راستگویی در کودکان

راستگویی در کودکان

♻️💖 همه ما دوست داریم که بچه‌های صادق و راست‌گویی داشته باشیم؛ اما بیشتر والدین با دروغ‌های فرزند خود مواجه هستند! دروغ‌گویی کودک، تا حدود شش‌سالگی، به‌خاطر تخیّل قوی اوست که نمی‌تواند بین بیداری و رؤیا و حقیقت و مجاز فرق بگذارد. دروغ‌گویی کودکان از این سن به بعد، جنبه اخلاقی پیدا می‌کند که باید با راهکارهای درست جلوی آن را گرفت.

1️ 🔅 راهکار اول برای راستگویی:

👈🏻 والدینی که دوست دارند کودکانی راستگو داشته باشند، بهتر است راست‌گفتن را برای کودکان خود آسان کنند.مثلا وقتی کودک کاری انجام داده بهتر است از او این‌گونه نپرسند که «آیا تو این کار را انجام داده‌ای؟» بلکه بگویند: هر کس این کار را انجام داده بهتر است دیگر این کار را تکرار نکند.

 

2🔅راهکار دوم برای راستگویی:

👈🏻 برخورد منطقی: وقتی که کودک، کار خطایی انجام داد و  برای گفتن حقیقت، پیش بزرگ‌ترها می‌آید، به جای سخنرانی باید از او تشکر کرد.(آفرین پسر گلم که به من گفتی و...)

 

 

یک واقعیت!!!!
کودکان، به دلیل قدرت تخیل قوی، تا سن حدود5سالگی نمیتونن بین رویا، حقیقت و خیالپردازی فرق بگذارن؛ از اینرو اگرچه بعضی موقع حرفهاشون خلاف واقع و دروغ جلوه می کنه ولی دروغ به حساب نمیاد و جایی برای نگرانی نیست.
اما از این سن به بعد اگه کودکی دروغ بگه باید علت اونو کشف کرد👓👓  و درصدد رفعش براومد.

 

علل دروغ گویی بچه ها:

♦️♦️دروغگویی بچه ها ممکنه علت های زیادی داشته باشه:
👈👈1.الگوبرداری از اطرافیان:
چه بخوایین چه نخوایین بچه ها آیینه اعمال ما هستن. پس اگه پدرو مادر یا اطرافیان، در روابط میان خانواده یا دیگران، حرفی که خلاف واقع است بگن، کودک اونارو دروغ میدونه و ابتدا به صورت تقلید و سپس به صورت عادت و اندکی بعد به عنوان وسیله پیشبرد کارهای خودش ازش استفاده میکنه.

 

گاهی بزرگترها در حضور کودک به شوخی دروغ می گویند اما کودک که قدرت تجزیه و تحلیل ندارد، همه این حرفها را خلاف واقع و دروغ میداند و به خود اجازه میدهد که او نیز این سخنان را بگوید.👀👀
گاهی تفاوت دیدگاه ها و اظهارنظر، در نظر کودک دروغ جلوه می کند.
به عنوان مثال "مادری از پشت آیفون تصویر همسایه را میبیند و میگوید: ای وای! باز این همسایه پرحرف اومد؛ حالا چیکار کنم؟"😖
پس از چند لحظه که با همسایه مواجه میشود می گوید: خیلی خوشحال شدم از دیدنتون!!!😆😆😆
کودک با خود میگوید: چند لحظه قبل مادرم میگفت: از این همسایه خوشم نمیاد و دنبال راه فرار بود؛ اما الان بهش میگه که از دیدنش خوشحاله.🙁🙁🙁☹️☹️
بدین سان کودک معصوم ما دروغگویی رو یاد میگیره بدون اینکه خود ما متوجه باشیم که عامل دروغگوییش ماییم.😟😟

2. ترس از تنبیه:
این گزینه عامل اساسی دروغگویی بچه ها به حساب می آید. کودک میداند اگر والدین اشتباه او را ببینند، سخت بر سرش فریاد میکشند و باخشم، تندخویی و کتک با او برخورد میکنند.😵😲😲
لذا در صدد برمی آید برای نجات از این رفتار سخت گیرانه دروغ بگوید.😶😶😒😒
بچه ها موجودات معصومی هستند، در نخستین باری که کار خطایی کرده بود، باصداقت و راستی به کار خود اعتراف میکرد؛ اما چون با فریاد و برخورد شدید والدین مواجه شد، در دفعات بعد تصمیم به دروغگویی میگیرد تا از این شدت برخورد جلوگیری کند.
توصیه میشود وقتی بچه ها باصداقت کاری که کرده اند را اعتراف میکنند، آرامش خود را حفظ کرده و بامحبت تمام از اینکه راستش را گفته از او تشکر کنید: 🙏🙏
"عزیزدلم هرچند کارت بد بود ولی من دوست دارم و از اینکه راستشو بهم گفتی خوشحالم و ازت ممنونم".😘😘🙏🙏

 

3. نیاز به توجه:
بچه های معصوم در عصر تکنولوژی، به دنبال قطره آب محبتی از سوی والدینشان هستند.
🌲کودک دوست دارد در کانون توجه باشد؛ نوازش شود؛😍 در آغوش مادر و پدر خود آرام گیرد؛😘 لذا گاهی دروغ گفتن، سرو صدا کردن و لجبازی را وسیله ای برای به دست آوردن این توجه می داند.

