موارد نادیده گرفتن نظم و انظباط

موارد نادیده گرفتن نظم و انظباط

وقتی کودک، بیمار است یا در دوره نقاهت به سر می برد: برخی والدین تصور می کنند هنگامی که کودک ناگهان دست از شیطنت و ورجه وورجه بر می دارد و آرام و گوشه گیر می شود، بیمار شده است در حالی که برخی از آنان به ویژه در هنگام بیماری یا دندان درآوردن، بد قلقی و بد اخلاقی می کنند. در هر دو صورت بیماری فرزندتان را باید با محبت و توجه فراوان درمان نمایید.

هنگامی که مطمئن نیستید چه کسی خطاکار است: بیشتر خردسالان چیزی از مخفی کاری نمی دانند و شما به سهولت حدس می زنید که در نبودتان چه اتفاقی افتاده و چه کسی مرتکب اشتباه شده است. ولی اگر مطمئن نباشید، امکان دارد کودک را به علت کاری که انجام نداده، تنبیه کنید و تکرار این مسئله او را به سمت دروغگویی سوق می دهد.

زمانی که بچه از نتیجه رفتار نامناسبش به شدت جا خورده، ترسیده و یا به طور کامل پشیمان است: برای مثال پس از اینکه بارها به او هشدار داده اید، مراقب گلدان باشد؛ گلدان را شکسته است ولی خودش هم از این موضوع غمگین و شرمسار می باشد. در این گونه موارد کودک تنبیه شده و دیگر این کار را تکرار نمی کند  البته به طور حتم شما هم متنبه شده اید تا دیگر گلدان را در دسترس وی قرار ندهید). اگر او احساس ناراحتی و پشیمانی می کند، نیاز به انجام کار دیگری نیست جز اینکه دلیل این حادثه را برایش توضیح داده و دوباره قانون را به وی گوشزد نمایید. به هر حال اگر هنگامی که کودک پشیمان است، تنبیهش کنید، پیام نادرستی به او خواهید داد.

اگر همه چیز به هم ریخته و درهم و برهم است: با توجه به اینکه در محیط آشفته اثری از نظم وجود ندارد، نباید انتظار رفتاری منطقی و مناسب از فرزندتان داشته باشید. در مواردی که نوزادی به جمع شما اضافه شده یا یکی از اعضای خانواده بیمار است و ... زیاد در قید و بند برقراری نظم و انظباط نباشید  البته فقط تا زمانی که اوضاع به وضع طبیعی و عادی خود بازگردد). شایسته است که این موضوع را در تلاطم های عاطفی نیز به کار ببرید.

وقتی کودکتان یک بار دیگر هم در این مورد تنبیه شده است: برای هر اشتباه و خطا فقط یک بار تنبیه کافی خواهد بود. همچنین اگر همسرتان یا شخصی که از کودک نگهداری می کند، گوشزدهای لازم را انجام داده، نیازی به انجام مجدد آن توسط شما نخواهد بود.

برگرفته از کتاب مادر کافیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

فرزندآوری عامل نشاط و سلامت روانی والدین و افزایش امید به آینده
ادامه مطلب