توجه به تفاوت های فرد، از اصول روانشناسی رشد

توجه به تفاوت های فرد،  از اصول روانشناسی رشد

✅یکی از اصول روانشناسی رشد، توجه به تفاوت های فردی در بچه هاست.

🌱توجه به این مطلب، در خانواده هایی که هم زمان تولد چند کودک در  فامیل نزدیک ایشان اتفاق می افتد،  دو چندان می شود.
این خانواده ها باید دقت کنند، که مقایسه بین بچه ها، تا چه میزان به کودک و والدین او، آسیب می زند.

♦️در تمامی مراحل رشد جسمی، حرکتی، کلامی و ...، سنینی که نیمی از افراد در این سنین به مرحله خاصی از رشد رسیده اند، را به عنوان زمان رشد فرد متعادل بیان می کنند.

🔴در گذشته گمان می کردند، اگر فردی در مرحله ای از رشد عقب تر از این حد تعادل باشد، لزوما در مراحل بعدی نیز عقب تر از سایرین خواهد بود. ولی امروزه این نگاه کلی نگرانه کمتر صورت می گیرد. و باید دانست که جهش های رشدی، به زودی بسیاری از کودکان عقب تر را به پیش می راند. و نباید بیش از حد بر حرکت رشدی بر روی این خط تعادل ها اصرار ورزید.

🔹برای مثال، کودکی در بازه ای از زمان از رشد وزنی و قدی کمی برخوردار بوده است، به یک باره با توجه به تغذیه و ژنتیکش با جهش رشدی روبرو می شود و حتی گاهی از هم سن هایش در این مسئله رشدی جلو می افتد.

✅لازم است، والدین ضمن توجه به حد تعادل های رشدی، به تفاوت های فردی در افراد توجه کنند و از مقایسه فرزند خود با دیگران و ایجاد نگرانی در خود و کودک، جدا بپرهیزند.
 

منبع: کانال نوردلم، فرزندم

https://t.me/nooredel

https://eitaa.com/nooredelمطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مشکل در املانویسی و خواندن در دوران ابتدایی
ادامه مطلب