🌳اگر کودک آنچه را میخواهد بگوید، به صورت معمولی برای شما تعریف کند، به او توجه نمیکنید؛ لذا کودک مجبور میشود آن را اضافه یا کم کند و به دروغ آلوده اش سازد تا توجه شما را جلب کند.👺👺👺

🌴🌴پدرومادر عزیز شخصیت فرزند ما را خودمان شکل میدهیم پس نگذاریم کم توجهی ما به بچه ها باعث دروغگویی آنها شود.👨‍👩‍👧‍👦

4. تشویق به دروغ گفتن:
بچه های کوچولوی ما به تناسب سنشان تخیلی و خیالپرداز هستن. بعضی موقع ها کودک معصوم ما از روی تخیل خود حرفی رو میزنه که خلاف واقع(در واقع نمیشه گفت دارن دروغ میگن چون این حرفا از سوی بچه ها عین واقعیه) هست.
لذا خیلی جاها حرفای کوچولوی ما به خاطر شیرین زبونیش از طرف اطرافیان مورد تشویق و تعریف قرار میگیره:
"وای خدای من این خوشگل من چقد حرفای شیرینی میزنه"،😙😙 "بگو عزیزدلم حرفات مث زبونت شیرینه".😍

به این طریق بچه من با این حرفا مورد توجه قرار میگیره.
اگه این روش ادامه پیدا کنه، به مرور بچه ها ناخواسته به سمت دروغگویی میرن.💥⚡️

🌴دیدین بازم ما بزرگترا باعث دروغگویی بچه های معصوممون میشیم، پس باید خیلی مواظب رفتارمون باشیم.

5. خلف وعده والدین:😰😰

همه ما آدما از بدقولی و پیمان شکنی دیگرون ناراحت و دلگیر میشیم؛ حساب کنین وقتی بابا و مامان وعده میدن و به هر دلیلی، حتی اگه قانع کننده هم باشه، به وعدشون عمل نمیکنن، اینا در نظر کوچولوی معصوم دروغگو به شمار میان.😲😲😱😱

🍃بچه ها فطرتشون پاکه و بدقولی ما پدر ومادرشون آثار بدی تو روحیشون میذاره.😟😟😖😖
وقتی بچه های ما دائما تو همچین محیطی قرار بگیرن، کم کم خودشونم این رفتارو تقلید میکنن و به مرور به صورت یه عادت و صفت اخلاقی در میاد.👺👺👺👿👿

🍀همه ما دغدغه تربیت فرزند خودمون رو داریم. پس اگه فرزندی مسئولیت پذیر و راستگو میخوایید، اول باید از خودتون شروع کنین، بینهایت باید مواظب رفتار و گفتارتون باشین.👪
🌺🌺🌺 بچه ها آیینه تمام عیار اعمال ما هستن.👀👀👀👀👂👂

6. فرار والدین از موقعیت توسط دروغ:

بعضی مواقع پدر ومادرا نمیدونن یا نمیتونن چجوری باید جواب سوالا و کنجکاویای کوچولوشون رو بدن، لذا به خیال اینکه بچشون متوجه راست و دروغ حرفشون نمیشه؛ بهش دروغ میگن، غافل از اینکه بچه ها سریع رشد میکنن و متوجه دروغ اونا میشن.😞😞😞
مثلا بیشتر خونواده ها در مقابل سوال جنسی بچه ها دست به دامان دروغ میشن.👺👺
یامثلا پدر درحال رفتن به بیرون از خونه هس که کوچولوش اصرار داره اونم باخودش بیرون ببره، ولی پدر مخالفت میکنه تا اینکه پدر در مقابل التماس بچش دست به حیله میزنه و میگه: "باشه حالا برو زود لباساتو بپوش بیا بریم" در حالیکه همینکه بچه با شور و شوق میره لباساشو بپوشه بیاد، پدرش قالش میذاره و از خونه میزنه بیرون.

حالا خودتون حال و روز اون کوچولورو تصور کنین وقتی میاد میبینه باباش رفته.😢😢😢😡😡😠😠😠

🐾 این وضعیت آثار خیلی بدی روی روحیه لطیف بچه ها میذاره، یکی از اونا دروغگو شدن بچه های معصوممونه.

🌳با این اوصاف باز ما مسئول دروغگویی بچه هامون شدیم، پس سعی کنیم الگوی بدقواره ای برا کوچولوهامون نباشیم.

