مواجهه با کودکی که عضو خصوصی خود را به دوستش نشان می دهد...

مواجهه با کودکی که عضو خصوصی خود را به دوستش نشان می دهد...

پاسخ  استاد صادقی -کارشناس ارشد مشا وره- در پاسخ مادری که گفته بودن کودک در جای خلوت جای خصوصی خود را به دوستش نشان داده است، و قبلا هم یک بار دیگر این کار را انجام داده  است:

اولا مادر و پدر وقتی با این مسئله مواجهه می شوند نباید هیجاناتشان بر آن ها غالب شود. باید کنترل هیجانی داشته باشند، عصبانی نشوند، پرخاشگری نداشته باشند، داد و بیداد دعوا و تنبیه نباید داشته باشند.

 احساس گناه هم نکنند در کودک هم نباید شرم سازی و احساس گناه داشته باشند. این برای وقتی است که کودکان هم جنس و هم سال هستند. در کودکان هم جنس هم سن دکتر بازی یا معاینه قسمت های مختلف بدن یک امر طبیعی است و بیش تر برای  کشف و مقایسه بدن هست. می خواهند به یک هویت جنسی برسند می خواهند ببینند آیا بدن دیگران هم همین شکلی هست یا نیست. باید والدین روی این موضوع تاکید کنند که این جای بدن خصوصی است و کسی نباید ببینید به جز پدر مادر یا پزشک در مراحل خاص.

لازم است که والدین احساس گناه نکنند اعصابشان را کنترل کنند. الزاما اشتباه والدین نیست. این یک کنجکاوی طبیعی است که بچه ها دارند. گاهی در چهار سالگی بروز پیدا می کند و پاسخ پیدا می کند و آرام می شود . گاهی هم در سنین بالاتر اتفاق می افتد.

از طرف دیگر شرم سازی و احساس گناه برای کودک نباید بکنند چرا که بعدا در امر ازدواج از عهده مسائل زناشویی نمی تواند بربیاید و در رابطه زوجیت دچار مشکل می شود. احساس گناه افراطی در ارتباط بدنی با دیگری در ازدواج سردمزاجی جنسی ایجاد می کند.

بنابراین خیلی آرام فرزندمان را نوازش می کنیم و می گویی پسرم این محل خصوصی است و کسی نباید آن را ببیند. آسیب های احتمالی را برایش بیان می کنیم. از دیدگاه اجتماع کار درستی نیست. به او هشیاری می دهیم که آگاهی های جنسی را به موقع به او خواهیم داد.

خوب است که قبل از صحبت کردن پیرامون این اتفاق از او بپرسیم که پسرم چرا این کار را کردی؟ اگر گفت می خواستم ببینم بدن او چه شکلی است ببینم مثل من هست یا نیست. خوب است که به او توضیح دهیم که بله پسر ها همه یک جورند، چرا فکر کردی که بدن او با بدن تو فرقی داشته باشد؟ لزومی هم ندارد با دختران مقایسه کنیم مگر آن که خودش اطلاعی داشته باشد.

برای او توضیح دهیم که دستگاه بدن انسان ها همه شکل هم هست تا مسئله تثبیت هویت جنسی اش درست شکل بگیرد. خیالش راحت شود که همه همین جورند من هم مشکلی ندارم و مثل همه ام.

اگر احساس کردید که بیش تر می داند بیشتر سواال کنید تخلیه اطلاعاتی کنید اگر متوجه شدید که اطلاعات بیشتری دارد و دنبال کامیابی است. کودک باید توسط روانشناس متخصص کودک معاینه شود و تحت نظر قرار بگیرد. چون ممکن است با بلوغ زودرس و آسیب های آن روبرو شده باشد و حساسیت مطلب بالا می رود. البته به ندرت پیش می آید که بچه ها در این سن دچار فعالیت جنسی باشند در این سن حرکات جنسی رو به افول و بی میلی می رود. اما اگر احیانا کسی میل جنسی پیدا کرد گفت دوست داشتم لذت بردم    که بعید می دانم در این سن در مورد این آقا پسر این طور باشد. لازم است روانشناس کودک بررسی کند که این آقا پسر چرا دنبال کامجویی است.

عمده این معاینات در کودکان جنبه کجکاوی دارد و ما باید اطلاعات درست، به جا و به اندازه به کودک دهیم تا او آرامش پیدا کند ولی برخی از این امور می تواند ریشه اضطرابی داشته باشد و اگر اضطراب کودک تعدیل نشود می تواند بغرنج شود و به خودارضایی دوره نوجوانی منجر شود. و بعد آسیب های جبران ناپذیری به کودک و خانواده وارد کند. لازم است که والدین با آرامش تمام جنبه های اضطراب کودک  را از بین ببرند و ارتباط عاطفی را افزایش دهند آگاهی های کودک را افزایش دهند و آگاهی خود را در مواجهه با کودک افزایش دهند.

موفق باشید.

راه های ارتباطی با استاد صادقی :

کانال خدمات مشاوره صادقی

ارسال سوال / مشاوره غیرحضوری

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

ریشه های رفتارهای غلط در کودکان(قسمت دوم)
ادامه مطلب