وابستگی افراطی کودک و دوری از جمع

وابستگی افراطی کودک و دوری از جمع

سوال:

سلام،پسر خواهرم5سالشه و بسسسسیار وابسته به مادرش،حتی در مهمانی خانوادگی به مادرش میچسبه و مدام گریه میکنه و صداش میزنه،مهد نمیره،با بچه ها خوب بازی نمیکنه،و مدام از غذا ،لباس و.. ایراد میگیره،چه کنیم؟

پاسخ کارشناس نوردیده:

سلام به شما

کودکانی که در این سن بیش از حد وابسته اند و از اجتماع گریزانند؛ احتمالا دچار ضعف در عزت نفس هستند. یعنی درک ارزشمندی و خوب بودن از خود ندارند. درک ارزشمندی خود، پایه تعامل خوب اجتماعی انسان است.

  • والدین بیشتر از هر کسی می توانند در این مشکل به کودک کمک کنند.
  • مسئله عزت نفس و احساس امنیت از ابتدای تولد کودک در تعامل با مادر پاسخگو و دارای ثبات شکل می گیرد.
  • وقتی والدین احساس خوبی نسبت به کودک داشته باشند کودک نیز این درک را از خود پیدا می کنند.
  • عزت نفس خود والدین نیز در نقش الگو بسیار مهم است. والدینی که خود ضعف دارند باید ابتدا احساس ارزشمندی را در خود ایجاد کنند.

اما در مورد این کودک 5 ساله هنوز شکل گیری شخصیت به پایان نرسیده و می توان به او در تغییر کمک کرد.

) اساسا تغییر شخصیت حتی در سنین بالا ممکن هست ولی با بالا رفتن سن خیلی سخت محقق می شود. )

  • برای ایجاد درک خوب و ارزشمندی در کودک برخی گمان می کنند که همین که به کودک بگویند تو خوبی موثر است. در حالی که بعد از این القا در صورت عدم توانمندی کودک،  وقتی کودک با شکست مواجه می شود احساس شکستن بیشتری می کند و عزت نفسش بیشتر کاهش پیدا می کند.
  • باید سعی کنیم تا یک خودباروری حقیقی در کودک ایجاد کنیم. نه او را بهتر از آن چه هست نشان می دهیم نه بدتر.

ارزیابی ما از او کمکی به درک خود حقیقی اش نمی کند. کار والدین و اطرافیان باید توصیف موفقیت ها و دیدن تلاش های کودک باشد.

  • از والدین این کودک بخواهید که به کودک مسئولیت هایی بسپارند و در قبال انجام مسئولیت ها کار او را فقط برای خود کودک و دیگران تعریف کنند. تا کودک خودش بگوید و باور کند که خوب است. و توانمند است.

مثلا این پولو بگیر یه ماست بخر. بعد از خرید بگویند: پسرم  چقدر  درست و سریع ماست خریدی. (والدین کار را توصیف کردند بدون بیان تو خوبی، تو فوق العاده ای، فقط کار را توصیف کردند.)

پسر می گوید آره من خیلی سریعم تو کارهام. من یه قهرمانم و ...

پس این خیلی مهم هست که مسئولیت های در حد توان متعددی بر عهده کودک بگذارند اگر درست انجام داد توصیف کنند اگر اشتباه کرد، اشتباهش را توضیح دهند و در اولین فرصت دوباره همان کار را ازکودک بخواهند.

  • مسئله ی دیگر این که مادر و پدر (چند هفته ای) به صورت افراطی(روزی4-5ساعت)  به کودک خود بچسبند با او بازی کنند و کارهای منزل را مشارکتی انجام دهند و او را نوازش جسمی و روحی کنند. وقتی کودک در این رابطه به خوبی تامین شود نیازش کم می شود و خودش جدا می شود.
  • نکته ی آخر این که تا کودک نمی خواهد دیده شود او را نبینید. فرض کنید در یک مهمانی دکمه شما افتاده است و شما دوست ندارید کسی آن را ببینید و سعی در مخفی کردن آن دارید. اگر کسی ببیند و بازگو کند شما خوشحال نمی شوید. حال کودک را درک کنید . او دوست ندارد دیده شود پس او را نبینید تا خودش به سراغ افراد بیاید. البته اگر آمد با استقبال گرم و تشویق این در جمع بودنش را ارج نهید. تا تداوم پیدا کند.


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مسؤولیت پذیری
ادامه مطلب