 

♻️💕 راهکارهایی برای درونی  کردن  راست‌گویی  💕♻️


1💖 ارزیابی رفتار اخلاقی توسط کودک  (برای کودکان بالای 7 سال ):
👈🏻 وقتی کودک دروغی می‌گوید، باید به او کمک شود تا پیامدهای رفتار اخلاقی خود را مشاهده و ارزیابی کند. به عنوان مثال، والدین می‌توانند بپرسند: «فکر می‌کنی دروغ‌گویی چه مشکلاتی  ایجاد  می کند ؟

 با این روش، کودک متوجه می‌شود دروغ‌گویی ضمن سلب اعتماد دیگران از خود، باعث فراموشی و ترس ‌شده، تمرکز حواس را به هم می‌زند.

2️💖  پرسش و طرح معما:
👈🏻 یکی از کارآمدترین تکنیک‌هایی که جهت رشد و اعتلای ارزش‌های اخلاقی در سطح مدارس ابتدایی و دبیرستان به‌کار می‌رود، طرح معمای اخلاقی بدون محدودیت از پیش تعیین‌شده برای به بحث‌گذاشتن و تحلیل‌کردن است.

در این روش  مربی داستانی را طرح میکند که در آن، کودکی از روی ترس به والدین خود دروغ می‌گوید و از دانش‌آموزان میخواهد به تحلیل کار کودک بپردازند و پس از بحث، ایده انتخاب یک راه از میان راه‌های احتمالی را در ذهن کودک پرورش  می دهد.

3- ایفای نقش:
👈🏻براساس یک متن، یا براساس موقعیتی که معلم یا شاگردان توصیف می کنند، نمایشی اجرا می‌شود. در اجرای نقش، جوانب مختلف یک طرح بازگو می‌شود و به کودک فرصت داده می‌شود، مهارت‌ها را در عمل اجرا نماید.

مثلاً متن نمایش مربوط به کودکی است که بر سر دوراهیِ راست‌گویی یا دروغ‌گویی قرارگرفته و گفتن حقیقت، برای او سخت است؛ اما سرانجام راست‌گویی را انتخاب می‌کند.

4- توجه‌دهی به پیامدهای درازمدت رفتار:
👈🏻 گاهی بهتر است به جای پیامدهای نزدیک یا پاداش‌های فوری، با توجه‌دادن کودکان به پیامدهای دورِ رفتار، توانایی کنترل رفتار را در کودک پرورش داد.

مثلاً والدین می‌توانند درباره این سخن پیامبر برای کودک خود توضیح دهند که "راستی پیشه کنید که راستی، دری از درهای بهشت است و از دروغ‌گویی بپرهیزید که دروغ از درهای جهنم است."

5- پرورش وجدان اخلاقی:
👈🏻  بشر  طبعاً مایل است به خوبی‌ها بگراید و از بدی‌ها اجتناب کند. بی‌شک میل به صداقت و راستی و پرهیز از نیرنگ و دروغ از آن اصول است.

والدین و مربیان می‌توانند این ندای فطری را در وجود او پرطنین کنند.

آنها می‌توانند از کودک بپرسند: «وقتی که راست می‌گویی، احساس نمی‌کنی که کار پسندیده‌ای انجام داده‌ای و از خود رضایت داری؟»

 

نکاتی درباره دروغگویی بچه ها:

🌹🌹1. هیچوقت با بچه ای که دروغ میگه با عصبانیت، خشم و پرخاشگری برخورد نکنید؛ 😡😤 بلکه با خونسردی تمام بهش بفهمونین که دروغ گفتن لازم نیس بلکه راست گفتن خیلی بهتره.🙂🙂☺️
مثلا در نهایت آرامش بهش بگین:
"من میدونم قضیه چیه ولی دوست دارم که بچه گلی مث تو راستشو بهم بگه چون اینجوری من خیلی خوشحال میشم".😌😌😌

💥💥🔥2. مامان و باباهای عزیز هیچوقت دروغ گفتن بچه هارو بزرگ جلوه نکنین زیرا اینکار اثر معکوسی داره:
"وای خدا من تو داری دروغ میگی!!؟؟؟ بذار بابات بیاد بهش میگم که تو دروغ گفتی".😱😱😱😱😖😖😖😫😫

3. پدر و مادرای مهربون در مقابل دروغگویی بچه هاشون خونسرد باشن ولی این به معنای بی تفاوتی نیست؛😒😶😑😑 حتی گوش دادن کامل و نشان دادن چهره که انگار حرفاشو باور کردین، بچه هارو به دروغگویی تشویق میکنه.👺👺👺👺👺

☘️☘️نکته آخر اینکه در مقابل گوش ها و چشم های تیز بچه هامون به گونه ای الگوی مناسب باشیم که بفهمد خود ما طرفدار راستی و صداقتیم.🌼🌸🌸

🌺🌺پس سعی کنیم اول از همه خودمونو تربیت کنیم.🌺🌺
 

منبع: کانال نوردلم، فرزندم

https://t.me/nooredel

https://eitaa.com/nooredel

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

وابستگی افراطی کودک و دوری از جمع
ادامه مطلب