بلوغ زودرس نوجوانان

بلوغ زودرس نوجوانان

تحقیقات نشان داده در سال‌های اخیر سن بلوغ در دختران و پسران ایرانی كاهش یافته، آیا باید نگران بود؟

 

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ طبیعی دوره‌ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به‌وجود می‌آیند و فرد توان باروری پیدا می‌کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه‌ مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی، تحریک اعضای جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی است. اما بلوغ زودرس براساس تعریف‌های اپیدمیولوژیك ظاهر شدن علائم بلوغ‌ ‌از نظر فیزیكی و هورمونی زیر 8 سال در دختران و زیر 9 سال در پسران است. این روزها با تغییری كه در ساختار زندگی شهری صورت گرفته و با توجه به پیشرفت‌هایی كه در زندگی اجتماعی به‌وجود آمده بلوغ زودرس در دختران سفیدپوست زیر 7 سال و در سیاه‌پوستان زیر 6 سال تعریف شده است. این سن در مورد شروع بلوغ است چون همان‌طور كه می‌دانید بلوغ دوره‌ای چند ساله دارد.

 

زود بزرگ شدن چه علائمی دارد؟

اولین علامت بلوغ در دختران برجستگی سینه و در پسران بزرگ شدن و تغییر سایز بیضه‌هاست، بنابراین اگر دختری در ناحیه تناسلی و زیر بغل با رشد مو مواجه شد نباید اینطور قلمداد شود كه بالغ شده چون این حالت مقدمه بلوغ است. در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن سینه‌ها ظاهر می‌شود و بعد از آن است كه نواحی‌ای از بدن كه در آنها غدد جنسی وجود دارد رویش مو پیدا می‌كند. عادت ماهانه نیز در مرحله نهایی اتفاق می‌افتد. در پسران اولین علامت بزرگ شدن بیضه و سپس بلوغ دیگر اجزای اندام تناسلی است.

 

عوامل ایجاد‌كننده بلوغ زودرس

عوامل زیادی در شروع بلوغ اهمیت دارند ولی بیشتر بار این عوامل وابسته به ژنوم افراد است. در واقع این ژنتیك است كه تعیین می‌كند در چه سنی فرد وارد بلوغ شود اما چنین به‌نظر می‌رسد که سایر عوامل نیز بر سن شروع و البته پیشرفت تکامل بلوغ تاثیرگذارند. تغذیه، وضعیت عمومی سلامت، موقعیت جغرافیایی و البته حالت روانی همگی می‌توانند بر زمان شروع بلوغ اثر بگذارند. اینکه در بیشتر موارد نشانه‌های بلوغ در یک دختر تقریبا در همان زمانی که مادرش بلوغ را تجربه کرده ظاهر می‌شود، نشان می‌دهد ژنتیک بر زمان آغاز این پدیده اثر مستقیم دارد. این در واقع در ساختار بدن فرد تعیین شده است اما این تنها ژن نیست كه تعیین‌كننده است. برخی عوامل محیطی هم این ژن را می‌پرورانند، از جمله وزن، قد و تغذیه.

 

هورمون رشد تمام عوارض روانی بلوغ زودرس

افرادی كه دچار بلوغ زودرس می‌شوند از نظر روانی دچار مشكلات زیادی خواهند شد. رشد اندام‌ها و بروز علائم بلوغ در نوجوانان كم‌سن در مقایسه با سایر همسالان، باعث ایجاد اضطراب شدید در این كودكان و‌ ‌والدین آنها می‌شود.از سوی دیگر، دیده می‌شود در ارتباط والدین و فرزندان آنقدر رودبایستی وجود دارد كه افراد نمی‌توانند مشكلات‌شان را با آنها در میان بگذارند و این اضطراب مضاعفی را بر آنها تحمیل می‌كند. این در حالی است كه والدین باید انتظار چنین علائمی را داشته باشند و آن را پیگیری كنند و قبل از اینكه فرزندان این اطلاعات را از همكلاسی‌ها و دوستان خود به‌طور ناقص و نامفهوم دریافت كنند والدین با آنها ارتباط بگیرند و همه آنچه لازم است بدانند به شكل درست در اختیار آنها قرار دهند.

