لحن قاطع لازمه ی اقتدار والدین

لحن قاطع لازمه ی اقتدار  والدین

وقتی کودک مرتکب خطایی شد، باید با لحنی قاطعانه با او صحبت کنید:

* به سمت او بروید و از همان جا که ایستاده اید بر سرش فریاد نزنید.

* خم شوید به اندازه ای که هم قد او شده و بلندی قامت شما، بچه را نترساند و در نظر داشته باشید؛ همه والدین اقتدار و تحکم کافی ندارند پس دلسرد نشوید و برای اعتماد به نفس کافی و خود باوری تلاش کنید تا بتوانید حرف خود را به کرسی بنشانید. بنابراین اگر به آنچه می گویید به طور کامل اطمینان ندارید، بچه از لحنتان متوجه این مسئله خواهد شد پس بهتر است گاهی برای مهارت در این کار، جلوی آینه تمرین کنید.

مستقیم به چشم هایش نگاه کنید (برقراری ارتباط چشمی) چرا که اگر از بالا به او دستور بدهید، حرفتان را نادیده می گیرد.

* اگر کودک خواست رویش را برگرداند برود، دست های او را بگیرید تا مستقیم به شما نگاه کند. برای این منظور به او بگویید: «لطفا به من نگاه کن.»

* نباید در لحن صدا و حرکات شما اثری از خشونت و تهدید وجود داشته باشد.

* با لحنی آرام، قاطع و محکم صحبت کنید. بهتر است این لحن را با عصبانیت، تهدید، تطمیع و معامله اشتباه نگیرید. وقتی با این لحن با فرزندتان صحبت کنید، کوچک ترین تهدیدی برایش باقی نمی ماند که راهی جز اطاعت ندارد زیرا آنان بسرعت متوجه نارضایتی شما می شوند.

* به آرامی، روشنی و با لحنی آمرانه به او بگویید چه کار خطایی انجام داده است: «اجازه نداری کسی رو بزنی و ازت می خوام که دیگه این کار رو تکرار نکنی!» حرف زدن با لحنی قاطع به طرز معجزه آسایی موثر واقع شوند زیرا بچه های کوچک متخصص درک کوچکترین علایم هستند. بهتر است بدانید؛ گاهی صدای آرام، قاطع و حرکات مطمئن شما برای انتقال پیام به کودک کافی است. زیرا به آنان این پیام را می دهد که حد و حدود و خط قرمز­هایی وجود دارند که او نمی تواند پا را از آن­ها فراتر بگذارد. علاوه بر این، بین رفتار بد کودک و شخصیت وی تفاوت قائل شوید و برچسبی به وی نزنید زیرا آنچه ناپسند می باشد، رفتار اوست نه خود او. بنابراین درباره ی خود کودک اظهار نظر نکنید. به طور مثال به او نگویید بچه بد یا تنبل. توجه داشته باشید؛ وقتی شخصیت بچه را هدف قرار می دهید، او احساس بی ارزشی و پوچی می کند، خشمگین می شود و می ترسد اما هدف اصلی ما این نیست و فقط باید به طور کامل برای کودک روشن کنید، رفتارش ناشایست بوده و فقط کار وی، شما را ناراضی کرده است.

برگرفته از کتاب مادر کافیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

خانواده آسمانی2
ادامه مطلب