معایب تک فرزندی

معایب تک فرزندی

برخی از معایب تک فرزندی:

  1. تک فرزندی به مرور زمان دایره ملاقات های خانوادگی و فامیلی را کم می کند، هرچقدر تنوع فامیل ها بیشتر باشد تنوع ملاقات های خانوادگی بیشتر می شود واحساس افسردگی وغمگینی می تواند کمتر شود.

 

  1. فرزندان این خانواده ها احساس می کنند افراد مهمی هستند واین موضوع ممکن است به مرور ممکن است به مرور زمان، خانواده را فرزند سالار کند.

 

  1. ضعف در تعاملات اجتماعی با همسالان ،به دلیل ارتباط کودک باافراد بالغ دیده می شود. ازاین رو کودکان تک فرزند ،اغلب از برقراری ارتباط با همسالانشان دچار ترس واضطراب می شوند و گرایش به انزوا ودرونگرایی پیدا می کنند.

 

  1. اینگونه والدین نسبت به تمام امور فرزندشان حساسیت ونگرانی بیشتری بروز می دهند .حتی دربسیاری موارد به نظر می رسد حساسیت فروان والدین درباره رفتار وگفتار فرزندشان اورا به رفتار وگفتاری نامطلوب می کشاند وبه اصطلاح "لوس" می کند.

 

  1. از طرفی والدینی که فقط یک فرزند دارند ،همیشه خودرا برای تنها ماندن فرزندشان ملامت می کنند ونمی توانند خودرا راضی کنند که با وجود توجه، عشق وعلاقه ای که معطوف به فرزندشان می کنند، این تنهایی برای اوخوب باشد.

 

  1. آنها غالبا حتی درزمینه سلامت جسمانی فرزند خود نیز دیدگاه کمال طلبانه دارند وچون تجربه ای ندارند ، انتظار دارند همه چیز درست وکامل پیش برود.

 

با تلخیص از : ایمانی، محسن، اهمیت روانشناختی داشتن فرزندان متعدد باید بازگو شود ، نشریه نسل ششم ، ویژه نامه ماهنامه فرهنگی تشکیلاتی حلقه وصل ، آذر 93 .

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

سوالات کودک درباره خدا
ادامه مطلب