 

وزن؛ عاملی مهم در شروع بلوغ

وزن یكی از عواملی است كه ورود بلوغ را باعث می‌شود. طبق آماری كه در ایران وجود دارد شروع بلوغ در دختران حدود 130سانتی‌متر قد و متوسط وزن34-33 كیلوگرم و سن استخوانی حدود 9 سال را شامل می‌شود. این وزن یك علامت است كه با رسیدن فرد به آن می‌توان انتظار بلوغ را داشت، هر چند الزامی وجود ندارد و ممكن است فردی با وزن 50 كیلوگرم هنوز به بلوغ نرسیده باشد اما زمان شروع عادت ماهانه دردخترانی ‌که وزن‌شان بیش از 30 درصد وزن طبیعی آنهاست و نسبتا چاق هستند، زودتر از حد میانگین است. تاخیر در شروع دوره قاعدگی، در کودکان مبتلا به سوءتغذیه شدید هم شایع است. در كشورهای اروپایی با تغذیه مناسب هر 10 سال دوره عادت ماهانه 3 ماه زودتر اتفاق می‌افتد.

 

اضافه وزن در دختران، احتمال بلوغ زودرس را افزایش می‌دهد ولی این رابطه در پسران حالت عكس دارد و لاغری مفرط، باعث افزایش احتمال بلوغ زودرس می‌شود.

 

بلوغ زودرس گاهی خطر مرگ دارد!

بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است اما معمولا علت پاتولوژیك ندارد. این در حالی است كه در پسران وقتی علائم بلوغ زودرس مشاهده می‌شود این نگرانی ایجاد می‌شود كه اتفاق بیمارگونه‌ای در حال وقوع است. گاهی بلوغ در شرایطی آغاز می‌شود كه فرد دچار تومور مغزی است یا آنسفالی مغزی دارد. این آسیب‌های مغزی باعث می‌شود تغییرات هورمونی كه آغازكننده بلوغ است زودتر ایجاد شود كه به آن بلوغ ثانویه یا مرضی می‌گویند. عفونت‌های مغزی، ضربه‌های مغزی، تومور مغزی و مصرف داروهای استروژن و آندروژن قبل از بلوغ از مهم‌ترین عوامل بیمارگ

 

آموزش دادن مسائل جنسی برای کودکان و نوجوانان

بایددر هر مقطع تحصیلی (دبستان ،راهنمایی و دبیرستان) یک سری آگاهی را در اختیار نوجوانان قرار داد. آنهادر این سنین کنجکاوی های زیادی دارند و برای گرفتن پاسخ آنها به هم سن و سالان و رسانه ها روی می آورند؛ چه بهتر است که این آموزش ها توسط خانواده ها و مدرسه به آنها داده شود. .بارشد روزافزون رسانه های جمعی سواد عمومی بالا رفته و آگاهی های این کودکان و نوجوانان درباره مسائل جنسی بیشتر می شود. بچه ها در خانواده و مدرسه درباره این مسائل سوال می کنند و کنجکاوند که باید آنها را پاسخ داد. ...

 

درباره بلوغ زودرس که دربرخی نوجوانان بوجود می آید اطلاعات و آگاهی در تمام زمینه های بشری بالا رفته بخصوص در زمینه مسائل جنسی که یکی از مهمترین مسائل انسانی است که در برخی مواقع باعث ایجاد بلوغ زودرس می شود. . رسیدن به بلوغ زودرس به نوعی اجتناب ناپذیر است اما باید طوری آموزش داده شود که به سمت انحراف کشیده نشود و کنجکاوی ها هم پاسخ داده شود. .آموزش دادن مسائل جنسی برای کودکان و نوجوانان یک مسئله ی بسیار مهم است که در کشور ما به دلیل جو اجتماعی به آن توجه بسیار کمی می شود. اما پدر و مادر ها باید بدانند که آگاه کردن کودکانشان در رابطه با مسائل جنسی باعث می شود تا آنها دچار انحرافات رفتاری نشوند و زندگی خوبی در سنین بالاتر داشته باشندبسیاری از والدین زمانیکه کودک آنان به دوران نوجوانی وارد می شوند یکی از دغدغه و نگرانی آنان این است که چگونه باید در مورد مسائل جنسی با او صحبت کرد؟

