عدم فرزندآوری، بیهوده رها کردن قوه انسانی

عدم فرزندآوری، بیهوده رها کردن قوه انسانی

 اگر آقایی به بنده اش، بذر و وسایل کشت بدهد و زمینی را برای کشت آماده کرده باشد و بنده نیز توانایی کشت داشته باشد؛ به علاوه کسی را بر او موکل سازد تا بر انجام کشت نظارت کند، اما بنده تنبلی کند و بازار کشت را بی کار گذارد و بذر را بیهوده رها کند تا از بین برود و آن موکل را با نوعی چاره سازی از خود دور  سازد، مسلم است که از طرف مولا و آقای خود سزاوار سرزنش خواهد بود.

  خداوند سبحان دو زوج مرد و زن را آفریده و نطفه را در مهره های کمر خلق کرده و رگ و پیهایی را برای آن  فراهم ساخته و رحم زنان را جا و محل نگهداری نطفه آفریده  انگیزه شهوت را بر مرد و زن هر دو مسلط فرموده است؛ بنابراین این افعال و ابزار کار به زبان گویا و به دور از ابهام مقصود آفریدگار را بیان می کنند و با معرفی امکانات خود، خردمندان را ندا می دهند، تمام این ها در صورتی است که خداوند مقصود خویش را به زبان پیامبرش بیان نمی کرد، آن جا که فرموده است : « ازدواج کنید تا افزون شوید.» و حال آن که مطلب را روشن گفته و راز را بر ملا ساخته است . بنابراین هرکس از ازدواج سر باز زند از کشت رو گردانده و بذر را مهمل گذاشته و ابزاری را که خداوند آماده ساخته بود، معطل گذاشته و برخلاف مقصود فطرت و حکمتی که از ظواهر آفرینش بر می آید.

رک. راه روشن(ترجمه کتاب المحجه البیضا فی تهذیب الاحیا فیض کاشانی )، ج3، ص87.مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

اثرات تنبیه بدنی
ادامه مطلب