کتاب من دیگر ما

کتاب من دیگر ما

بخش هایی از کتاب

باید کودک شد.راه همین است.من هنوز باور نکرده ام کوچک بودن کودکان را.کودکان به اندازه ی آسمان پهناورند.این ماییم که کوچک شده ایم .باید کودک شد.راه بزرگ شدن ما از جاده ی کودک شدنمان می گذرد .کودک که شدیم٬ می فهمیم بازی های کودکانه چقدر با معنا تر از بازی های ما بزرگتر هاست.چه اندازه صداقت دارند این بچه ها که کارهای خودشان را بازی می نامند ؟
وچه بهره ای از صداقت داریم ما که بازی هایمان را جدی ترین کارهای روزگار میدانیم.؟!
میوه ی بازی های کودکانه ٬شادابی٬وطراوت استونتیجه ی بازی ما بزرگ تر ها جز غم چیز دیگری نیست؛چقدر سیاست دارند کودکان وچه اندازه بی تدبیریم ما!
پس باید باور کنیم این حقیقت را که ما بزرگ نشده ایم٬ازکودکی که فاصله گرفتیم٬
کوچک شدیم .یادش بخیر دلهای دریایی کودکانه مان که زلال بود وبی رنگ !عجب دیدنی بود بازی های کودکانه مان!رقابت هایی که بوی رفاقت می داد ودست به دست هم دادن هایی که زنجیر محبت می بافت وچقدر زشت است بازی های کوچکانه ی ما! رقابت هایی که بوی تعفن دنیا میدهد ودست به دست هم دادن هایی که زیر پای کسی را خالی می کند...
این قاعده را هیچ گاه فراموش نکنیم:«پاسخ گویی به نیاز های انسان ٬یکی از اصلی ترین راه های ابراز محبت به اوست»
والدینی که به این قانون اعتقاد دارند ٬ باید بدانند بازی یکی از نیاز های حقیقی فرزندان ماست. این نیاز مانند آزادی ٬ یک نیاز حقیقی بوده وزیاده طلبی به شمار نمی آید....
ودر ادامه ویژگی های بازی های مفید.... از سلسله مباحثی است که در قالب مثال های ملموس برای خواننده بیان شده.
این کتاب به نقل از نظر برخی از خوانندگان٬ جهشی بزرگ در زمینه ی تربیت فرزند میباشد...

بخشی ازجلد وم کتاب

این کتاب جلد سوم از کتاب های من دیگر ما نوشته ی دکتر محسن عباسی ولدی است که در آن مباحثی مطرح می شود با موضوعاتی پیرامون:
-آثار آزادی کودکان
-آثار محدودیت های بی جا
- چرا فرزندانمان را آزاد نمی گذاریم؟
-هنر آزاد گذاشتن کودک
- هنر محدود کردن آزادی
ایشان می گوید:
تا کسی از « خود»ش فاصله نگیرد ٬ به خدای خویش نزدیک نخواهد شدو تربیت فرزند ٬ یکی از بهترین عرصه ها برای دور شدن از منیت ها وخود خواهی ها است .بسیاری از خواسته های کودک با تمایلات ما بزرگ تر ها متفاوت است.به جز اندکی از خواسته ها٬باقی خواسته های کودک زیاده خواهی نیست٬ نیازی است که خدا در وجود او قرار داده است.
در خانه ای که کودکی به همراه پدر ومادرش زندگی میکند ٬ همیشه میان خواسته های والدین وکودک جنگی بر پا است.در این میان برای آنکه خانه ٬روی صلح را ببیند یکی باید به نفع دیگری خواسته های خود را محدود کند.به نظر شما چه کسی در این میان باید از خواسته های خود عبور کند؟
بدون تردید این والدین هستند که باید پا روی خواسته های خود بگذارند وبه نیاز های کودک توجه کنند.
ارمغان این کار برای کودک « آزادی» بوده وارمغان این آزادی برای ما ، آزاد شدن از خود خواهی ها ومنیت هایمان است...

 


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مشکلات و افت تحصیلی
ادامه مطلب