 

و چه مطالبی را باید با او در میان بگذارم؟ آیا گفتگو با او در این زمینه موجب نمی شود تا پرده های حرمت میان ما و او از بین برود؟ و اصولاٌ تا چه حد مطلبی را باید برای او تشریح کرد؟در پاسخ به این سئوالات باید گفت آموزش مسائل مربوط به امور جنسی نوجوانان به محیط خانه و خانوادگی هر فرد بستگی دارد.خانواده، شخصیت، فرهنگ، اصول اعتقادی و روشهای تربیتی ،موجب تفاوتهای خانوادگی می شود.

پاسخ گویی به سئوالات آنان نیز بستگی به سن نوجوانتان دارد و اینکه نوجوان شما از چه مقدار اطلاعات برخوردار است. پاسخ گویی به سئوالات نوجوان نه تنها از نگرانی شما می کاهد، بلکه میتواند راه گشای خوبی برای تعلیم و تربیت صحیح آنان باشد. علاوه براین شما می توانید مطمئن باشید که مهمترین منبع اطلاعاتی برای نوجوان تان هستید که در وقت لزوم به سراغ شما می آید بسیاری از والدین عنوان می کنند که آمادگی و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سئوالات نوجوان را ندارند ولی بهتر آن است که آموزش در منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان است صورت گیرد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزنند

اگر در پاسخ گویی به سئوالات نوجوانتان دچار تردید هستید به او بگویید که فردا جوابش را میدهید. مراقب باشید که زیاد فردا، فردا نکنید. زیرا در این موقع ممکن است نوجوان شما به سراغ کسی دیگر برود. همچنین بدترین جواب این است که بگوید تو هنوز کوچک هستی. مسلما زمانیکه نوجوان سئوالی می پرسد چیزی در ذهن خود دارد.والدین همچنین باید بدانند در این سنین غریزه جنسی در نوجوان وجود دارد و موجب گرایش به جنس مخالف می شود که یک امر طبیعی است و نباید نگران و دستپاچه شوند بلکه باید اطلاعات خود را در زمینه چگونگی آموزش به نوجوانشان در زمینه برخورد با جنس مخالف، چگونگی کنترل آن و خطرات آن به روز نگه دارند و بتوانند اطلاعات لازم را به فرزندشان منتقل کنند.در این زمینه باید اطلاعات متناسب با سن نوجوان باشد. گاه زیاده روی والدین در این زمینه موجب خسارات روحی برای نوجوان می شود

 

تربیت جنسی ، پروردن و اوج دادن به رفتارهای جنسی نیست بلکه پرورش، تعدیل و جهت دهی است.

مادر و دختر

امروزه پیشرفت سریع دنیا در حیطه ارتباطات ، خانواده ها و فرزندان آن ها را در معرض هجوم فراوان اطلاعات مناسب و نامناسب قرار داده. همین طور محدوده روابط و وسایل ارتباطی با گستردگی و پیچیدگی بسیاری مواجه شده و دنیای فرزندان ما از محدوده کوچک خانه و مدرسه بسیار فراتر رفته و پای تبادل افکار و اطلاعات حتی به آن سوی مرزها هم کشیده شده. این مسئله در کنار جوانب مثبتی که دارد ، عواقب خطرناکی هم برای خانواده ها و فرزندان آن ها دارد. بعید نیست در این گیر و دار ، عواقب سوء وضعیت نابسامان مسائل جنسی در دنیای غرب ، آلودگی ها و لغزش ها و بیماری های ناشی از این انحرافات دامن گیر خانواده و فرزندان ما نیز بشود.

