مشکل خوردن بیش از حد تنقلات غیر ضروری

مشکل خوردن بیش از حد تنقلات غیر ضروری

این مشکلی است که والدین آن را به وجود می آورند. وقتی مقدار زیادی کیک، شکلات، چیپس، پفک و نوشابه در دسترس کودک باشد، چگونه می توان او را برای خوردن آن ها سرزنش کرد. اگر بلافاصله به دنبال تقاضای فرزندتان، از این خوراکی های بی خاصیت به او می دهید، بچه در مورد عدم اشتها به غذا خوردن، مقصر نخواهد بود. اگر کودکان در طول روز این خوراکی ها استفاده کنند، میلی به غذا نخواهند داشت در عین حال باز هم در تلاش برای بدست آوردن این خوراکی های بی خاصیت خواهند بود. فراموش نکنید؛ این قبیل خوراکی ها ارزش غذایی ناچیزی دارند. در عین حال خوراکی های حاوی قند زیاد مثل شکلات، بسکوئیت و نوشابه های گازدار در میزان قند خون کودک تغییرات شدیدی ایجاد می کنند. به شکلی که اندکی بعد از مصرف آن ها، قند خون به شدت بالا می رود و بچه علایمی نظیر تقلا و سر و صدای زیاد از خود بروز می دهد و پس از مدت کوتاهی که قند خون افت می کند – حتی پایین تر از میزانی که قبل از خوردن خوراکی بوده – شما با بد اخلاقی، نق نق، گریه و نحسی او مواجه می شوید. خوراکی های شور مانند چیپس و پفک، قند خون کودک را تغییر نمی دهند ولی موجود در آن ها فشار خون کودک را بالا برده و کلیه های او را برای دفع نمک اضافی تحت فشار قرار می دهند.

راه حل: هله هوله را در دسترس کودکان قرار ندهید

  • نخستین راه حل برای کاستن از مصرف تنقلات غیر ضروری توسط کودک، عدم خریداری آن ها می باشد زیرا وقتی این قبیل خوراکی ها کم تر در دسترس هستند، جر و بحث هم کاهش می یابد.
  • خوراکی ها را در دسترس و در معرض دید کودک قرار ندهید.
  • اگر کودک بین وعده های غذایی یا پس از فعالیت و بازی گرسنه می شود، به او خوراکی های سالم بدهید، نه این گونه تنقلات بی خاصیت ولی در دسترس را.
  • از این نوع تنقلات برای معامله با کودکان استفاده نکنید. می توانید گهگاه و برحسب صلاحدید خودتان از این خوراکی ها به او بدهید اما هرگز این خوراکی را به عنوان پاداش غذا خوردن یا رفتار خوب، به کار نبرید.
  • اجازه ندهید، بچه ها با فاصله ی کمی از زمان غذا از این خوراکی ها مصرف کنند. همچنین کودک را پیشاپیش، از فرا رسیدن زمان صرف غذا آگاه و مطلع نمایید.

برگرفته از کتاب مادر کافیمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

موارد نادیده گرفتن نظم و انظباط
ادامه مطلب