پاداش و جایزه

پاداش و جایزه

برای کودکان، تعریف و تمجید یا به عبارت دیگر توجه مثبت بالاترین پاداش و هدیه است. به علاوه این کار، رفتار خوب را در آنان تقویت و تثبیت می کند.

جدول پاداش، روش موثرتری برای تقویت و تثبیت رفتارهای خوب در بچه های بزرگ تر است. در این جدول ها به ازای هر رفتار خوب یک ستاره به عنوان پاداش در نظر بگیرید و پس از هر چهار ستاره (تعداد ستاره ها به دلخواه والدین می باشد) که کودک به علت رفتار خویش کسب می کند، به وی جایزه بدهید. بهتر است؛ تعداد ستاره ها را زیاد تعیین نکنید زیرا اگر به فرزندتان بگویید که برای مثال پس از کسب هر بیست ستاره جایزه ای می گیرد، برایش جالب توجه نخواهد بود بزودی تحملش را از دست داده و دیگر برای انجام کارهای خوب تلاش نخواهد کرد. از طرفی بهتر است، هدایای کوچکی را برای کودک تهیه کنید؛ در غیر این صورت فرزندتان هر بار توقع جایزه­ی بزرگ تری خواهد داشت.

در هر حال در پاداش دادن به کودک – به علت رفتار خوب – افراط نکنید، اگر هر بار بخواهید به او پاداش بدهید و برایش اسباب بازی بخرید، به سرعت یاد می گیرد که چگونه جیب شما را با رفتارهای خویش خالی کند. به محض اینکه بچه این کار را فرا گیرد، آن را ادامه خواهد داد تا جایی که هم برای شما و هم خودش مشکل ساز می شود. به یاد داشته باشید؛ به کودک با احتیاط و هوشمندانه پاداش بدهید تا دادن پاداش به نوعی سلاح علیه خودتان تبدیل نشود.

برگرفته از کتاب مادر کافیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

لجبازی
ادامه مطلب