در چنین اوضاعی اولین و سودمند ترین اقدام از طرف والدین توجه بیشتر به آموزش و تربیت جنسی است. تربیت جنسی ، پروردن و اوج دادن به رفتارهای جنسی نیست بلکه پرورش، تعدیل و جهت دهی است. منظور از تربیت جنسی در واقع هدایت درست احساسات جنسی فرزندان در مسیری است که موجب شکوفایی و رشد آن ها شود. متاسفانه در جامعه ما گاه بزرگ تر ها نقش ضعیفی در تربیت جنسی فرزند خود عهده دار می شوند و بیشتر آموزش های موجود به شکل غیر رسمی در بین دوستان و همسالان رد و بدل می شود.

 

ریشه اختلالات و انحرافات جنسی در کودکی

گر چه اغلب مشکلات جنسی در دوره بزرگسالی به وجود می آید، اما ریشه واقعی و علل اصلی این مشکلات در مسائل دوران کودکی و نوجوانی و عوامل تربیتی آن دوران نهفته است. والدین باید با شناخت این عوامل ، توجه به آن ها و پیشگیری از وقوعشان ، زندگی جنسی سالمی را برای فرزندان خود فراهم کنند. عواملی چون:

 

1) انزوای کودکی

کودکانی که در طفولیت و کودکی برای مدتی طولانی از دیگران جدا بوده اند، در روند تعامل روانی- جنسی خود دچار مشکل می شوند. گاه مشکلات بزرگسالی در واقع جبران محرومیت های عاطفی دوران کودکی است.

 

2) اتفاقات خاص در دوره کودکی و نوجوانی

یک اتفاق جنسی ، هر چند به ظاهر ساده و کوچک در دوره کودکی و نوجوانی ممکن است بر رفتارهای بعدی فرد تآثیر بگذارد. مثلا همجنس گرایی اغلب در مواردی شروع می شود که فرد در دوان کودکی درگیر یک رابطه جنسی شده و یا حداقل فرد بد آموزی داشته باشد. ضربه زدن به پشت کودک ، دردی توام با لذت در او ایجاد می کند و در برخی کودکان موجب انحراف جنسی به صورت تمایل به خودآزاری می شود.

اگر کودک شما سوالاتی را در این رابطه از شما نمی پرسد، به این معنا نیست که او هنوز کوچک است، بلکه به این معناست که نمی داند چگونه سوالات خود را از شما بپرسد یا احساس کرده شما در پاسخ به این مسائل بی میل هستید یا از طرح این مسائل ناراحت می شوید. صبر کردن تا بلوغ برای شروع صحبت در مورد مسائل جنسی و و عدم وجود فضای ارتباطی مناسب برای طرح شدن سوالات احتمالی می تواند زمینه مشکلات جدی را فراهم نماید

3) الگوسازی جنسی نادرست و شکست در همانند سازی

همانند سازی همان الگو گیری دختر از مادر و پسر از پدر است. این الگو قرار دادن شامل نحوه صحبت کردن ، حرکات، تفریح، بازی، پوشش، آرایش و رفتارهای دیگر است. عدم موفقیت در گرفتن الگوهای مناسب و نقش های صحیح جنسی ، ممکن است سبب اختلالات جنسی شود.

 

4) نداشتن اطلاعات درست

دسته ای از منحرفان جنسی کسانی هستند که فهم درستی از مسائل جنسی نداشته و در دوران کودکی از آموختن این گونه مسائل به شدت ترسانده و منع شده اند.

 

5) ترس از مسئولیت

گاه ترس از عهده دار شدن مسئولیت به عنوان یک فرد بزرگسال و رشد نکردن کافی و درست شخصیت فرد ، زمینه ساز انحراف می شود.

