خوبی نداره ...»:

سوال:  فرزندم هشت ساله است. در خانه سوالی که از او می پرسم، درس های مدرسه را همه بلد است، منتها مدرسه که می رود معلم ها که می پرسند جواب نمی دهد. بعضی وقت ها عمدا جواب نمی دهد. معلم ها این موضوع را به من گفته اند. من چه کار باید بکنم؟

پاسخ: در مورد سوالی که این دوست عزیزمان پرسیدند، می گویند بچه مان وقتی من از او سوال می کنم، جواب می دهد، ولی وقتی معلمش می پرسد جواب نمی دهد، اگر می گفتید بچه مان کلا جواب نمی دهد هر کسی بپرسد، من می گفتم بچه مشکل دارد، وقتی جایی جواب می دهد جای دیگر جواب نمی دهد. یعنی میداند که چه کاری می کند. مشکلی ندارد. حالا چرا سوالاتی که می داند را جواب نمی دهد. آن هایی که می داند جواب نمی دهد تکلیفش معلوم است، نداده. اشکال جایی است که بچه سوال را بلد است اما جواب نمی دهد. چرا جواب نمی دهد؟ به نوعی دارد از معلم انتقام می گیرد. یک دلیل این است جایی جواب داده اما جواب غلط بوده معلم مسخره اش کرده است. پس حالا بچه نگران است نکند الان بگویم ولی مسخره ام کند پس جواب نمی دهم. دلیل دیگری این است که دارم از معلم انتقام می گیرم و با جواب ندادنم لجش را در می آورم. بعد از کلاس هم عده ای از بچه ها می آیند او را تشویق می کنند که آفرین خیلی خوشم آمد. لجش را درآوردی، جواب ندادی. این باعث می شود که بچه تشویق شود و باز هم جواب ندهد.

    دلیل دیگر این است که استرس دارد. اگر بچه تان در جمع نمی تواند صحبت کند قطعا این دلیل وجود دارد. به هر حال در جمعی می خواهد صحبت کند این هم می تواند استرس درست کند. برای هر سه این ها عملا معلم است که باید راهکار پیاده کند. یعنی شما به عنوان پدر هیچ کار خاصی نمی توانید بکنید. اگر بچه شما استرس صحبت در جمع را دارد یعنی بچه شما در هوش اجتماعی ضعیف است. هر چقدر می توانید در اجتماع های مختلف ببرید و بگذارید با آدم های مختلف ارتباط داشته باشد. سوال بپرسند و شما دخالت نکنید. بعضی وقت ها فردی از بچه شما سوالی می پرسد شما جواب می دهید. اگر در محل کارتان بچه تان را بردید همکارتان با بچه شما سلام و علیک کرد شما نگاهش نکنید یعنی من در رابطه شما و همکارم نیستم. خودت می دانی و جواب آن، که در جمع صحبت کنید. یعنی شما او را با خود به محل کارتان می برید و در رابطه آن دخالت نمی کنید تا در جمع صحبت کند.

    اما دو عامل دیگر به معلم بستگی دارد. چه کار باید بکنیم؟ معلمان عزیز وقتی از دانش آموز سوالی می پرسید و جوابش غلط است نگذارید تحقیر شود و نگذارید کلاس که تمام شد بچه با احساس تحقیر کلاس را ترک کند. این باعث می شود لذت درس خواندن از بین برود. پس چه کار کنیم؟ تا می توانید درس خواندن را لذت بخش کنید. بچه هایی که درس نمی خوانند همین بچه ها ساعت ها پلی استیشن بازی می کنند. همه بچه ها اینترنت کار می کنند شبکه اجتماعی می روند. چطور شد درس را نمی خوانند ولی حاضر وقتشان را اینجا صرف کنند. یعنی دارند از کارشان لذت می برند. اگر درس خواندن را لذت بخش کنیم با لذت همراه کنیم بچه ها درسشان را هم می خوانند. وقت برای درس خواندن صرف می کنند. این بزرگترین وظیفه معلمهاست. معلم های عزیز درس خواندن را با لذت همراه کنید. اگر جایی سوال کردید و بچه جواب را نمی دانست این جا جایی است که می تواند تحقیر شود. وقت به او بدهید تا بتواند جبران کند. چطور؟ به او بگویید جلسه بعد دوباره ازت سوال می پرسم انتظار دارم جوابش را بلد باشی. حالا بچه وقت دارد برود تحقیق کند تا جواب را بدست بیاورد. تنبیه تعیین کنید. مثلا بگویید اگر جلسه بعد آمدم پرسیدم بلد نبودی باید 20 بار از رویش بنویسی. داریم تنبیهش می کنیم ولی اینجا حق انتخاب به بچه می دهیم. یعنی برو تصمیم بگیر که برای جلسه بعد تحقیر شوی یا نه. انتخابش با خودش است. پس بگذارید انتخاب کند. اگر جلسه بعد انتخاب را بلد بود بگویید برایش دست بزنند. می دانید که یک هفته رفته یک جواب پیدا کرده است اشکالی ندارد، این بچه در جواب دادن مشکل داشت عملا مشکل را حل می کنید. همانجایی که سوال کردید و تحقیر شد که جواب را بلد نبود حالا تشویق می شود و می بیند چه احساس خوبی است. این احساس خوب را منتقل کنید. قرار نیست در مدرسه بچه ها یک تیم باشند و معلم یک تیم دیگر و این دو تیم همیشه با هم درگیر باشند. اصلا. ما بچه ها را به مدرسه نمی فرستیم که جنگیدن یاد بگیرند. معلم ها و بچه ها هر دو در یک تیم هستند. قرار است این تیم یک چیزهایی یاد بگیرند. و در نهایت هدایت تیم با معلم است. معلم های عزیز احساس خوبی به تیمتان بدهید.

برگرفته از کانال دکتر شهرام اسلامیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

پرورش هویت جنسی کودک
ادامه مطلب