ثروت بیشتر، فرزند کمتر!

ثروت بیشتر، فرزند کمتر!

بین ثروت بیشتر و فرزند کمتر رابطه مستقیمی برقرار است.

بسیاری از مردم گمان می کنند دلیل بی رغبتی به فرزند بیشتر، ضعف اقتصادی خانواده است، در حالی که از نظر علمی و تجربی، بین ثروت بیشتر و فرزند کمتر رابطه مستقیمی برقرار است. یعنی پول و ثروت بیشتر نه تنها انگیزه ی انسان را برای فرزند بیشتر زیاد نمی کند، بلکه این انگیزه را در انسان به شدت کم می کند. آمار جمعیتی کشور های جهان این موضوع را به راحتی تصدیق می کند که ثروتمندترین کشورها کم ترین رشد جمعیت را دارند؛ به عنوان مثال کشور نروژ با در آمد سرانه سالانه بسیار بالا، با نرخ رشد جمعتی کمتر از یک درصد مواجه است. در دیگر کشور پیشرفته اروپایی که از رفاه بیشتری برخوردارند، کاهش شدید نرخ زاد و ولد مشاهده می شود. حتی سیاست های تشویقی هم در این کشورها دیگر جواب نمی دهد. در حال حاضر بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مرحله سقوط جمعیتی هستند.

در کشور ما نیز چنین است. یعنی استان هایی که پر درآمدترین مردم کشور هستند، هم اکنون کم ترین ثبت ولادت را دارند. به عقیده دانشمندان جمعیت شناس، این یک باور عوامانه است که اگر وضعیت اقتصادی بهبود یابد، گرایش مردم به فرزند بیشتر زیاد می شود. باید قبل از بهبود مسأله اقتصاد، نوع نگاه به زندگی را تغییر داد. رفاه طلبی، تن آسایی، مصرف زدگی، زندگی تجملی و تشریفاتی و اسراف و ریخت و پاش های بیهوده که شاخصه های زندگی غربی است، مانع توجه به زاد و ولد و تداوم و کثرت نسل به عنوان یک ارزش می شود. به یقین مسلمانی که می تواند از آن نعمت هایی که خدا به او داده برای یک اولاد استفاده کند، با تدبیر می تواند همان هزینه را برای تعداد بیشتری هم استفاده کند.

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

قانون پذیری درکودکان (قسمت اول)
ادامه مطلب