 

سن مناسب برای شروع تربیت و آموزش جنسی چه سنی است؟

بعضی از والدین تصور می کنند که اگر با فرزندان در مورد مسائل جنسی سخن نگویند ، افکار جنسی در کودکان تقویت نمی شود و آن ها به رفتارهای جنسی وسوسه یا علاقه مند نخواهند شد.اما حقیقت این است که کودکان از زمانی که در سال های ابتدایی زندگی ، قدرت تشخیص پیدا می کنند سوالاتی درمورد مسائل جنسی در ذهن خود دارند.اگر کودک شما سوالاتی را در این رابطه از شما نمی پرسد، به این معنا نیست که او هنوز کوچک است، بلکه به این معناست که نمی داند چگونه سوالات خود را از شما بپرسد یا احساس کرده شما در پاسخ به این مسائل بی میل هستید یا از طرح این مسائل ناراحت می شوید. صبر کردن تا بلوغ برای شروع صحبت در مورد مسائل جنسی و و عدم وجود فضای ارتباطی مناسب برای طرح شدن سوالات احتمالی می تواند زمینه مشکلات جدی را فراهم نماید.

 

مدیریت بلوغ زودرس

مجله پزشکي دکتر سلام/ چرا کودکم دچار بلوغ زودرس شده است و چگونه مي توان اين وضعيت را تغيير و يا کنترل کرد؟
گسترش روزافزون استفاده کودکان از اينترنت پيش از شناخت خاستگاه استفاده از آن و خطرات و آسيب هاي پيش رو و نحوه ي پيشگيري از خطرات احتمالي، عواقبي از جمله اعتياد به اينترنت، افزايش تعارض بين والدين و کودکان، افزايش تعداد کودکاني که به بلوغ زودرس دچار مي شوند و …… را در پي داشته است.
 
گرچه استفاده از اينترنت همه گير شده و به گروه سني خاصي تعلق ندارد، اما استفاده از آن توسط کودکان به دليل اينکه در سنين رشد هستند و بر آينده ي آن ها تاثير گذار است از اهميت ويژه اي برخوردار مي باشد؛ و نياز است اين موضوع به طور جدي مورد مطالعه قرار گيرد. يکي از پيامدهاي استفاده از اينترنت توسط کودکان ابتلا به بلوغ زودرس در آن ها مي باشد. در گذشته شايد به ندرت مي شنيديم که کودکي دچار بلوغ زودرس شده که آن هم مربوط به وراثت مي شد.
 
با گذشت زمان و فراگيري استفاده از اينترنت خانواده هاي بسياري را مشاهده مي کنيم که کودکانشان با بلوغ زودرس مواجه شده اند. اما چگونه استفاده از اينترنت مي تواند به بلوغ زودرس منجر شود؟
 
بلوغ زودرس و عوامل موثر بر آن
به طور معمول تغييرات مربوط به بلوغ بايد در اوايل و اواسط نوجواني يعني در فواصل بين 11 تا 16 سالگي رخ دهد. گاهي تغييرات جسماني و فيزيکي مربوط به بلوغ در زماني پيش از انتظار روي مي دهند که به آن بلوغ زودرس مي گويند. عواملي از جمله وراثت، تغذيه و ورزش، سلامت بدن، تجربيات خانوادگي و محيط بر زمان بندي بلوغ تاثير مي گذارند.
اين عوامل مي توانند زمان بلوغ کودکان را به تاخير انداخته يا موجب بلوغ زودرس شوند. در اين ميان استفاده از اينترنت توسط کودکان بر برخي از اين عوامل تاثير گذار است.
 
استفاده از اينترنت و کم تحرکي کودکان
در گذشته بازي هاي کودکان اغلب با تحرک همراه بود و به نوعي ورزش محسوب مي شد. اما امروزه آن بازي ها جاي خود را به بازي هاي کامپيوتري، جستجو در اينترنت، فضاي مجازي و مواردي از اين قبيل داده اند که فاقد تحرک و ورزش مورد نياز براي رشد کودکان مي باشد.
اغلب کودکي را مي بينيم که در گوشه اي نشسته و غرق در دنياي مجازي شده است و اگر کسي با او کاري داشته باشد بايد چندين بار او را صدا زند تا از اين دنياي جذاب بيرون آمده و پاسخي بدهد. همانطور که مي دانيد کاهش تحرک به خصوص در دختران منجر به افزايش وزن بدن و چربي مي شود. با افزايش چربي در بدن، سلول هاي چربي پروتئيني را آزاد مي کنند که به مغز علامت مي دهد ذخيره ي انرژي لازم براي بلوغ در بدن وجود دارد از اين رو اين امر موجب بلوغ زودرس در کودکان مي شود.
 
