آیا کودک را به زور به دستشویی ببرم؟

آیا کودک را  به زور به دستشویی ببرم؟

سوال : سلام خدمت کارشناس محترم دختر من چن وقتی هست ک پوشک نمیشه و خودش خبر میکنه برا دستشویی اما چن روزی هست ک باید به زور ببرمش دستشویی شاید ۳ ساعت هم بشه دستشوبی نمیره اون هم با گریه و زاری ک بعضی موقع هم جیش نمیکنه و شروع میکنه به داد زن و گریه کردن نمیدانم چکار کنم؟

پاسخ کارشناس نوردیده:

سلام به شما

به زور دستشویی نبرید حتما عوارض دارد و تا مدت ها با مشکلات ادرار و مدفوع کودک و حتی اختلالات شخصیتی روبرو خواهید شد.

اجازه دهید کودک خودش را کنترل کند و خودش برای رفتن تصمیم بگیرد. کودک از این که می تواند اعمال قدرت کند و محیط را کنترل کند لذت می برد و موجب خودباوری و اعتماد به نفس در وی می شود.

چون کودکان توانایی کنترل دارند تا لحظات آخر، دستشویی رفتن را به تاخیر می اندازند. سه ساعت زمان زیادی نیست ممکن است هنوز  احساس نیاز به دستشویی نداشته باشد.

 ولی اگر علائمی نظیر تکان دادن پا یا فشار دادن با دست را دیدید یعنی متوجه شدید کودک دستشویی دارد ولی نمی رود، در غالب بازی او را به دستشویی رفتن تشویق کنید. مانند قطار بازی ، قطار اومده بیا سوار شو بوبوچی چی دور خانه قطار بازی کنید بعد برسید به ایستگاه دستشویی، مسافرین پیاده شن.

راهکار مفید دیگر استفاده از زنگ دستشویی است. ساعتی را به این کار اختصاص دهید وقتی علائم نیاز به دستشویی را دیدید شما چیزی نگوییید فقط ساعت را کوک کنید برای یک دقیقه بعد و در دستشویی قرار دهید به کودک بگویید ا صدای زنگ دستشویی میاد می خواد تو بری بهش جواب بدی. با این راهکار ساعت به جای شما کودک را به دستشویی می خواند.

در این سن بسیاری از کودکان می توانند به  تنهایی دستشویی روند حداقل کارهایی که خودش می تواند انجام دهد را به خودش واگذار کنید. مثل در آوردن شلوار شستن خودش، شستن دست هایش و ... . و برای انجام هر یک از این کارها به طور مستقل حسابی ذوق کنید تا تشویق شود و در مسئله دستشویی رفتن بیش تر همکاری کند.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

رشد اقتصادی ملی در سایه ی فرزندآوری
ادامه مطلب