در دیدگاه بعضی از بزرگان، فرزندآوری هدف اصلی ازدواج است.

در دیدگاه بعضی از بزرگان، فرزندآوری هدف اصلی ازدواج است.

به نظر برخی از دانشمندان اسلامی ، نظیر فیض کاشانی[1] ،و حجت الاسلام و المسلمین قرائتی  ، [2] فرزند هدف اصلی ازدواج است و نکاح به همان منظور مقرر شده و مقصود از آن بقای نسل و خالی نماندن جهان از جنس آدمی است.

 شهوت به عنوان یک انگیزه آفریده شده و همانند موکلی است برای موجود نر تا بذر را بپاشد و برای ماده تا کشت را بپذیرد ، و این لطفی از جانب خدا برای سوق دادن انسان به فراهم آوردن فرزند به وسیله آمیزش است، همچون رام ساختن پرنده در پراکندن دانه ای که مورد علاقه اوست تا به دام افتد و قدرت ازلی پروردگار نارسا نبود که از آغاز بدون تخم افشانی و ازدواج انسان را خلق کند اما حکمت چنین اقتضا می­ کرد که با وجود بی نیازی ، به منظور اظهار قدرت و به تمام رساندن عجایب صنعت و به وقوع پیوستن آنچه در مشیت او گذشته و مقدر شده و قلم قدرت بر او جاری گشته، اسباب و مسبباتی را تنظیم فرماید، و از طریق فرزند– که همانها به هنگام ایمنی از فتنه های شهوت، هدف اصلی در تشویق به ازدواج می باشند – به خدا نزدیک شود، به حدی که کسی مایل نباشد بدون ازدواج خدا را ملاقات کند.[3]

 [1]  . فیض کاشانی ، مولی محسن ، راه روشن(ترجمه کتاب المحجه البیضا فی تهذیب الاحیا ) ، جلد سوم ، چهارم ، مشهد ، بنیاد پژوهش های اسلامی ، 1389، صفحه 86 .

[2]  . قرائتی ، محسن ، همان کتاب ، ذیل آیه 223 سوره بقره .

[3] . فیض کاشانی ، مولی محسن ، همان کتاب ، صفحه 86 .

 مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

کی بچه دار شوم؟
ادامه مطلب