استفاده از اينترنت و دسترسي به انواع اطلاعات
دسترسي به اطلاعات از طريق اينترنت به سادگي، در هر زماني از شبانه روز و بدون هيچ محدوديت و جداسازي سني امکان پذير است. کودک با مراجعه به اينترنت به راحتي مي تواند به مطالبي که در جامعه قبح محسوب مي شود دسترسي پيدا کند. همچنين با پيدايش شبکه هاي اجتماعي از قبيل فيس بوک، واتس آپ، وايبر و…. در مدتي کوتاه دسترسي راحت به جنس مخالف، تصاوير و اطلاعاتي از قبيل پورنو و ….. ميسر شده است.
 
والدين حتي از اين موضوع خوشحالند که فرزندشان به جاي اينکه در کوچه و محيط ناامن بيرون باشند درخانه سرگرم تبليت يا کامپيوتر خود مي باشند غافل از اينکه فضاي مجازي مي تواند بسيار خطرناک تر باشد.
ممکن است بسياري از عکس ها و فيلم هايي که در دنياي مجازي رد و بدل مي شود و به دست کودک مي رسد داراي محتواي پورنو يا محتواي خشونت آميز باشد. از نظر علمي ثابت شده يکي از عوامل تحريک و ترشح غدد و هورمون هاي جنسي، “نگاه” است.
با اينکه کودک هنوز به بلوغ نرسيده است اما با نگاه کردن به اينگونه تصاوير و فيلم ها تصوير سازي هايي در ذهن او ايجاد مي شود. و هر بار به يادآوري اين تصاوير موجب فعاليت بيشتر و سريع تر غدد جنسي مي شود. تحريک و ترشح سريع تر غدد جنسي، رسش زودهنگام غدد جنسي را به دنبال دارد و موجب بلوغ زودرس مي شود.
 
اينترنت و تعارض بين والدين و فرزندان
زندگي در فضاي مجازي به افسردگي و تنهايي منجر مي شود. هرچه وابستگي کودک به فضاي مجازي و شبکه هاي اجتماعي بيش تر مي شود، فاصله بين او و پدر و مادرش نيز افزايش مي يابد. اضطراب ناشي از زندگي در چنين فضايي به تعارضات بين والدين و فرزندان دامن مي زند. تحقيقات نشان داده اند که تهديد شدن سلامت هيجاني به بلوغ شتاب مي بخشد و زماني که کودکان در معرض تعارضات خانوادگي قرار مي گيرند زود تر به بلوغ مي رسند.
 
بلوغ جسماني در غياب بلوغ شناختي هنگامي که کودک زودتر از زمان طبيعي به بلوغ مي رسد، گرچه از لحاظ جسماني تغييرات مربوط به بلوغ (افزايش سريع قد و وزن، رسش جنسي و …) را مشاهده مي کنيم اما او هنوز از لحاظ ذهني و شناختي به بلوغ نرسيده .
 
 
🍁 بلوغ زودرس در کودکان
 
باید توجه داشت که بلوغ یک مرحله زمانی برای گذر از دوران کودکی به بزرگسالی است. همزمان با بلوغ، سرعت رشد در کودکان افزایش می یابد. این روند تسریع رشد در پسرها در تمام مراحل روند بلوغ ادامه می یابد، در صورتی که در دخترها افزایش قد، بیشتر قبل از شروع عادت ماهانه دیده می شود و با شروع عادت ماهانه گرچه تا حدود 3 سال رشد قدی ادامه می یابد، اما روند این رشد قدی به حدی کند است که چندان افزایشی در قد دخترها نخواهیم دید.
 
اگر بلوغ در سن طبیعی اتفاق بیفتد معمولا مشکلی از نظر رشد و به خصوص رشد قدی ایجاد نمی کند. سن طبیعی بلوغ معمولا در دختر ها 10 تا 12 سال و در پسرها 11 تا 13 سال است.
 
البته باید توجه داشته باشید که شروع فرآیند بلوغ در دخترها با عادت ماهانه مشخص نمی شود، بلکه با جوانه زدن پستان ها نمایان می شود. در پسرها نیز بلوغ با رویش موها در صورت مشخص نمی شود، بلکه اولین علامت بلوغ در پسرها بزرگ شدن بیضه هاست.
 
بنابراین توجه به اولین علائم بلوغ و سن شروع آنها حائز اهمیت ویژه است.
 
اگر بلوغ در دخترها قبل از 8 سالگی و در پسرها قبل از 9 سالگی آغاز شود، نشانه بلوغ زودرس است که باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود.
 
⭕️بلوغ زودرس از 2 نظر اهمیت دارد:
 
اول اینکه ممکن است قد نهایی کودک را کاهش دهد و دیگر این که کودکانی که دچار بلوغ زودرس می شوند معمولا دوره بلوغ کوتاه تری را تجربه می کنند و در نتیجه رشد جسمانی کمتری خواهند داشت و به تبع آن در مقابل همسالان خود دچار مشکلات روانی بیشتر و اعتماد به نفس پایین تری می شوند.
 
پس بهتر است بلوغ زودرس به موقع تشیخیص داده شود و مورد درمان مناسب قررا گیرد تا اگر علت زمینه ای خاصی برای آن مطرح است زودتر برطرف شود البته در دخترها در بیش از 95 درصد موارد علت خاصی برای بلوغ زودرس مطرح نمی شود، در حالی که برای پسرها در حدود نیمی از موارد علت های متفاوتی برای بلوغ زودرس مطرح می شود که بهتر است شناسایی و درمان شوند.
 
معمولا در فرآیند درمان، روند بلوغ متوقف می شود تا در زمان مناسب به حالت طبیعی بازگردد.
 
 
همه چیز درباره بلوغ پسران
 
همینطور که بزرگتر می‌شوید، تغییرات زیادی در شما اتفاق می‌افتد، مخصوصاً وقتی به بلوغ نزدیک می‌‌شوید. بلوغ زمانی است که بدنتان شروع رشد و تغییر می‌کند. در این زمان در دخترها سینه‌هایشان رشد می‌کند و عادت‌ماهیانه می شوند که نشانه این است که دارند زن می‌شوند.
 
اما پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟
 
برای پسرها فقط یک یا دو اتفاق نیست که نشان می‌دهد کم‌کم بزرگ می‌شوند. بزرگ شدن شما نشانه‌های زیادی دارد، مثل رشد کردن بدنتان، تغییر کردن صدایتان و موهایی که همه جای بدنتان رشد می‌کند. بلوغ در بیشتر پسرها بین 9 تا 14 سالگی شروع می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که بلوغ زمانی شروع می‌شود که آمادگیش را داشته باشید و هر پسری با سرعت مخصوص خودش رشد می‌کند.


مطالب مرتبط

ارتباط با ما
عضویت در خبرنامه
logo-samandehi

نقل مطالب این سایت فقط با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت و برای مقاصد غیر تجاری بلامانع است

نوردیده nooredideh.com

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و مشاور جهت تشخیص و درمان دانست.

مدیریت و محتوای سایت مستقل از کانال نوردیده می باشد لذا پیرامون محتوا و تبلیغات کانال نوردیده هیچ گونه مسئولیتی برعهده سایت نوردیده نمی باشد.

حتما بخوانید!!

مهمترین عوامل مؤثر در تربیت و تعادل روحی فرزند
ادامه مطلب